Filtry przeciwsłoneczne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10

Filtry przeciwsłoneczne to ważny aspekt ochrony skóry nie tylko w czasie wakacji, ale również porą jesienną oraz zimową. Zaniedbanie tego tematu w trosce o własną skórę może przynieść negatywne skutki w jej wyglądzie, a nawet i zdrowiu. Niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych może więc przyczynić się do szybszego starzenia się skóry, powstawania przebarwień, a nawet rozwoju chorób o podłożu nowotworowym np. czerniaka.

Filtry przeciwsłoneczne

Filtry przeciwsłoneczne

Do ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV stosuje się preparaty kosmetyczne zawierające w swym składzie tzw. filtry ochronne. Wykazują one zdolność odbijania lub też pochłaniania promieni słonecznych zapobiegając tym wnikaniu ich w głębokie warstwy skóry.

Ze względu na mechanizm działania wyróżnia się filtry:

  • fizyczne (blokery) – są to pigmenty, które po aplikacji na skórę tworzą specjalny film odbijający promienie słoneczne. Do najczęściej stosowanych filtrów fizycznych należy tlenek tytanu, cynku i żelaza. Dużą zaletą filtrów fizycznych jest fakt, że nie wnikają w głębokie warstwy skóry, jedynie pozostają na jej powierzchni.
  • chemiczne – ich działanie polega na pochłanianiu promieni słonecznych. Należą do nich estry kwasów alkiloaminoaromatycznych, pochodne benzofenonu, kamfory oraz kumaryny. Ze względu na to, że filtry chemiczne pochłaniają energię słoneczną, mogą powodować rozgrzanie skóry. W związku z tym preparaty tworzone na ich bazie nie są zalecane szczególnie osobom ze skórą wrażliwą i naczyniową.

Ciekawostka

W kosmetykach najnowszej generacji wykorzystywane są zarówno filtry fizyczne jak i chemiczne, ze względu na chęć zwiększenia skuteczności preparatów przeciwsłonecznych.

Czynnik SPF – co to takiego?

Czynnikiem pomiaru ochrony przeciwsłonecznej jest faktor SPF (sun protective factor) często nazywany również współczynnikiem protekcji. Określa on ”bezpieczny” czas, w którym skóra może być eksponowana na działanie słońca, bez skutków obocznych w postaci poparzeń.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dokładniej mówiąc współczynnik SPF definiuje stosunek czasu, w którym skóra posmarowana filtrem może być eksponowana na działanie promieni UV bez wystąpienia poparzenia, do momentu kiedy skóra bez zabezpieczenia może być poddawana działaniu słońca bez ryzyka poparzenia.

Przykład

Skóra osób posiadających fototyp III może bezpiecznie opalać się bez żadnej ochrony przez 20 minut. Natomiast przy zastosowaniu filtru przeciwsłonecznego SPF 30 czas ten zwiększa się 30-krotnie i wynosi 600 minut (20 minut x 30 = 600 minut).

W ochronie przeciwsłonecznej bardzo ważną rolę odgrywa również ilość aplikowanego preparatu. Powszechnie uznaje się, że aby właściwie spełniał on swoje funkcje, jego ilość nie może być mniejsza niż 2 mg/cm² skóry (realnie można to przedstawić jako minimum, pół łyżeczki kremu na każdą partię ciała np. twarz, szyja, kończyna górna). Na większe partie tj. plecy czy nogi zaleca się stosowanie większej ilości kosmetyku, która wynosi 1 pełną łyżkę stołową.

Aby kosmetyk mógł właściwie spełniać swoje funkcje należy go również odpowiednio nałożyć na skórę. Mowa tu o równomiernym rozprowadzeniu kosmetyku, a także zastosowaniu go nie później niż 30 minut przed wyjściem na słońce.

Wskazówka

Im wyższa wartość SPF, tym mocniejsza ochrona danego preparatu.

Należy zaznaczyć, że produkt z SPF 2 blokuje 50% promieniowania, SPF 15 (93,3%), SPF 30 (96,7%), SPF 50 (98%). Ze względu na to, że różnica pomiędzy SPF 15 i SPF 30 nie jest duża, opinia powszechna uznaje, że te pierwsze można stosować jako środki zapobiegające starzeniu się skóry, a także konsekwencjom jakie niesie za sobą ten proces.

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.