
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe wykazują nie tylko pozytywne działanie na zdrowie człowieka. Jak się okazuje korzystnie wpływają również na skórę, nie tylko pod względem pielęgnacyjnym, ale również typowo ochronnym.
W ostatnich latach istnieje wiele doniesień ze świata na temat wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT). Zainteresowanie nimi ciągle zwiększa się, ze względu na fakt braku występowania jakichkolwiek skutków ubocznych ich stosowania, a także z racji obecności ich w produktach spożywczych. Ponadto dobrze tolerują je osoby z każdej grupy wiekowej. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe wywierają działanie ochronne na układ sercowo-naczyniowy. Natomiast ze względu na uczestnictwo w procesach przekaźnictwa wewnątrzkomórkowego mogą wspomagać leczenie wielu chorób, szczególnie tych o charakterze zapalnym. WNKT muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wyprodukować.
Kwasy tłuszczowe, które występują w środowisku naturalnym zbudowane są z łańcuchów o parzystej liczbie atomów węgla. Należą do nich kwasy nasycone, a także jedno i wielonienasycone. Główne WNKT z rodziny n-6 to kwas linolowy i gamma-linolenowy, GLA, które występują w znacznych ilościach w oleju z wiesiołka. Kwas gamma-linolenowy z kolei wchodzi w skład oleju pozyskiwanego z nasion ogórecznika, a także z nasion czarnej porzeczki. Warto podkreślić, że olej z ogórecznika posiada triglicerydy kwasu eikozapentaenowego. Źródłem WNKT z rodziny n-3 są przede wszystkim oleje rybne (tran). Ponadto w diecie głównym źródłem kwasów omega-3 (czyli kwasu eikozapentaenowego, EPA i dokozaheksaenowego DHA) są ryby, które odżywiają się fitoplanktonem. Ryby tzw. hodowlane nie stanowią tak dobrego źródła kwasów omega-3 ze względu na to, że karmi się je kaszą kukurydzianą. Jeśli natomiast odżywiane są mączką rybną może występować w nich EPA i DHA.
Warto podkreślić, że jednym z objawów niedostatecznej ilości WNKT w organizmie jest zjawisko występowania zapalenia skóry zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Zarówno kwasy tłuszczowe omega-3 jak i omega-6 uznawane są za związki wspomagające leczenie chorób tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca, trądzik pospolity, toczeń rumieniowaty układowy, czerniak. Faktem jest, że właściwości obu rodzajów kwasów są zróżnicowane. Dotyczą przede wszystkim różnicowania komórek warstwy rogowej naskórka czy hamowania procesów produkcji prozapalnych eikozanoidów. Związki te zwiększają próg oparzeń słonecznych, a także spowalniają funkcje prozapalnych cytokin. Ponadto przyspieszają gojenie się ran, apoptozę w komórkach nowotworowych, w tym również czerniaka.
Niektóre kwasy omega-3 (kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) cechują się właściwościami ochronnymi dla skóry, szczególnie w przypadku ostrych lub przewlekłych zmian spowodowanych promieniowaniem UV, a także na skutek fotostarzenia. Wykazano również, że produkty zawierające kwasy omega-3 wzmagają elastyczność skóry, a także korzystne zmiany w barierze ochronnej naskórka.
Jak się okazuje przyjmowanie kwasów omega-3 przez kobiety będące w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka, a także zmian skórnych pod tym kątem.
Przyjmowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie z grupy omega-3 daje nie tylko korzyści zdrowotne, ale również wykazuje działanie ochronne na skórę. Należy do nich wspomaganie leczenia chorób dermatologicznych, zmian występujących na skutek działania promieni słonecznych, a także tych pod kątem zmniejszenia ryzyka alergii pokarmowej i skórnej u dziecka na skutek przyjmowania ich przez kobiety w ciąży.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły