Oleje komedogenne to taka grupa substancji tłuszczowych, które wykazują tendencję do zatykania porów skóry i tym samym mogą nasilać problemy dermatologiczne. Z tego względu nie są polecane osobom z trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry, łuszczycą lub po prostu z cerą tłustą i/lub cerą problematyczną. Takim osobom rekomenduje się inne oleje, np. olej z czarnuszki siewnej lub olej z ogórecznika lekarskiego.
Oleje komedogenne – jak działają?
Oleje komedogenne tworzą nieprzepuszczalną warstwę na powierzchni skóry, która może zatrzymywać martwe komórki naskórka, bakterie i sebum (naturalny łój produkowany przez skórę) wewnątrz porów. Tym samym tego typu zanieczyszczenia nie mogą być usuwane w naturalnych mechanizmach pracy skóry, lecz zapychają mikroskopijne otworki, przez które ona oddycha, sprawiając, że nasilają się liczne problemy dermatologiczne. Dodatkowo w porach tych zalegać mogą bakterie, dla których łój skórny jest odpowiednim środowiskiem do rozwoju. Zatkane pory mogą stać się zapalne, co prowadzi do powstawania czerwonych, bolesnych krost na twarzy i trądziku.
Oczywiście jeśli oleje komedogenne stosowane są wyłącznie do olejowego oczyszczania twarzy lub do maseczek, które następnie zostaną dokładnie zmyte, jednocześnie przy zadbaniu, aby typ docelowej skóry nie był tłusty i problematyczny, można odnieść wiele korzyści. Jak niejednokrotnie się podkreśla, kluczowe znaczenie w stosowaniu olejów roślinnych ma ich właściwy dobór do potrzeb i rodzaju skóry.
Zobacz również: OCM (Oil Cleansing Method).
Dlaczego warto stosować oleje roślinne na skórę?
Stosowanie odpowiednio dobranych olejów roślinnych bezpośrednio na skórę zmniejsza stan zapalny i potencjał do wywołania reakcji alergicznych. Dodatkowo hamuje nadmierną odpowiedź immunologiczną, jak również łagodzi przebieg chorób o podłożu bakteryjnym. NNKT (Omega 3, Omega 6, Omega 9) wykazują właściwości przeciwzapalne oraz fotoprotekcyjne porównywalne do działania β-karotenu. Wyjątkowo istotne dla zachowania właściwej kondycji skóry są wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT) z rodziny Omega 6, których niedobór objawia się nieprawidłowym procesem keratynizacji naskórka oraz zmniejszoną płynnością łoju. Konsekwencjami tego mogą być: zamknięcie ujść gruczołów łojowych, tworzenie się zaskórników, stanów zapalnych oraz przesuszenia skóry twarzy i łuszczenia się. Oleje roślinne utrzymują właściwą kondycję bariery naskórkowej, nawilżają skórę i regenerują ją.
Co istotne, oleje roślinne zaleca się do stosowania w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Nie ma znaczenia, czy jest to cera normalna, cera sucha, cera wrażliwa, cera tłusta, cera naczyniowa, cera dojrzała czy może jeszcze inna. Wystarczy odpowiednio dobrać rodzaj oleju do typu skóry.
Oleje komedogenne – przykłady
Do grona olejów komedogennych zaliczyć można przede wszystkim następujące:
- olej kokosowy;
- olej z kiełków pszenicy;
- olej z nasion bawełny;
- olej z awokado;
- olej sojowy;
- masło kakaowe;
- olej z orzechów laskowych;
- olej ryżowy;
- olej rzepakowy;
- olej z pestek dyni;
- olej makadamia.
Osoby z cerą tłustą i/lub problemami dermatologicznymi powinny dodatkowo uważać, aby tego typu oleje nie znajdowały się w drogeryjnych kosmetykach. Niekiedy są to ilości śladowe, jednak jeśli cera jest wyjątkowo podatna na działanie olejów komedogennych, przykre objawy mogą być dość szybko zauważalne. Dlatego należy dokładnie czytać składy wszelkich maseczek, kremów, serum, odżywek, balsamów i innych produktów pielęgnacyjnych stosowanych systematycznie w domu.
Czy oleje komedogenne są niebezpieczne?
Oleje komedogenne nie są groźne dla skóry. Wręcz przeciwnie – mogą okazać się dla niej zbawienne. Przykładowo olej kokosowy stanowi skarbnicę witamin, cennych kwasów tłuszczowych oraz antyoksydantów, jednak nadaje się głównie do pielęgnacji skóry dojrzałej i przesuszonej. Świadomy dobór olejów sprawi, że bez względu na ich komedogenność będą wsparciem dla skóry.
Polecane produkty:
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Schäfer N., Sobczyk M., Burczyk D., Balwierz R., Skotnicka-Graca U., Możliwości zastosowania olejów roślinnych w pielęgnacji skóry trądzikowej, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2/2022/vol. 11.
- Zielińska A., Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, Chemik, 2/2014.