Kosmetolog to osoba po studiach kosmetologicznych, zajmująca się dobieraniem i wykonywaniem rozmaitych zabiegów regeneracyjnych, upiększających i pielęgnacyjnych, także z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń. Celem wizyty u kosmetologa jest najczęściej poprawa kondycji skóry, jak najdłuższe utrzymanie jej młodości i jędrności oraz poprawa wyglądu w przebiegu rozmaitych dermatologicznych schorzeń przewlekłych (wówczas we współpracy z dermatologiem).
Kosmetolog a kosmetyczka
Choć nazwy obu specjalizacji bywają stosowane zamiennie, w praktyce opisują zupełnie dwie różne osoby. Nie powinno się wykorzystywać ich alternatywnie. Różnica wynika przede wszystkim z wykształcenia. Kosmetyczką najczęściej zostaje absolwent policealnej szkoły zawodowej, choć umiejętności ważne do wykonywania tego zawodu można zdobyć także w ramach różnych kursów i szkoleń. Podczas nauki przyszła kosmetyczka uczy się przede wszystkim wykonywać poprawnie zabiegi pielęgnacyjne i upiększające na poszczególne części ciała (regulacja brwi, maseczki, peelingi, laminacja rzęs, depilacja i wiele innych). Z kolei kosmetolog to to absolwent 3- lub 5-letnich studiów na kierunku kosmetologii. Studia kończą się egzaminami oraz obroną pracy dyplomowej. W efekcie kosmetolog posiada szerszą wiedzę.
Różnice leżą również w kompetencjach obu specjalistów. Kosmetyczka wykonuje głównie nieinwazyjne zabiegi upiększające i pielęgnacyjne, m.in.: manicure, peelingi, mikrodermabrazja diamentowa i inne. Z kolei kosmetolog może wykonywać bardziej zaawansowane zabiegi z wykorzystaniem skomplikowanych urządzeń.
Zobacz więcej na temat: Kosmetolog a kosmetyczka.
Kosmetologia a medycyna estetyczna
Nie należy również mylić kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej. Lekarz medycyny estetycznej wykonuje zabiegi głębiej ingerując w skórę klienta, np. zabiegi z użyciem botoksu i kwasu hialuronowego, lifting skóry z użyciem skalpela, lipoliza iniekcyjna, aplikacja nici liftingujących, usuwanie blizn i wiele innych. Posiada uprawnienia do przerywania ciągłości skóry, jak również do wykonywania zabiegów chirurgicznych zarówno w obrębie twarzy, jak i całego ciała.
Jakie zabiegi wykonuje kosmetolog
U kosmetologa możemy wykonać między innymi następujące zabiegi:
- depilacja laserowa, depilacja pastą cukrową, depilacja woskiem;
- peeling kwasowy i peeling kawitacyjny;
- mikrodermabrazja;
- mezoterapia igłowa i mezoterapia bezigłowa;
- usuwanie przebarwień skóry i rumieni;
- zmniejszanie widoczności blizn, np. z użyciem lasera;
- masaż Kobido, masaż antycellulitowy, masaż relaksacyjny i inne;
- PRX – metoda rewitalizująca skórę.
I wiele innych. Wybierając się na wizytę do kosmetologa należy przyjść bez makijażu (jeśli zabiegi będą wykonywane w obrębie twarzy). Specjalista zawsze przed wykonaniem zabiegu dokładnie oczyszcza skórę. Wcześniej jednak przeprowadza z klientem wywiad i ocenia kondycję skóry, pomagając tym samym dobrać idealny zabieg lub pakiet zabiegów. Może się okazać, że zabieg wybrany w domu przez klienta nie będzie mógł zostać wykonany (istnieją przeciwwskazania bądź skóra ma zupełnie inne potrzeby).
Zobacz również: Sposoby korekcji blizn.
Jak przygotować się do wizyty u kosmetologa?
Udając się do kosmetologa należy zrezygnować ze stosowania jakichkolwiek kosmetyków w obszarze ciała, który będzie poddawany zabiegowi. Udając się na depilację często zaleca się rezygnację z usuwania owłosienia przez ostatnie 2 tygodnie. Specjalne przygotowania nie są jednak potrzebne. Wystarczy przyjść z pozytywnym nastawieniem i dobrym samopoczuciem. Przeciwwskazaniem do zabiegów kosmetologicznych są:
- gorączka;
- ostre stany zapalne i zaostrzenie chorób przewlekłych;
- infekcje;
- alergie na składniki kosmetyków, które mają być wykorzystywane;
- choroby zakaźne;
- ciąża (w przypadku niektórych zabiegów);
- uszkodzenia skóry w miejscu zabiegowym.
Po zaobserwowaniu przeciwwskazań należy przełożyć zaplanowaną wizytę, ponieważ zabiegi i tak nie zostaną wykonane. Jeśli posiadamy zalecenia od lekarza dermatologa, a zabiegi kosmetologiczne mają łagodzić objawy schorzeń dermatologicznych, warto zabrać je ze sobą. Dzięki temu kosmetolog będzie mógł jeszcze dokładniej dobrać zabiegi do potrzeb pacjenta.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku – kosmetologia twarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.