Przebarwienia na dłoniach

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Przebarwienia na dłoniach mogą mieć wiele przyczyn, choć najczęściej obserwuje się je u osób w starszym wieku. Noszą charakterystyczną nazwę plam wątrobowych. Coraz częściej obserwuje się jednak przebarwienia u młodszych osób. Diagnostyką i leczeniem tego problemu estetycznego zajmuje się kosmetolog we współpracy z dermatologiem.

Przebarwienia na dłoniach

Przebarwienia na dłoniach – przyczyny

Najczęściej mamy do czynienia z plamami wątrobowymi, nazywanymi również plamami starczymi. Wbrew pozorom nie wynikają one z chorób wątroby, lecz wiążą się z następującymi czynnikami ryzyka:

  • nagromadzenie melaniny w określonych miejscach na skórze;
  • ekspozycja delikatnej skóry na promieniowanie UV bez żadnej ochrony;
  • przyjmowanie niektórych leków, np. tetracyklin lub leków moczopędnych;
  • cukrzyca;
  • nadciśnienie tętnicze.

Są to problemy typowe dla starszych osób. Ryzyko tworzenia się plam wątrobowych wzrasta po ukończeniu 50. roku życia. Inne problemy, w przebiegu których obserwuje się różnego rodzaju przebarwienia na dłoniach, to:

  • bielactwo;
  • alergie kontaktowe;
  • długotrwałe stosowanie retinoidów;
  • niewydolność wątroby;
  • niewydolność nerek;
  • uszkodzenia skóry, poparzenia, które po zagojeniu nie opalają się;
  • zaburzenia hormonalne, np. w przebiegu ciąży lub menopauzy;
  • niektóre nowotwory wpływające negatywnie na gospodarkę hormonalną.

Także częste opalanie się lub praca fizyczna na dużym słońcu może skutkować tworzeniem się przebarwień. Zwłaszcza jeśli podczas takiej ekspozycji nie są stosowane żadne kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wyglądają przebarwienia na dłoniach?

Przebarwienia na dłoniach mogą przybierać rozmaity obraz kliniczny. Przykładowo w przebiegu bielactwa plamy są odbarwione, pozbawione melaniny. Mogą być wręcz białe, a ich odgraniczenie od normalnej, zdrowej skóry jest dobrze widoczne. Przybierają nieregularną postać, rozprzestrzeniając się wraz z upływem lat. Najczęściej dotyczą dłoni, przedramion i twarzy, choć mogą lokalizować się w różnych miejscach na ciele.

Z kolei plamy wątrobowe swoim wyglądem przypominają piegi lub pieprzyki o różnych rozmiarach, zwykle jednak niewielkich. Są mnogo rozsiane na większej powierzchni dłoni, przy czym mogą rozwijać się także w obrębie przedramion, pleców, a nawet twarzy i kończyn dolnych. Do zmian barwnikowych w obrębie dłoni możemy zaliczyć też tzw. ostudę. To dolegliwość związana z nadmierną produkcją melaniny w miejscach narażonych na częstą ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Zazwyczaj takie zmiany tworzą się u kobiet między 30. a 50. rokiem życia, zwłaszcza z ciemną karnacją.

Należy pamiętać, że przebarwienia na dłoniach nie powodują żadnych dolegliwości. Świąd skóry, pieczenie czy uczucie ściągania wiążą się reguły z wypryskami, egzemami i zmianami dermatologicznymi, natomiast przebarwienia, jako konsekwencja zaburzeń gromadzenia się melaniny, są bezbolesne. Stanowią jedynie defekt kosmetyczny.

Zobacz również: Przebarwienia na twarzy.

Jak usunąć przebarwienia na dłoniach?

Do metod usuwających przebarwienia, wykorzystywanych w gabinetach kosmetologicznych, należą:

  • laseroterapia – jedna z najskuteczniejszych, profesjonalnych metod. Skutecznie usuwa zmiany pigmentacyjne zlokalizowane w górny warstwach skóry, jak również te zlokalizowane głębiej, które są trudniejsze do usunięcia innymi sposobami. Wskazaniami do skorzystania z tej metody są: zaburzenia pigmentacyjne, hiperpigmentacja, piegi, melasma, plamy soczewicowate;
  • krioterapia – skuteczna zwłaszcza przy zmniejszaniu widoczności plam starczych. Polega na miejscowym wymrażaniu zmian barwnikowych przy pomocy ciekłego azotu. W konsekwencji tego w melanocytach powstają kryształki lodu, prowadzące do degradacji zmienionych chorobowo struktur komórek;
  • peelingi – regularnie wykonywane peelingi dłoni mogą zmniejszyć widoczność przebarwień na dłoniach, jednak z pewnością całkowicie ich nie usuną. Dodatkowo po wykonaniu peelingu warto aplikować na skórę maski, balsamy i kremy rozjaśniające przebarwienia, w których składzie mogą znajdować się witamina C, kwas kojowy czy kwas azelainowy. Należy jednak pamiętać, że dłonie często są eksponowane na promienie słoneczne, a czynność ta jest przeciwwskazana przy niektórych kosmetykach rozjaśniających przebarwienia;
  • mezoterapia igłowa – umożliwia efektywną likwidację przebarwień poprzez wprowadzanie przez mikronakłucia substancje aktywne, działające głęboko pod skórą. Po zabiegu skóra na dłoniach jest wyraźnie odmłodzona, rozświetlona i ma wyrównany koloryt.

Wszelkie zabiegi powinny być jednak dobierane indywidualnie do klienta pod okiem doświadczonego kosmetologa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna, 3/2015.
  2. Czerwonka W., Przebarwienia skóry, etiologia i leczenie za pomocą lasera, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015.
  3. Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2018.
  4. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *