
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Grzybica skóry głowy zalicza się do jednych z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Dotyka przede wszystkim dzieci do 10 roku życia, choć niekiedy może również pojawiać się u osób dorosłych. Co przyczynia się do jej rozwoju oraz jak rozpoznać grzybicę skóry głowy?
Grzybica skóry owłosionej należy do jednych z najczęściej występujących chorób przewlekłych w obecnym społeczeństwie. Według specjalistów liczba chorych będzie nieustannie wzrastać ze względu na wciąż postępujący proces starzenia się, a także nadużywanie leków pod postacią antybiotyków, kortykosteroidów oraz leków immunosupresyjnych.
Obecnie mamy do czynienia z trzema podstawowymi rodzajami grzybicy skóry głowy. Zalicza się do nich odmiana:
Cechą charakterystyczną odmiany strzygącej i drobnozarodnikowej jest fakt iż występują one u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Dolegliwości ustępują samoistnie, w okresie dojrzewania. Z kolei odmiana woszczynowa często spotykana jest zarówno u dorosłych jak i dzieci. Należy zaznaczyć, że każda z odmian posiada charakter przewlekły, który może trwać nawet kilka lat.
Główną przyczyną choroby, bez względu na jej odmianę, jest bezpośredni kontakt z grzybami, dermatofitami. Należy zaznaczyć, że mimo kontaktu z patogenem, nie u każdego dochodzi do rozwoju choroby.
Ponadto do pojawienia się grzybicy owłosionej skóry głowy przyczynia się wiele innych czynników. Należą do nich:
Diagnostyką oraz leczeniem chorób, zarówno skóry głowy jak i włosów, zajmuje się lekarz dermatolog. Im szybciej zostanie przeprowadzona wizyta, tym szybciej zostanie wdrożone leczenie i tym samym pozwoli uniknąć ewentualnych powikłań oraz ubytków włosów na skórze głowy.
Diagnostyka grzybicy skóry głowy odbywa się wieloetapowo. Na początku lekarz ocenia wygląd zmian znajdujących się na skórze głowy, a także ogólny stan zdrowia pacjenta. Kolejnym krokiem jest pobranie próbki włosów, które bada się pod mikroskopem, zakłada hodowlę i obserwuje zmianę w świetle emitowanym przez lampę Wooda.
Pod mikroskopem badany jest układ zarodników grzyba, w celu sprawdzenia czy występuje on wewnątrz struktury włosa czy na zewnątrz. Następnie materiał pobrany z głowy pacjenta umieszcza się na tzw. pożywce, która umożliwia wzrost grzyba. Działanie to służy rozpoznaniu czy faktycznie zmiany na skórze głowy spowodowane są infekcją grzybiczą, a jeśli tak, to jaki rodzaj grzyba ją wywołał.
Objawy grzybicy skóry głowy zależą w dużej mierze od postaci schorzenia.
Leczenie grzybicy skóry głowy należy rozpocząć jak najszybciej. Do głównych metod zalicza się doustne przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych. Uzupełnieniem terapii jest zewnętrzne stosowanie kremów i szamponów zawierających w składzie ketokonazol oraz cyklopiroksolaminę. Zaleca się również częste obcinanie włosów w celu usunięcia zakażonych struktur.
W prewencji grzybicy skóry głowy należy:
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły