Szkodliwe składniki w kosmetykach

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Szkodliwe składniki w kosmetykach wciąż pojawiają się w często wybieranych produktach, choć świadomość na temat zdrowia znacznie wzrasta. Czytaniem składów interesują się zwłaszcza osoby, które wiedzą, czego w nich szukać i czym jest INCI. Odpowiedni wybór kosmetyków pielęgnacyjnych ma kluczowy wpływ na urodę, ale i zdrowie skóry, zatem warto zbliżyć ten temat dokładniej.

Szkodliwe składniki w kosmetykach

INCI – co to jest?

INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredient) oznacza Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych. Odnosi się do nowej terminologii opracowanej przez COLIPA w związku z potrzebą wprowadzenia międzynarodowego systemu. Zgodnie z INCI, wszystkie chemiczne nazwy zapisuje się po angielsku, natomiast nazwy roślin po łacińsku. Podczas analizowania INCI znajdującego się na danym kosmetyku z łatwością można zaobserwować, że na pierwszym miejscu zwykle występuje rozpuszczalnik, np. woda, olej, alkohol – to on stanowi główny składnik większości preparatów kosmetycznych. W dalszej kolejności widnieją składniki aktywne, np. witaminy, wyciągi z roślin, oleje oraz podłoża i emulgatory. Na samym końcu powinny znajdować się silikony, konserwanty i substancje zapachowe. Im bliżej początku składu, tym zawartość danego składnika jest największa.

Zobacz również: Rodzaje kosmetyków.

Szkodliwe składniki w kosmetykach

Kosmetyki stanowią kompozycję wielu składników. Pełnią wiele różnych funkcji, m.in. wykazują działanie upiększające, myjące oraz lecznicze. Aby były skuteczne i bezpieczne, nie powinny zawierać szkodliwych składników. Oto te najczęściej występujące.

Śladowe ilości metali ciężkich

Pierwiastki toksyczne działają szkodliwie na wątrobę, nerki, układ krwionośny, układ nerwowy, układ rozrodczy, układ mięśniowy i układ kostny. Bardzo łatwo przenikają przez skórę i wraz z krwią docierają do praktycznie wszystkich narządów wewnętrznych. Kumulują się w nich, stanowiąc przyczynę powstawania nowotworów i innych groźnych chorób. Jednym z najbardziej szkodliwych pierwiastków, które nie powinny znajdować się w kosmetykach, jest arsen, a ponadto również rtęć i ołów. Jeszcze do niedawna popularnością cieszyły się dezodoranty z dodatkiem aluminium – dziś wiadomo, że jest on bardzo szkodliwy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Parabeny

Parabeny to estry kwasu p-hydroksybenzoesowego. Oferowane są one w postaci:

  • estru metylowego (paraben M);
  • estru etylowego (paraben A);
  • estru propylowego (paraben P).

W kosmetykach pojawiają się także inne ich analogi:

  • butyloparaben;
  • izopropyloparaben;
  • izobutyloparaben;
  • benzyloparaben.

Według przepisów polskich i unijnych ich stężenie w kosmetykach nie powinno przekraczać 0,8%. Zaleca się jednak wybieranie produktów, które nie mają ich wcale. W szybkim tempie przedostają się do krwi, a ich wchłonięcie jest możliwe nawet po upływie minuty od aplikacji na ciało danego kosmetyku. Udowodniono, że wywołują one podrażnienia skóry i stany zapalne skóry, a także zwiększają ryzyko niektórych chorób nowotworowych.

Zobacz również: Parabeny w kosmetykach.

SLES i SLS

SLES i SLS to substancje powierzchniowo czynne, pomagające połączyć wodę z tłuszczami i drobinkami brudu. Dzięki temu mają właściwości myjące i sprawiają, że dany kosmetyk bardzo intensywnie się pieni, co zwiększa jego walory użytkowe. SLES i SLS znaleźć można zwłaszcza w szamponach i kosmetykach myjących. Choć wykazano, że nie są toksyczne, mogą znacznie wysuszać skórę i powodować podrażnienia u osób z cerą wrażliwą. Przesuszają też włosy, które zaczynają się elektryzować i puszyć.

Parafina i oleje mineralne

Obydwa związki tworzą warstwę okluzyjną na powierzchni skóry, w związku z czym u osób z cerą mieszaną, cerą tłustą, skórą łojotokową i skłonną do powstawania zaskórników będą nasilać tworzenie się nowych niedoskonałości. Choć nie istnieją badania potwierdzające ich toksycznego wpływu na organizm, zaobserwowano niejednokrotnie pogorszenie się kondycji skóry w związku z systematycznym używaniem kosmetyków z ich dodatkiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Natywa M., Górska A., Stosowanie konserwantów w kosmetykach – za i przeciw, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015.
  2. Chrząstek L., Dondela B., Zagrożenia cywilizacyjne – przegląd szkodliwych pierwiastków stosowanych w kosmetyce, Technika, Informatyka, Inżynieria Bezpieczeństwa, II/2014.
  3. Szybiak J., Wiechuła D., Problemy skórne związane ze stosowaniem kosmetyków, Przegl Dermatol 2013, 100, 392-399.
  4. Schimmelpfennig M., Niebezpieczne kosmetyki. Jak uniknąć nowotworów, bezpłodności, chorób tarczycy, przedwczesnego starzenia i innych dolegliwości?, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
  5. Grono M., Mrozowska M., Salczyńska A., Sroka A., Woźnicka B., Zaborowska A., Wstęp do kosmetyki, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *