Szkodliwe składniki w kosmetykach wciąż pojawiają się w często wybieranych produktach, choć świadomość na temat zdrowia znacznie wzrasta. Czytaniem składów interesują się zwłaszcza osoby, które wiedzą, czego w nich szukać i czym jest INCI. Odpowiedni wybór kosmetyków pielęgnacyjnych ma kluczowy wpływ na urodę, ale i zdrowie skóry, zatem warto zbliżyć ten temat dokładniej.
INCI – co to jest?
INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredient) oznacza Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych. Odnosi się do nowej terminologii opracowanej przez COLIPA w związku z potrzebą wprowadzenia międzynarodowego systemu. Zgodnie z INCI, wszystkie chemiczne nazwy zapisuje się po angielsku, natomiast nazwy roślin po łacińsku. Podczas analizowania INCI znajdującego się na danym kosmetyku z łatwością można zaobserwować, że na pierwszym miejscu zwykle występuje rozpuszczalnik, np. woda, olej, alkohol – to on stanowi główny składnik większości preparatów kosmetycznych. W dalszej kolejności widnieją składniki aktywne, np. witaminy, wyciągi z roślin, oleje oraz podłoża i emulgatory. Na samym końcu powinny znajdować się silikony, konserwanty i substancje zapachowe. Im bliżej początku składu, tym zawartość danego składnika jest największa.
Zobacz również: Rodzaje kosmetyków.
Szkodliwe składniki w kosmetykach
Kosmetyki stanowią kompozycję wielu składników. Pełnią wiele różnych funkcji, m.in. wykazują działanie upiększające, myjące oraz lecznicze. Aby były skuteczne i bezpieczne, nie powinny zawierać szkodliwych składników. Oto te najczęściej występujące.
Śladowe ilości metali ciężkich
Pierwiastki toksyczne działają szkodliwie na wątrobę, nerki, układ krwionośny, układ nerwowy, układ rozrodczy, układ mięśniowy i układ kostny. Bardzo łatwo przenikają przez skórę i wraz z krwią docierają do praktycznie wszystkich narządów wewnętrznych. Kumulują się w nich, stanowiąc przyczynę powstawania nowotworów i innych groźnych chorób. Jednym z najbardziej szkodliwych pierwiastków, które nie powinny znajdować się w kosmetykach, jest arsen, a ponadto również rtęć i ołów. Jeszcze do niedawna popularnością cieszyły się dezodoranty z dodatkiem aluminium – dziś wiadomo, że jest on bardzo szkodliwy.
Parabeny
Parabeny to estry kwasu p-hydroksybenzoesowego. Oferowane są one w postaci:
- estru metylowego (paraben M);
- estru etylowego (paraben A);
- estru propylowego (paraben P).
W kosmetykach pojawiają się także inne ich analogi:
- butyloparaben;
- izopropyloparaben;
- izobutyloparaben;
- benzyloparaben.
Według przepisów polskich i unijnych ich stężenie w kosmetykach nie powinno przekraczać 0,8%. Zaleca się jednak wybieranie produktów, które nie mają ich wcale. W szybkim tempie przedostają się do krwi, a ich wchłonięcie jest możliwe nawet po upływie minuty od aplikacji na ciało danego kosmetyku. Udowodniono, że wywołują one podrażnienia skóry i stany zapalne skóry, a także zwiększają ryzyko niektórych chorób nowotworowych.
Zobacz również: Parabeny w kosmetykach.
SLES i SLS
SLES i SLS to substancje powierzchniowo czynne, pomagające połączyć wodę z tłuszczami i drobinkami brudu. Dzięki temu mają właściwości myjące i sprawiają, że dany kosmetyk bardzo intensywnie się pieni, co zwiększa jego walory użytkowe. SLES i SLS znaleźć można zwłaszcza w szamponach i kosmetykach myjących. Choć wykazano, że nie są toksyczne, mogą znacznie wysuszać skórę i powodować podrażnienia u osób z cerą wrażliwą. Przesuszają też włosy, które zaczynają się elektryzować i puszyć.
Parafina i oleje mineralne
Obydwa związki tworzą warstwę okluzyjną na powierzchni skóry, w związku z czym u osób z cerą mieszaną, cerą tłustą, skórą łojotokową i skłonną do powstawania zaskórników będą nasilać tworzenie się nowych niedoskonałości. Choć nie istnieją badania potwierdzające ich toksycznego wpływu na organizm, zaobserwowano niejednokrotnie pogorszenie się kondycji skóry w związku z systematycznym używaniem kosmetyków z ich dodatkiem.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Natywa M., Górska A., Stosowanie konserwantów w kosmetykach – za i przeciw, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015.
- Chrząstek L., Dondela B., Zagrożenia cywilizacyjne – przegląd szkodliwych pierwiastków stosowanych w kosmetyce, Technika, Informatyka, Inżynieria Bezpieczeństwa, II/2014.
- Szybiak J., Wiechuła D., Problemy skórne związane ze stosowaniem kosmetyków, Przegl Dermatol 2013, 100, 392-399.
- Schimmelpfennig M., Niebezpieczne kosmetyki. Jak uniknąć nowotworów, bezpłodności, chorób tarczycy, przedwczesnego starzenia i innych dolegliwości?, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
- Grono M., Mrozowska M., Salczyńska A., Sroka A., Woźnicka B., Zaborowska A., Wstęp do kosmetyki, Warszawa 2013.