Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w ochronie skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe wykazują nie tylko pozytywne działanie na zdrowie człowieka. Jak się okazuje korzystnie wpływają również na skórę, nie tylko pod względem pielęgnacyjnym, ale również typowo ochronnym.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w ochronie skóry

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

W ostatnich latach istnieje wiele doniesień ze świata na temat wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT). Zainteresowanie nimi ciągle zwiększa się, ze względu na fakt braku występowania jakichkolwiek skutków ubocznych ich stosowania, a także z racji obecności ich w produktach spożywczych. Ponadto dobrze tolerują je osoby z każdej grupy wiekowej. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe wywierają działanie ochronne na układ sercowo-naczyniowy. Natomiast ze względu na uczestnictwo w procesach przekaźnictwa wewnątrzkomórkowego mogą wspomagać leczenie wielu chorób, szczególnie tych o charakterze zapalnym. WNKT muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wyprodukować.

Źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych

Kwasy tłuszczowe, które występują w środowisku naturalnym zbudowane są z łańcuchów o parzystej liczbie atomów węgla. Należą do nich kwasy nasycone, a także jedno i wielonienasycone. Główne WNKT z rodziny n-6 to kwas linolowy i gamma-linolenowy, GLA, które występują w znacznych ilościach w oleju z wiesiołka. Kwas gamma-linolenowy z kolei wchodzi w skład oleju pozyskiwanego z nasion ogórecznika, a także z nasion czarnej porzeczki. Warto podkreślić, że olej z ogórecznika posiada triglicerydy kwasu eikozapentaenowego. Źródłem WNKT z rodziny n-3 są przede wszystkim oleje rybne (tran). Ponadto w diecie głównym źródłem kwasów omega-3 (czyli kwasu eikozapentaenowego, EPA i dokozaheksaenowego DHA) są ryby, które odżywiają się fitoplanktonem. Ryby tzw. hodowlane nie stanowią tak dobrego źródła kwasów omega-3 ze względu na to, że karmi się je kaszą kukurydzianą. Jeśli natomiast odżywiane są mączką rybną może występować w nich EPA i DHA.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w ochronie skóry

Warto podkreślić, że jednym z objawów niedostatecznej ilości WNKT w organizmie jest zjawisko występowania zapalenia skóry zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Zarówno kwasy tłuszczowe omega-3 jak i omega-6 uznawane są za związki wspomagające leczenie chorób tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca, trądzik pospolity, toczeń rumieniowaty układowy, czerniak. Faktem jest, że właściwości obu rodzajów kwasów są zróżnicowane. Dotyczą przede wszystkim różnicowania komórek warstwy rogowej naskórka czy hamowania procesów produkcji prozapalnych eikozanoidów. Związki te zwiększają próg oparzeń słonecznych, a także spowalniają funkcje prozapalnych cytokin. Ponadto przyspieszają gojenie się ran, apoptozę w komórkach nowotworowych, w tym również czerniaka.

Niektóre kwasy omega-3 (kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) cechują się właściwościami ochronnymi dla skóry, szczególnie w przypadku ostrych lub przewlekłych zmian spowodowanych promieniowaniem UV, a także na skutek fotostarzenia. Wykazano również, że produkty zawierające kwasy omega-3 wzmagają elastyczność skóry, a także korzystne zmiany w barierze ochronnej naskórka.

Jak się okazuje przyjmowanie kwasów omega-3 przez kobiety będące w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka, a także zmian skórnych pod tym kątem.

Podsumowanie

Przyjmowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie z grupy omega-3 daje nie tylko korzyści zdrowotne, ale również wykazuje działanie ochronne na skórę. Należy do nich wspomaganie leczenia chorób dermatologicznych, zmian występujących na skutek działania promieni słonecznych, a także tych pod kątem zmniejszenia ryzyka alergii pokarmowej i skórnej u dziecka na skutek przyjmowania ich przez kobiety w ciąży.

Bibliografia

  1. Gluza E., Skoczyńska A., Kosmetologia Estetyczna, Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w ochronie skóry przed działaniem szkodliwych czynników, 1/2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *