Swędzenie skóry głowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Swędzenie skóry głowy to przykra, lecz bardzo częsta dolegliwość, która może wynikać zarówno z nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy, jak i z przewlekłych schorzeń (najczęściej dermatologicznych). Jeśli świąd skóry utrzymuje się mimo dokładnego umycia skóry głowy, ma charakter przewlekły i nawracający oraz towarzyszą mu inne objawy (np. nadmierne łuszczenie skóry głowy, zaczerwienienie), należy skonsultować się z dermatologiem, a następnie zasięgnąć porady trychologicznej.

Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy – przyczyny

Bardzo często swędzenie skóry głowy wiąże się z brakiem dostatecznej higieny tej okolicy. Jeśli zbyt rzadko myjemy włosy, na ich powierzchni oraz na skórze głowy tworzy się warstwa sebum, w którym znajdują się także martwe komórki naskórka czy bakterie i grzyby. Zwłaszcza te ostatnie odpowiadają za większość dolegliwości w obrębie skóry głowy. Im więcej sebum, tym lepsze warunki do rozwoju patogenów, których obecność może wywoływać świąd, podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie skóry głowy. Tworzy się błędne koło, ponieważ ich obecność wymusza częste drapanie się po głowie, to zaś prowadzi do powstania licznych mikrouszkodzeń i jedynie nasila świąd.

Inną przyczyną swędzenia skóry głowy może być stosowanie nieodpowiednio dobranych, niskiej jakości szamponów. Do szkodliwych składników w kosmetykach do włosów i szamponach zalicza się przede wszystkim: Propylene Glycol, Sodium Lauryl Sulfate, SLES, Dietanoloamina, PEG. Niekiedy nawet naturalne substancje mogą podrażniać i uczulać – dlatego zawsze należy dobierać szampony metodą prób i błędów, a w razie wątpliwości najpierw nanieść odrobinę kosmetyku na skórę za uszami lub na szyję i poczekać na reakcję organizmu.

Swędzenie skóry głowy to typowy objawy wielu chorób skóry głowy, takich jak:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

I inne. Świąd skóry głowy może pojawiać się np. po przebywaniu wielu godzin na słońcu, co wiąże się nie tylko z podrażnieniem skóry przez promieniowanie UV, ale i z wysoką temperaturą tworzącą się między włosami i nadprodukcją sebum, która jest czynnikiem ochronnym organizmu. Szukając przyczyn problemu, warto zastanowić się również, czy ostatnimi czasy nie były przyjmowane leki, które mogły wywołać świąd jako skutek uboczny.

Swędzenie skóry głowy – diagnostyka

Diagnostyka swędzenia skóry głowy w pierwszej kolejności odbywa się w gabinecie dermatologicznym. Lekarz dokładnie ocenia kondycję skóry głowy, badając ją w znacznym powiększeniu. Najlepiej w tym celu udać się do dermatologa ze specjalizacją z trychologii – mamy wówczas gwarancję, że gabinet będzie wyposażony w odpowiednie urządzenia powiększające i komputery do ich obsługi. Zwykle takie badanie jest wystarczające do postawienia trafnej diagnozy.

Jednocześnie warto wykonać badania laboratoryjne krwi, zwłaszcza w kontekście poziomu hormonów tarczycy i hormonów płciowych, czynników stanu zapalnego, witaminy D, witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Jeśli istnieje podejrzenie, że świąd został wywołany reakcją alergiczną, należy wykonać skórne testy alergiczne, czym zajmuje się już lekarz alergolog.

Swędzenie skóry głowy – leczenie

Leczenie swędzenia skóry głowy zawsze jest przyczynowe, zatem jeśli świąd wynika z niskiego poziomu odżywienia organizmu, zaleca się zmianę diety i suplementację, zaś jeśli wynika z grzybicy skóry głowy, pacjent otrzymuje szampony i miejscowe preparaty przeciwgrzybiczne. Bez względu na przyczyny świądu, niezmiernie istotna jest pielęgnacja skóry głowy. Należy pamiętać m.in. o:

  • unikaniu drapania skóry głowy paznokciami podczas mycia włosów;
  • stosowaniu wyłącznie delikatnych, naturalnych szamponów lub szamponów leczniczych zaleconych przez lekarza;
  • systematycznych peelingach skóry głowy, jednak niezbyt częstych, aby nie podrażniały skóry (wystarczy 1 raz w tygodniu);
  • dokładnym suszeniu włosów po ich umyciu – wilgotna skóra głowy sprzyja namnażaniu się patogenów i nasila świąd;
  • trychologicznych wcierkach do skóry głowy stosowanych przed każdym myciem włosów, przy czym jednocześnie warto wykonać masaż skóry głowy;
  • unikaniu częstego dotykania głowy, przeczesywania włosów palcami, bawienia się włosami – to czynniki stymulujące produkcję sebum i przetłuszczanie się włosów, co tworzy wspomniane wcześniej środowisko idealne do rozwoju patogenów.

Zmniejszanie świądu odbywa się też od wewnątrz. Dieta powinna być zdrowa, pozbawiona żywności wysokoprzetworzonej i cukrów prostych. Zwłaszcza te ostatnie są pożywką dla chorobotwórczych grzybów. Warto rozważyć suplementację witaminy D, cynku, witamin z grupy B oraz kwasu hialuronowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bednarek M., Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
  2. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *