Sposoby korekcji blizn

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Sposoby korekcji blizn to temat, który obecnie mocno rozwinął się zarówno w kierunku kosmetologii jak i medycyny estetycznej. Oznacza to, że aktualnie mamy do czynienia z wieloma metodami, które w dużym stopniu poprawiają wygląd skóry pod kątem widoczności nieestetycznych blizn.

Sposoby korekcji blizn

Czym jest blizna?

Blizna to tkanka łączna włóknista powstająca na skutek procesu regeneracji i odnowy, który stanowi odpowiedź organizmu na uszkodzenie powierzchni skóry. Oznacza to, że blizna jest naturalnym (fizjologicznym) procesem gojenia się rany w wyniku, którego dochodzi do zastąpienia uszkodzonej skóry właściwej przez obukomórkową tkankę bogatą w dużą ilość włókien kolagenowych.

Blizna posiada kilka charakterystycznych cech. Odznacza się ścieńczeniem naskórka, zmniejszoną sprężystością, brakiem występowania przydatków skóry, a także wygładzeniem linii skórno-naskórkowej. W zdecydowany sposób odróżnia się od zdrowej skóry kolorem, strukturą, elastycznością, wytrzymałością, a także reakcją na działanie promieni słonecznych.

Jak wygląda blizna?

Na całkowity wygląd blizny składa się wiele czynników. Przede wszystkim warunkuje go przyczyna uszkodzenia skóry np. oparzenie, skaleczenie. Ponadto ważna jest również okolica ciała, która została zraniona, czas gojenia się rany, a także indywidualne predyspozycje genetyczne do nadmiernego bliznowacenia się tkanki. Należy zaznaczyć, że świeża blizna posiada kolor różowy. Z czasem jednak jej zabarwienie blednie, gdzie finalnie przybiera biały, wręcz perłowy odcień, co ważne, nie odzyskując naturalnego koloru skóry.

Należy zaznaczyć, że w najmniejszym stopniu widoczne są blizny po przecięciu lub skaleczeniu się nożem. Z kolei te najbardziej zauważalne są tzw. blizny płaszczyznowe. Posiadają nierównomierną powierzchnię, koloryt, a także powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu (napięcia, przykurcze).

Sposoby korekcji blizn

Usuwanie lub korekcja występujących blizn uwarunkowana jest przede wszystkim jej rodzajem, czasem jaki minął do momentu zagojenia się, a także jej indywidualnym charakterem. Bardzo ważne jest, aby do około roku od chwili zagojenia się nie korzystać z chirurgicznej korekcji blizn. Oznacza to, że przez ten okres należy stosować głównie metody zachowawcze oraz mało inwazyjne, których zadaniem jest przyspieszenie okresu dojrzewania blizny. W związku z tym zaleca się natłuszczanie blizny, stosowanie zastrzyków sterydowych, wykonywanie masażu poprzez wykonywanie ruchów uciskania, wykonywanie zabiegów laserowych lub dermabrazji.

Innym rozwiązaniem jest również zabieg operacyjny. Wykonywany jest on głównie w przypadku blizn uniesionych ponad powierzchnię skóry, które dodatkowo upośledzają codziennie funkcjonowanie. Zabieg operacyjny wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Terapia blizn przerostowych z kolei przebiega w sposób dwuetapowy. Początkowe leczenie ma charakter zachowawczy. W związku z tym stosowany jest stały ucisk na bliznę, a także odzież uciskową wspomagającą leczenie. Dodatkowo wykorzystuje się również miejscowo preparaty na bazie glikokortykoidów. Leczenie operacyjne blizn wykonuje się szczególnie przy przykurczach kończyn dolnych, a także w przypadku wywinięć powiek czy okolicy czerwieni wargowej. Głównym założeniem tego rodzaju terapii jest zlikwidowanie napięcia skóry i przywrócenie pacjentowi komfortu życia.

Jedną z nowoczesnych metod korekcji i usuwania blizn oraz związanych z nimi przykurczów jest metoda ekspandera (rozciągania tkankowego). Dzięki tej metodzie można uzyskać nadmiar skóry, który będzie potrzebny do zmiany położenia blizny. Innym rozwiązaniem leczenia bliznowców (keloidów) jest miejscowe zastosowanie silikonu, wycięcie chirurgiczne, witamina A (retinol), kriochirurgia oraz radioterapia.

Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu keloidu i przeszczepu skóry na jego miejsce w celu zapobiegania nadmiernego napięcia brzegów rany. Kolejnym krokiem jest stałe wykonywanie ucisku oraz miejscowe stosowanie sterydów.

Z kolei wykorzystanie silikonu (płatów silikonowych) polega na pokryciu całej blizny plastrem silikonowym na co najmniej 12 godzin. W tym czasie następuje przebudowa włókien kolagenowych obecnych w bliźnie.

W przypadku blizn będących następstwem oparzeń wykorzystuje się głównie terapię laserową. Urządzenia te emitują skoncentrowaną wiązkę światła o określonej energii. Długość fali jest absorbowana (pochłaniania) przez konkretny chromofor w tkance naszego organizmu. Zaś blizny przerosłe, w których nie można hamować ich rozrostu poprzez zamykanie naczyń krwionośnych można zmniejszać poprzez zjawisko odparowywania. Do tego celu stosuje się lasery ablacyjne czy frakcyjne np. laser CO2.

Uwaga!

Pomimo wielu sposobów jakie obecnie są dostępne (kosmetyczne, operacyjne, laserowe) nie zawsze udaje się usunąć bliznę lub w wyraźnym stopniu poprawić jej wygląd.

Sposoby korekcji blizn



Polecane produkty:

Bibliografia

1. Przylipiak A., Niczyporuk M., Galicka E., Donejko M., Głażewska E., Kakareko K., Przylipiak J., Podstawy Medycyny Estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza KAW, Białystok 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 Responses

  1. Mam bliznę na dłoni, z biegiem lat jest mało widoczna. Bliznę po cesarce z kolei smarowałam maścią ze ślimaka i pomogła, blizna jest mało widoczna.

  2. Nie mam na szczęście żadnych blizn, przynajmniej takich które chciałabym usuwać. W ciązy smarowałam ciało oliwką, mimo to wyszły mi rozstepy które z biegiem czasu zbledły i nie są już tak widoczne. Jednak jeżeli ktoś ma blizny które przeszkadzają mu w codziennym funkcjonowaniu, to mysłe ze warto skorzystać z możliwości które daje wspólczesna kosmetologia.

  3. Bardzo ważna jest pielęgnacja świeżej blizny. Ja też miałam sporo blizn po trądziku, ale dzięki Bogu, nie były one aż tak głębokie i z czasem stały się ledwo widoczne. Kiedyś myślałam o laserze, ale moja pani dermatolog poradziła mi, że nie ma sensu go robić, bo ślady same zejdą.. i tak się stało:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *