Mięsień uszny to ogólne określenie stosowane w odniesieniu do 3 różnych mięśni: mięśnia usznego przedniego, mięśnia usznego tylnego i mięśnia usznego górnego. Zalicza się je do grona mięśni małżowiny usznej, w którym poza 3 wymienionymi znajdują się również mniejsze pasemka mięśniowe nieposiadające swojej nazwy i przyczepiające się do chrząstki małżowiny ucha.
Mięsień uszny przedni
Mięsień uszny przedni (łac. musculus auricularis anterior) posiada następujące przyczepy:
- przyczep początkowy (pp): czepiec ścięgnisty, blaszka powierzchowna powięzi skroniowej;
- przyczep końcowy (pk): przedni brzeg małżowiny usznej.
Jest to mięsień płaski, o trójkątnym kształcie, zlokalizowany do przodu od małżowiny usznej. Unerwiają go w całości gałązki skroniowe nerwu twarzowego, który jest VII nerwem czaszkowym przewodzącym zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe. Częstym zjawiskiem (odstępstwem od normy) jest brak mięśnia usznego przedniego.
Mięsień uszny tylny
Mięsień uszny tylny (łac. musculus auricularis posterior) posiada następujące przyczepy:
- przyczep początkowy (pp): wyrostek sutkowaty kości skroniowej, kresa karkowa górna;
- przyczep końcowy (pk): tylna ściana małżowiny usznej.
Jest to mięsień podłużny, zlokalizowany za małżowiną uszną. W całości unerwia go nerw uszny tylny, będący gałęzią nerwu twarzowego.
Mięsień uszny górny
Mięsień uszny górny (łac. musculus auricularis superior) posiada następujące przyczepy:
- przyczep początkowy (pp): czepiec ścięgnisty;
- przyczep końcowy (pk): powierzchnia przyśrodkowa chrząstki małżowiny usznej.
Swoim kształtem przypomina mięsień uszny przedni, ponieważ jest niewielki i trójkątny o płaskim przebiegu. Jego włókna układają się wachlarzowato powyżej małżowiny ucha. ½ tego mięśnia unerwiają gałązki skroniowe nerwu twarzowego, zaś pozostałą ½ – nerw uszny tylny, podobnie jak ma to miejsce przy mięśniu usznym tylnym.
Mięsień uszny – funkcje
Czynność wszystkich trzech mięśni usznych można przedstawić wspólnie w skrócie, ponieważ jest taka sama. Biorą udział głównie w czuciu tkanek w okolicy małżowiny usznej. Jako że są to mięśnie zanikowe, u znacznej większości osób zostały pozbawione czynności ruchowej. Niewielki odsetek populacji potrafi w niewielkim stopniu ruszać uszami, właśnie wtedy dochodzi do aktywacji wyżej opisanych mięśni.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.