Alergia w kosmetologii to bardzo znany i często pojawiający się termin. W dobie dzisiejszego rozwoju przemysłu farmaceutycznego i kosmetologicznego wzrasta dostępność preparatów, które mogą potęgować to przykre zjawisko.
Alergia
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alergia należy do schorzeń o wysokim stopniu zachorowalności i powszechnie zaliczana jest do grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. Należy podkreślić, że kondycja skóry w dużej mierze uwarunkowana jest sposobem jej pielęgnacji. Duże znaczenie ma także dobór preparatów kosmetycznych, środowiska, w którym przebywamy, codziennej diety oraz ogólnie pojętego stylu życia. Wszystkie czynniki te mogą pozytywnie lub negatywnie wpływać na kondycję cery przyczyniając się do wystąpienia reakcji alergicznych.
Kierunek jakim jest kosmetologia odpowiedzialny jest za właściwy wygląd skóry oraz jej przydatków, z kolei kosmetolog w dużej mierze odpowiada za profilaktykę zdrowotną każdego pacjenta wykazującego objawy chorób skórnych, w tym również alergii.
Powszechna definicja alergii określa to zjawisko jako niewłaściwe rozpoznanie przez organizm związków egzogennych jako potencjalnie szkodliwe, a w efekcie użycie ich przeciwko układowi immunologicznemu.
Ze względu na czas trwania reakcji alergicznej, wyróżnia się alergię:
- natychmiastową (występują po kilku minutach oraz reakcji z alergenem);
- późną (objawy pojawiają się po upływie kilku godzin);
- opóźnioną (symptomy widoczne są po upływie kilku dni).
Według klasyfikacji Gella i Coombsa reakcje alergiczne dzieli się na cztery podstawowe typy:
- 1 – jej mediatorem jest histamina, w czasie trwania duże znaczenie mają komórki tuczne oraz przeciwciała IgE (astma alergiczna, alergiczny nieżyt nosa);
- 2 – powiązana jest z cytotoksycznością, a także przeciwciałami klasy IgG i IgM (polekowa niedokrwistość hemolityczna);
- 3 – jej przebieg polega na tworzeniu tzw. kompleksów alergicznych szczególnie antygenów z przeciwciałami IgG (zewnątrzpochodne zapalenie pęcherzyków płucnych);
- 4 – polega na połączeniu antygenu komórki przedstawiającej antygen z limfocytem T. W efekcie uwolnienie cytokin prozapalnych, a także pobudzenie limfocytów cytotoksycznych (alergiczny wyprysk kontaktowy).
Alergia a czynniki predysponujące
Duże znaczenie w rozwoju alergii mają czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Mimo, że na czynniki genetyczne nie mamy wpływu, styl życia, dieta oraz środowisko w jakim przebywamy możemy regulować. Do czynników środowiskowych zalicza się m.in.: palenie papierosów, niewłaściwy stan mieszkań pod względem wentylacji, zanieczyszczenia powietrza, odżywianie, aktywność fizyczna, stosowanie antybiotykoterapii, a także higiena życia.
Alergia w kosmetologii
Kosmetolog, który posiada odpowiednią wiedzę z zakresu chorób skóry, do których zalicza się również alergia może rozpoznać jej podstawowe objawy oraz wdrożyć odpowiednie kroki w gabinecie kosmetologicznym. Odpowiednio wykwalifikowany specjalista potrafi w sposób świadomy zadbać o skórę alergiczną podczas określonych zabiegów pielęgnacyjnych.
Ponadto bardzo ważną rolę odgrywa zarówno prewencja jak i uświadamianie społeczeństwa w tematyce rozwoju reakcji alergicznych oraz czynników predysponujących.
Podsumowanie
Alergia to jednostka chorobowa, która znana jest na całym świecie. Styl życia oraz środowisko w jakim przebywamy na co dzień to dwa główne czynniki jakie warunkują jej rozwój. Należy podkreślić, że alergia to schorzenie o charakterze przewlekłym. Często przyczynia się do obniżenia jakości życia oraz wywołuje ograniczenia w życiu zawodowym.
Bibliografia
- Głaz P., Kowalczuk D., Kosmetologia Estetyczna, Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, 3/2019.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |