Łuk brwiowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Łuk brwiowy (łac. arcus superciliaris) to anatomiczna część twarzoczaszki, lokalizująca się tuż nad oczodołami. Anatomicznie jest wypukłością kostną kości czołowej, pokryta skórą i paskiem krótkich, sztywnych włosków. Tworzą one brwi, które w zależności od uwarunkowań genetycznych mogą różnić się grubością, wielkością, długością, sztywnością, a nawet zabarwieniem.

Łuk brwiowy (łac. arcus superciliaris)

Łuk brwiowy – anatomia

Łuk brwiowy jest wyraźnie zarysowaną wypukłością kostną, stanowiącą wsparcie dla brwi. Ich budowa jest zróżnicowana w zależności od płci, wieku i grupy etnicznej. U mężczyzn łuki brwiowe są z reguły bardziej wyraźne niż u kobiet. Łukami brwiowymi zwiemy wyniosłości kości czołowej biegnące poprzecznie nad oczodołami.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Rola łuków brwiowych

Łuki brwiowe, w kontekście wypukłości anatomicznych, stanowią wsparcie dla brwi (włosków układających się w charakterystyczny pasek). Brwi z kolei pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim w dużej mierze dzięki ich ułożeniu możemy ocenić, czy ktoś jest rozbawiony, zdenerwowany, podekscytowany, niepewny. Są ważnym elementem mimicznym, a więc odpowiadającym za ekspresję twarzy. Przykładowo jeśli brwi są ściągnięte ku sobie, a pomiędzy nimi tworzy się głęboka zmarszczka, można przypuszczać, że dana osoba jest zamyślona, skupiona bądź zagniewana. Oczywiście ekspresja twarzy zależy także od wielu innych czynników – pod uwagę bierze się ułożenie oczu, ust, policzków itd. Mimo wszystko to właśnie brwi są ważnym, wyrazowym elementem.

Dodatkowo brwi osadzone na łukach brwiowych pełnią po części rolę ochronną. Zatrzymują wstępnie zanieczyszczenia, pyłki, alergeny, które mogą znajdować się w powietrzu, a następnie przedostawać się do narządu wzroku. Rolę tę w znacznie większym stopniu spełniają rzęsy, jednak brwi stanowią tego uzupełnienie. Warto też zaznaczyć, że brwi chronią narząd wzroku przed nadmierną potliwością – stanowią barierę, przez którą nie przechodzi pot spływający z czoła np. podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Uszkodzenia łuków brwiowych

Łuki brwiowe są wystającą częścią twarzy, dlatego są podatne na urazy mechaniczne zwłaszcza podczas bójek czy uprawiania sportów walki, ale także podczas wypadków komunikacyjnych czy upadków z wysokości. Najczęściej dochodzi do pęknięcia skóry tej okolicy, co wymaga szycia przez lekarza chirurga. Przy silniejszych urazach może jednak dojść do pęknięcia kości czołowej tej okolicy. Tego typu złamań nie zaopatrza się – pozostawia się je do samoistnego zagojenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *