Lipodystrofia – przyczyny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Lipodystrofia czyli cellulit zalicza się do najczęściej występujących defektów skórnych wśród kobiet. Należy podkreślić, że skala tego problemu nieustannie wzrasta, ponieważ z roku na rok dotyka on coraz większej liczby osób.

Lipodystrofia - przyczyny

Lipodystrofia – przyczyny

Pochodzenie lipodystrofii jest wielokierunkowe. W związku z tym istnieje wiele hipotez, które mogą skutecznie wyjaśnić powody powstawania pomarańczowej skórki. Jednym z nich jest nadmierne gromadzenie się wody w macierzy międzykomórkowej, zaburzenia w mikrokrążeniu tkankowym, a także struktura anatomiczna tkanek organizmu. Oznacza to, że główną przyczyną powstawania cellulitu są czynniki genetyczne, jednak duże znaczenie wykazują również czynniki środowiskowe.

Głównym czynnikiem genetycznym jest:

  • płeć – cellulit częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn;
  • rasa – cellulit występuje częściej u kobiet rasy białej niż żółtej lub czarnej;
  • typ sylwetki – u kobiet z Ameryki Południowej cellulit lokalizuje się w rejonach bioder, u kobiet typu skandynawskiego i anglosaskiego w okolicach brzucha.

Ponadto do grupy tej zalicza się również rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, a także ilość oraz czułość receptorów hormonalnych na efektywnych komórkach. Ważną rolę odgrywają również predyspozycje do występowania chorób układu krążenia oraz chorób dotyczących naczyń krwionośnych.

Nie bez znaczenia są także zaburzenia ze strony gospodarki hormonalnej, a więc nadmierna ilość estrogenów przy jednocześnie małej ilości progesteronu powodując zatrzymywanie się wody w organizmie. Warto podkreślić, że zaburzenia hormonalne stanowią częsty powód lipodystrofii u kobiet będących po okresie dojrzewania, a także stosujących doustną antykoncepcję, kobiet będących w ciąży oraz przyjmujących hormonalną terapię zastępczą.

Zobacz również: Jak pozbyć się wody z organizmu?

Obecnie wymienia się kilka teorii przyczyniających się do powstawania cellulitu:

  • teoria hormonalna;
  • teoria krążeniowa;
  • teoria receptorów adipocytarnych;
  • teoria jednostek operacyjnych.

1. Teoria hormonalna.

Główną przyczyną występowania cellulitu według teorii hormonalnej są estrogeny – żeńskie hormony płciowe. Oddziałują na naczynia krwionośne rozszerzając je, w wyniku czego wzrasta przepuszczalność ich ścian. Substancje wydostające się z naczyń kumulują się w przestrzeniach międzykomórkowych. Efektem tego jest obrzęk oraz nacisk na adipocyty (komórki tłuszczowe). Zjawisko to powoduje zaburzenia ich metabolizmu, co potęguje proces proliferacji komórek tkanki tłuszczowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Estrogeny przyczyniają się również do lipogenezy, a także kumulowania się tłuszczu w adipocytach. Wynikiem tego są powiększające się komórki tłuszczowe, które zaburzają cyrkulację krwi sprzyjając rozwojowi cellulitu.

2. Teoria krążeniowa.

Według teorii krążeniowej za powstawanie lipodystrofii odpowiedzialne są zaburzenia mikrokrążenia. Słabo odżywione adipocyty przyczyniają się do zaburzeń metabolizmu komórek, które zwiększają swoje rozmiary wywierając ucisk na naczynia krwionośne. Konsekwencją tego jest utrudniona cyrkulacja krwi oraz limfy, co przyczynia się do tworzenia zastojów, a następnie wysięków. W końcowym etapie pojawia się stan zapalny oraz stwardnienia w formie grudek cellulitu.

3. Teoria receptorów adipocytarnych.

W adipocytach nieustannie zachodzą reakcje metaboliczne (lipoliza i lipogeneza). Obie reguluje adrenalina i noradenalina (hormony produkowane w rdzeniu nadnerczy). Pierwszy z nich, adrenalina działa na komórki tłuszczowe poprzez receptory alfa oraz NPY. Ich aktywacja wpływa na proces lipogenezy, zaś receptory beta ułatwiają proces lipolizy. W partiach ciała tj. biodra, uda czy pośladki występuje znacznie większy odsetek receptorów alfa i NPY, co potęguje odkładanie się tkanki tłuszczowej w tych obszarach. Dodatkowo żeńskie hormony płciowe – estrogeny wpływają na aktywność receptorów alfa, co dodatkowo przyczynia się do odkładania tłuszczu w miejscach tj. biodra, brzuch czy pośladki.

4. Teoria jednostek operacyjnych.

Teoria wyróżnia cztery jednostki morfologiczno-funkcjonalne w zaburzeniach, które mogą przyczynić się do pojawienia objawów cellulitu. Zalicza się do nich:

  • jednostka pierwsza – zaburzony podział fibroblastów, a także niewłaściwa struktura produktów syntezy fibroblastów, które budują m.in. ściany naczyń krwionośnych;
  • jednostka druga – powiązana jest z zaburzeniami mikrokrążenia (wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych, obniżenie przepływu limfatycznego);
  • jednostka trzecia – związana z aktywacją układu współczulnego alfa-adrenergiczne i beta-adrenergiczne. Reguluje aktywność fibroblastów, mikrokrążenie oraz metabolizm tłuszczu w adipocytach;
  • jednostka czwarta – dotyczy różnicy w budowie tkanki tłuszczowej u kobiet oraz działania hormonów na proces lipolizy i lipogenezy.

Przyczyny lipodystrofii

Leczenie lipodystrofii

Lipodystrofia to defekt, który można skutecznie leczyć. Jego postęp uwarunkowany jest jednak stopniem zaawansowania objawów, miejscem występowania, a także kondycją skóry. Duże znaczenie w terapii cellulitu odgrywa również codzienna dieta, stopień aktywności fizycznej, a także domowa pielęgnacja ciała. Najlepsze efekty w redukcji cellulitu przynosi jednak podejście holistyczne, w którym warto uwzględnić również profesjonalne zabiegi z zakresu kosmetologii. Należy do nich: endermologia, masaż, drenaż limfatyczny, ultradźwięki, laseroterapia, fale radiowe, krioterapia czy karboksyterapia.

Zobacz również: Kosmetyki antycellulitowe.

Podsumowanie

Lipodystrofia to zjawisko powszechnie występujące u kobiet i coraz częściej pojawiające się również u mężczyzn. Jak się okazuje dotyczy ono nie tylko osób borykających się z nadwagą, ale również posiadających właściwą masę ciała. Powody powstawania cellulitu są wielokierunkowe. Dotyczą m.in. gospodarki hormonalnej, zaburzeń ze strony układu krążenia oraz wewnętrznych predyspozycji do odkładania się tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała.

Na powstawanie cellulitu wpływa również prowadzenie niewłaściwej diety, niski poziom aktywności fizycznej, a także niedostateczna pielęgnacja ciała. Oznacza to, że masa ciała nie stanowi wyłącznie jedynego powodu wpływającego na powstawanie lipodystrofii.

Bibliografia

  1. Bojarska-Hurnik S., Kosmetologia Estetyczna, Lipodystrofia – przyczyny i możliwości terapeutyczne, 5/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *