Endokrynolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu dokrewnego, w skład którego wchodzą przede wszystkim narządy wydzielania wewnętrznego, odpowiedzialne za produkcję hormonów. Tego typu choroby są w dzisiejszych czasach coraz częstsze, dotyczą także dzieci.
Kto to jest Endokrynolog?
Mianem endokrynologa nazywa się lekarza specjalistę, którego obszarem zainteresowań są choroby układu endokrynnego, nazywanego również układem dokrewnym. Jest to osoba po ukończeniu 6-letnich studiów medycznych oraz specjalizacji na kierunku endokrynologii, trwającej 3 lata dodatkowo.
Co to jest endokrynologia?
Endokrynologia to dziedzina medycyny obejmująca naukę o wydzielaniu wewnętrznym, gruczołach wydzielania wewnętrznego oraz hormonach. Organizm każdego człowieka do prawidłowego funkcjonowania wymaga utrzymania prawidłowej homeostazy, czyli stałych warunków środowiska wewnętrznego. Jest ona warunkowana przede wszystkim prawidłową czynnością gruczołów dokrewnych, które syntezują hormony. Hormony te oddziałują na wszystkie komórki i tkanki, zarówno zlokalizowane w pobliżu gruczołu, jak i oddalone.
Prawidłowa czynność układu hormonalnego gwarantuje m.in.: prawidłowy wzrost i rozwój organizmu, utrzymanie cech płciowych, prawidłowy popęd seksualny, zachowanie metabolizmu, funkcje rozrodcze i wiele innych ważnych funkcji.
Endokrynolog – czym się zajmuje?
Endokrynolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i terapią schorzeń endokrynnych, a więc wszelkich problemów związanych z następującymi narządami wydzielania wewnętrznego:
- szyszynka;
- przysadka mózgowa;
- tarczyca i przytarczyce;
- nadnercza;
- trzustka;
- jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet;
- grasica.
Choroby, które wiążą się z zaburzeniem pracy tych narządów, to przede wszystkim:
- niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy;
- zespół Cushinga;
- bezsenność lub ciągła senność;
- guzy przysadki mózgowej;
- niedoczynność przysadki mózgowej;
- nowotwory narządów dokrewnych;
- choroba Addisona;
- zespół Conna;
- cukrzyca i insulinooporność;
- zespół policystycznych jajników;
- hipogonadyzm.
I wiele innych. Aby skorzystać z pomocy endokrynologa w ramach NFZ, należy posiadać skierowanie od innego lekarza.
Kiedy do endokrynologa?
Wizyta u endokrynologa jest wskazana zawsze wtedy, gdy pojawia się podejrzenie choroby endokrynologicznej. Niepokojącymi objawami są w szczególności:
- obfity trądzik, także u dorosłych;
- powiększenie obwodu tarczycy, guzki wyczuwalne na przedniej części szyi;
- nadmierna senność, bezsenność, zaburzenia snu;
- nagłe zwiększanie masy ciała przy braku zmian nawyków żywieniowych i stylu życia;
- napady głodu;
- nadmierna potliwość ciała;
- uderzenia gorąca;
- niepłodność;
- niskie libido;
- nadmierne owłosienie ciała w przypadku kobiet;
- nawracające bóle głowy;
- nagłe i nadmierne wypadanie włosów;
- wahania nastroju, ciągła drażliwość.
Wizyta wskazana jest również przy wszelkich nieprawidłowościach w badaniach laboratoryjnych. Jeśli badany był poziom poszczególnych hormonów, a wyniki są niepokojące, należy skonsultować je z endokrynologiem. Wyłącznie lekarz ma podstawy wiedzy, aby interpretować je w odpowiedni sposób.
Jak wygląda wizyta u endokrynologa?
Pierwsza wizyta u endokrynologa obejmuje szczegółowy wywiad, podczas którego lekarz zbiera odpowiedzi na pytania takie jak samopoczucie w zależności od dnia miesiąca (u kobiet), występujące i niepokojące objawy, dieta, styl życia, stres w życiu codziennym czy przyjmowane leki. Pacjent powinien poinformować go o chorobach własnych i tych występujących w rodzinie. Na podstawie wywiadu lekarz może zlecić dalsze badania (badanie poszczególnych hormonów, morfologia krwi, USG, rezonans magnetyczny itd.) lub ustala rozpoznanie.
Na podstawie wszystkich posiadanych wyników, dobierana jest terapia zdiagnozowanego schorzenia. Zazwyczaj leczenie endokrynologiczne obejmuje zmianę stylu życia (np. modyfikacje diety, redukcje masy ciała) oraz farmakoterapię. Niekiedy jednak może pojawić się konieczność leczenia chirurgicznego, np. przy guzach przysadki mózgowej.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Turner H., Eastell R., Grossman A., Oksfordzki podręcznik endokrynologii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2022.
- Zgliczyński W., Wielka interna – endokrynologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2020.