Mięsień marszczący brwi (łac. musculus corrugator supercilii) brwi jest jednym z mięśni mimicznych twarzy. Może nadawać jej wyraz głębokiego zamyślenia, skupienia lub nawet złości. Jego nadmierna aktywność przyczynia się również do powstawania zmarszczek mimicznych, zwłaszcza zmarszczki zwanej „lwią”, która znajduje się między brwiami tuż nad nasadą nosa. Omawiany mięsień jest wąski i mały, jednak bardzo znaczący.
Mięsień marszczący brwi – budowa
Mięsień marszczący brwi rozpoczyna się na części nosowej kości czołowej. Jego włókna kierują się delikatnie ku górze i do boku, krzyżując się jednocześnie z włóknami mięśnia okrężnego oka oraz z włóknami brzuśca czołowego mięśnia potyliczno-czołowego. Kończą się w skórze nieco powyżej brwi. Omawiając topografię mięśnia marszczącego brwi należy wiedzieć, że jest on przykryty mięśniem okrężnym nosa, brzuścem czołowym mięśnia potyliczno-czołowego oraz w pewnym stopniu również mięśniem podłużnym.
Ciekawostką jest, że u niewielkiej grupy populacji mięsień marszczący brwi może zupełnie nie występować. Tłumaczy się to zjawiskiem zrastania go z mięśniem okrężnym oka.
Mięsień marszczący brwi – funkcje
U znacznej większości osób oma mięśnie marszczące brwi działają jednocześnie, choć niewielka część populacji posiada zdolność izolowanego aktywowania jednego z mięśni. Mięsień marszczący brwi odpowiada za:
- pociąganie skóry między brwiami do dołu i do wewnątrz, ku nasadzie nosa, co prowadzi do wytworzenia się 2-3 fałd poziomych między brwiami (jeśli bardzo często wykonuje się taki ruch wzrasta ryzyko powstania lwiej zmarszczki);
- wyraz złości, zniecierpliwienia, cierpienia (tzw. brew Laokoona);
- ochronę oka np. przed mżawką czy nadmiernym promieniowaniem UV – brwi marszcząc się tworzą nad okiem pewnego rodzaju osłonę, która ma na celu chronić zawartość oczodołów.
Mięsień marszczący brwi tworzy pionowe fałdy między brwiami, natomiast mięsień potyliczno-czołowy odpowiada za tworzenie fałd poziomych. Oba mięśnie uzupełniają się w swoim działaniu.
Mięsień marszczący brwi – unerwienie
Unerwienie omawianego mięśnia pochodzi od gałązek skroniowych nerwu VII (nerw twarzowy).
Mięsień marszczący brwi – unaczynienie
Za unaczynienie mięśnia marszczącego brwi zwykle odpowiada tętnica nadbloczkowa.
Masaż mięśnia marszczącego brwi
Jeśli chcemy uniknąć tworzenia się lwiej zmarszczki podczas codziennej pielęgnacji twarzy można wykonać szybki i przyjemny automasaż. Powinien on obejmować nie tylko sam mięsień marszczący brwi, ale również mięsień okrężny oka oraz brzusiec czołowy mięśnia potyliczno-czołowego. Taki automasaż można wykonać samodzielnie, jak również można udać się do gabinetu kosmetycznego. Jest on składową popularnych masaży Kobido oraz innych, kosmetycznych masażów twarzy.
Wykonując go jednak samodzielnie należy pamiętać, aby ruchy rozcierania i ugniatania wykonywać od nasady nosa w kierunku zewnętrznej części brwi. Tym sposobem opracowujemy część pod brwią, nad brwią oraz samą brew. Następnie rozcieranie kierujemy od nasady nosa promieniście ku linii włosów, w taki sposób, aby objąć czynnością całe czoło. Na koniec można wykonać delikatne oklepywanie opuszkami palców. Efekt rozluźniający mięśnie mimiczne uzyskamy także podczas kinesiotapingu kosmetycznego twarzy oraz przy automasażu z wykorzystaniem rollera jadeitowego / kamienia gua sha.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Mehta N., Mehta K., Masaż liftingujący twarzy, Wydawnictwo KDC, Warszawa 2006.