Dermokosmetyki to tak zwane kosmetyki apteczne, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry problematycznej. Stanowią nieco droższą pielęgnację, która zapewnia większe bezpieczeństwo i wyższą skuteczność działania.
Dermokosmetyki – czym są?
Dermokosmetyki to preparaty, które znajdują się na pograniczu kosmetyków tradycyjnych oraz środków typowo medycznych. Ich celem jest nie tylko pielęgnacja skóry, która nie wykazuje żadnych problemów, ale również leczenie tych, które należą do problematycznych. Dermokosmetyki występują najczęściej pod postacią kremów, balsamów, maści oraz płynów.
Skład dermokosmetyków opracowywany jest tak, aby mogły być indywidualnie dobierane do potrzeb danej skóry. W związku z tym z tego rodzaju preparatów mogą korzystać osoby z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, trądzikiem pospolitym, łupieżem, alergiami skórnymi, podrażnieniami, a także posiadające cerę wrażliwą i cerę naczynkową.
Produkcja dermokosmetyków to nie lada wyzwanie. Cały proces musi być objęty ścisłą sterylizacją oraz wysokimi wymaganiami, co do jakości produktów. Każdy z preparatów ukierunkowany jest na konkretną dolegliwość oraz określony rodzaj cery.
Co zawierają dermokosmetyki?
Dermokosmetyki kryją w sobie wiele cennych składników. Należą do nich związki mineralne (żelazo, selen, miedź), a także inne substancje aktywne takie jak m.in. witaminy z grupy B, witamina C, witamina E. W skład dermokosmetyków wchodzą również lipidy, a także retinoidy. Jako związki uzupełniające działanie stosowana jest również: soja, lawenda, zielona herbata, miłorząb japoński.
Do innych ważnych składników aktywnych dermokosmeyków zalicza się:
- kwas hialuronowy – mimo że naturalnie występuje w skórze, jego ilość w organizmie wraz z wiekiem zmniejsza się. Kwas hialuronowy to bardzo ważny element składowy skóry. Zapewnia odpowiednie nawilżenie, jednocześnie nadając jej jędrność i sprężystość;
- koenzym Q10 – zapobiega zjawisku stresu oksydacyjnego, który przyspiesza procesy starzenia się naskórka;
- woda termalna – wykazuje właściwości przeciwzapalne, zapobiega podrażnieniom skóry;
- mocznik – działa nawilżająco i zatrzymuje wodę w naskórku zapobiegając jego przesuszeniu;
- flawonoidy – działają regenerująco na skórę, a także wykazują właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne;
- ektoina – chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Komu poleca się korzystanie z dermokosmetyków?
Dermokosmetyki to preparaty skierowane przede wszystkim dla osób posiadających poważne problemy ze skórą. Bardzo często wykorzystywane są w pielęgnacji atopowego zapalenia skóry. Ponadto dermokosmetyki ze względu na działanie nawilżające stosowane są także w przypadku cery suchej, przesuszonej, bądź odwodnionej. Ich stosowanie niezwykle pomocne jest również u posiadaczy cery trądzikowej, w przypadku trądziku różowatego lub też łuszczycy. Preparaty tego typu to także skuteczne rozwiązanie na ciągłe nawracający łupież.
Jak właściwie dobierać dermokosmetyki?
Decydując się na zakup dermokosmetyków, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę własny rodzaj cery. Nie można zapomnieć także o problemie z jakim zmaga się nasza skóra. Ponadto preparaty tego rodzaju dostosowywane są również do obecnej kondycji skóry oraz pory roku.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |