
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Lipodystrofia czyli cellulit zalicza się do najczęściej występujących defektów skórnych wśród kobiet. Należy podkreślić, że skala tego problemu nieustannie wzrasta, ponieważ z roku na rok dotyka on coraz większej liczby osób.
Pochodzenie lipodystrofii jest wielokierunkowe. W związku z tym istnieje wiele hipotez, które mogą skutecznie wyjaśnić powody powstawania pomarańczowej skórki. Jednym z nich jest nadmierne gromadzenie się wody w macierzy międzykomórkowej, zaburzenia w mikrokrążeniu tkankowym, a także struktura anatomiczna tkanek organizmu. Oznacza to, że główną przyczyną powstawania cellulitu są czynniki genetyczne, jednak duże znaczenie wykazują również czynniki środowiskowe.
Głównym czynnikiem genetycznym jest:
Ponadto do grupy tej zalicza się również rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, a także ilość oraz czułość receptorów hormonalnych na efektywnych komórkach. Ważną rolę odgrywają również predyspozycje do występowania chorób układu krążenia oraz chorób dotyczących naczyń krwionośnych.
Nie bez znaczenia są także zaburzenia ze strony gospodarki hormonalnej, a więc nadmierna ilość estrogenów przy jednocześnie małej ilości progesteronu powodując zatrzymywanie się wody w organizmie. Warto podkreślić, że zaburzenia hormonalne stanowią częsty powód lipodystrofii u kobiet będących po okresie dojrzewania, a także stosujących doustną antykoncepcję, kobiet będących w ciąży oraz przyjmujących hormonalną terapię zastępczą.
Zobacz również: Jak pozbyć się wody z organizmu?
Obecnie wymienia się kilka teorii przyczyniających się do powstawania cellulitu:
Główną przyczyną występowania cellulitu według teorii hormonalnej są estrogeny – żeńskie hormony płciowe. Oddziałują na naczynia krwionośne rozszerzając je, w wyniku czego wzrasta przepuszczalność ich ścian. Substancje wydostające się z naczyń kumulują się w przestrzeniach międzykomórkowych. Efektem tego jest obrzęk oraz nacisk na adipocyty (komórki tłuszczowe). Zjawisko to powoduje zaburzenia ich metabolizmu, co potęguje proces proliferacji komórek tkanki tłuszczowej.
Estrogeny przyczyniają się również do lipogenezy, a także kumulowania się tłuszczu w adipocytach. Wynikiem tego są powiększające się komórki tłuszczowe, które zaburzają cyrkulację krwi sprzyjając rozwojowi cellulitu.
Według teorii krążeniowej za powstawanie lipodystrofii odpowiedzialne są zaburzenia mikrokrążenia. Słabo odżywione adipocyty przyczyniają się do zaburzeń metabolizmu komórek, które zwiększają swoje rozmiary wywierając ucisk na naczynia krwionośne. Konsekwencją tego jest utrudniona cyrkulacja krwi oraz limfy, co przyczynia się do tworzenia zastojów, a następnie wysięków. W końcowym etapie pojawia się stan zapalny oraz stwardnienia w formie grudek cellulitu.
W adipocytach nieustannie zachodzą reakcje metaboliczne (lipoliza i lipogeneza). Obie reguluje adrenalina i noradenalina (hormony produkowane w rdzeniu nadnerczy). Pierwszy z nich, adrenalina działa na komórki tłuszczowe poprzez receptory alfa oraz NPY. Ich aktywacja wpływa na proces lipogenezy, zaś receptory beta ułatwiają proces lipolizy. W partiach ciała tj. biodra, uda czy pośladki występuje znacznie większy odsetek receptorów alfa i NPY, co potęguje odkładanie się tkanki tłuszczowej w tych obszarach. Dodatkowo żeńskie hormony płciowe – estrogeny wpływają na aktywność receptorów alfa, co dodatkowo przyczynia się do odkładania tłuszczu w miejscach tj. biodra, brzuch czy pośladki.
Teoria wyróżnia cztery jednostki morfologiczno-funkcjonalne w zaburzeniach, które mogą przyczynić się do pojawienia objawów cellulitu. Zalicza się do nich:
Lipodystrofia to defekt, który można skutecznie leczyć. Jego postęp uwarunkowany jest jednak stopniem zaawansowania objawów, miejscem występowania, a także kondycją skóry. Duże znaczenie w terapii cellulitu odgrywa również codzienna dieta, stopień aktywności fizycznej, a także domowa pielęgnacja ciała. Najlepsze efekty w redukcji cellulitu przynosi jednak podejście holistyczne, w którym warto uwzględnić również profesjonalne zabiegi z zakresu kosmetologii. Należy do nich: endermologia, masaż, drenaż limfatyczny, ultradźwięki, laseroterapia, fale radiowe, krioterapia czy karboksyterapia.
Zobacz również: Kosmetyki antycellulitowe.
Lipodystrofia to zjawisko powszechnie występujące u kobiet i coraz częściej pojawiające się również u mężczyzn. Jak się okazuje dotyczy ono nie tylko osób borykających się z nadwagą, ale również posiadających właściwą masę ciała. Powody powstawania cellulitu są wielokierunkowe. Dotyczą m.in. gospodarki hormonalnej, zaburzeń ze strony układu krążenia oraz wewnętrznych predyspozycji do odkładania się tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała.
Na powstawanie cellulitu wpływa również prowadzenie niewłaściwej diety, niski poziom aktywności fizycznej, a także niedostateczna pielęgnacja ciała. Oznacza to, że masa ciała nie stanowi wyłącznie jedynego powodu wpływającego na powstawanie lipodystrofii.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły