Lawenda

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Lawenda jest popularną na całym świecie rośliną z rodzaju jaskrowatych. Tak naprawdę obejmuje aż 41 odrębnych gatunków, spośród których najbardziej znana jest lawenda wąskolistna (lawenda lekarska). Właśnie z niej pozyskuje się cenny olejek eteryczny o działaniu uspokajającym i relaksującym.

Działanie lawendy

Co to jest lawenda?

Lawenda lekarska, zwana również lawendą wąskolistną, należy do rodziny Lamiaceae. W Polsce jest rośliną uprawianą i ozdobną, pozyskuje się też z niej olejek eteryczny o bogatych właściwościach. Podczas uprawy (np. w przydomowych ogródkach) roślina ta wymaga gleby bogatej w wapń i miejsca nasłonecznionego. Najlepiej rośnie na glebach ciepłych, przepuszczalnych, piaszczystych o odczynie zasadowym. Osiąga wysokość 50-90 cm. Wytwarza liście krótkoogonkowe, podłużne, lancetowate o podwiniętym brzegu. Kwiatostan zawiera drobne kwiaty w formie kielicha, barwy niebieskofioletowej. Ma charakterystyczny zapach – delikatny, kwiatowy, z lekką nutą słodyczy.

Działanie lawendy

Omawiając działanie lawendy, zazwyczaj ma się na myśli właściwości pozyskiwanego z niej olejku eterycznego. Działa on uspokajająco i jest rekomendowany w zaburzeniach snu, zwłaszcza w terapii bezsenności. Lawenda (suszona, świeża, w formie olejku) jest wykorzystywana do kąpieli aromatycznych lub jako wypełnienie poduszek zapachowych. Można też dodawać ją do domowych kosmetyków, kominków zapachowych, ręcznie robionych świec. Olejek lawendowy znajduje ponadto zastosowanie w zaburzeniach żołądkowych, reumatyzmie i migrenie. Udowodniono, że stymuluje wydzielanie żółci i działa ochronnie na wątrobę, a także przeciwbólowo, rozkurczowo i moczopędnie.

Coraz częściej wykorzystuje się go w ginekologii i dermatologii, m.in. w stanach zapalnych skóry, w owrzodzeniach, trądziku, liszaju i w miejscu ukąszeń owadów. W kosmetologii lawenda znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości zmniejszających łupież i przeciwdziałających nadmiernemu wypadaniu włosów. Olejek lawendowy idealnie nadaje się do inhalacji w przebiegu naturalnego wspomagania leczenia depresji, demencji, napięć nerwowych, grypy, anginy czy stanów zapalnych zatok. To jedna z roślin o najszerszym wykorzystaniu we współczesnej medycynie alternatywnej i w ziołolecznictwie.

Lawenda stanowi popularny składnik perfum, świec zapachowych, szamponów, odżywek, mydeł, kremów, maseczek. Bywa też składnikiem preparatów odstraszających owady (komary, mole, mrówki).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak działa lawenda?

Lawenda słynie ze swojego bogatego i urozmaiconego składu. Najważniejszymi związkami znajdującymi się w niej są:

  • garbniki;
  • związki mineralne;
  • kumaryny;
  • alkohole;
  • estry;
  • linalol, geraniol, cyneol, pinen, borneol, furfurol tworzące olejek eteryczny;
  • luteolina, apigenina, lukrecjol, kwercetyna jako główne flawonoidy;
  • kwasy organiczne;
  • witaminy, w tym witamina A, witamina E i witamina C;
  • fitosterole.

Skład lawendy jest jednak znacznie bardziej różnorodny.

Zobacz również: Lawenda w kosmetyce.

Lawenda – przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego surowca roślinnego, tak i przy stosowaniu lawendy wymienia się kilka kluczowych przeciwwskazań. Są nimi zwłaszcza:

  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • alergia na rośliny z rodziny Lamiaceae;
  • krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • stany zapalne żołądka i jelit;
  • zaawansowane choroby wątroby i nerek;
  • ostre stany zapalne wyrostka robaczkowego;
  • wrzody żołądka.

Dodatkowo Europejska Agencja Leków nie rekomenduje podawania olejku lawendowego dzieciom poniżej 12. roku życia. Osoby z wrażliwą skórą powinny przed użyciem kosmetyków lawendowych wykonać próbę uczuleniową.

Ciekawostki o lawendzie

Początki uprawy lawendy sięgają czasów starożytnych, gdzie była znana i powszechnie stosowana przez Egipcjan i Rzymian. Egipcjanie nasączali nią całuny, którymi następnie okrywali zmarłych, z kolei Rzymianie uznawali ją za roślinę leczniczą i antyseptyczną, używając w łaźniach jako środek zapachowy do kąpieli, do prania oraz roślinę odstraszającą szkodliwe owady. W średniowieczu zyskała popularność dzięki swoim właściwościom leczniczym, miała jednak też znaczenie religijne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kędzia A., Hołderna-Kędzia E., Wiśniewska J., Działanie olejku lawendowego (Oleum Lavandulae) na bakterie beztlenowe, Post Fitoter 2018; 19(3): 170-175.
  2. Adaszyńska-Skwirzyńska M., Swarcewicz M., Skład chemiczny i aktywność biologiczna lawendy lekarskiej, Wiadomości Chemiczne, 68/2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Len

Len

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *