Wpływ słońca na skórę

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wpływ słońca na skórę, szczególnie ten negatywny jest coraz szerzej omawianym tematem, co zostało zresztą potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi i obserwacją pacjentów. Nadmierna ekspozycja organizmu na promieniowanie UV ma niezwykle poważne konsekwencje zdrowotne, począwszy od zaburzeń widzenia i przyspieszania procesów starzenia się skóry, organizmu kończąc na nowotworach złośliwych skóry. Umiarkowana ekspozycja jest zaś ważna dla zachowania zdrowia i samopoczucia. Jak powinny wyglądać te proporcje, aby wspierać organizm i nie narażać się na konsekwencje?

Wpływ słońca na skórę

Wpływ słońca na skórę – negatywny

Promieniowanie UVA odpowiada za fotostarzenie skóry oraz występowanie reakcji fotoalergicznych. Przenika przez szyby samochodowe i okienne, zaś w ciągu całego dnia jego natężenie jest stałe. W efekcie jego długotrwałego lub częstego działania na skórę dochodzi do mostkowania pomiędzy cząsteczkami białkowymi, czego konsekwencją jest powstanie zjawiska sieciowania kolagenu i zmiany konfiguracji cząsteczek elastyny. Rozwija się tzw. elastoza słoneczna.

Z kolei promieniowanie UVB odpowiada za oparzenia słoneczne, przyspieszanie tworzenia się zaćmy, powstawanie wolnych rodników tlenowych w organizmie, które są czynnikiem ryzyka wielu groźnych chorób. To właśnie UVB znacznie obniża odporność organizmu oraz przyczynia się do rozwoju raka skóry, czerniaka. W odpowiedzi na UVB uwalniane są mediatory zapalne, histamina, serotonina i prostaglandyny, rozszerzają się naczynia włosowate. Wszystko to sprawia, że pojawia się obrzęk i rumień.

Częste opalanie się bez ochrony skóry sprawia, że szybko staje się ona starsza, mniej jędrna i elastyczna, osłabiona. Zmarszczki i wszelkie niedoskonałości widoczne są znacznie intensywniej, co potęguje jedynie fakt, że w odpowiedzi na nadmierne słońce skóra starzeje się po prostu szybciej. Najgroźniejszy jest jednak czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry, którego głównym czynnikiem ryzyka jest ekspozycja skóry na słońce. Spośród wszystkich nowotworów skóry wyróżnia się najwyższą śmiertelnością wśród pacjentów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Jak słońce działa na skórę?

Wpływ słońca na skórę – pozytywny

Promieniowanie ultrafioletowe wpływa zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na organizm człowieka, a przede wszystkim na skórę. Dlatego jak we wszystkim należy zachować umiar. Bezpieczna, odpowiednia ekspozycja skóry na słońce jest pożądana, jeśli nie ma ku niej przeciwwskazań zdrowotnych i jeśli odbywa się w wyznaczonych porach dnia i o określonym czasie trwania. Promieniowanie słoneczne odpowiada bowiem za produkcję melaniny chroniącej skórę przed promieniowaniem UV, jak również uczestniczy w wewnątrzustrojowej syntezie witaminy D3. Witamina ta reguluje procesy immunologiczne, wspiera cały układ nerwowy, układ mięśniowy, układ rozrodczy, układ wydalniczy i układ krążenia. Co więcej, z promieniowania UVB korzysta się w leczeniu chorób takich jak: bielactwo, liszaj płaski, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i wiele innych.

Udowodniono, że przebywanie na słońcu jest także wsparciem dla psychiki – przyczynia się do produkcji hormonów szczęścia oraz neuroprzekaźników, które wpływają bezpośrednio na odczuwanie przyjemności. Właśnie dlatego osobom zmęczonym, sennym, z depresją rekomenduje się kąpiele słoneczne.

Przebywanie na słońcu – zalecenia

Przede wszystkim powinno się unikać emisji promieniowania UVB od godziny 10:00 do 15:00, a także latem, ponieważ natężenie tego promieniowania jest najsilniejsze. Chcąc wyjść z domu na zewnątrz, najlepiej nie zapominać o okularach przeciwsłonecznych, kapeluszu lub czapce z daszkiem oraz odzieży, która zasłania większą część ciała. Obowiązkowym punktem codziennej pielęgnacji jest również stosowanie kremów i balsamów z filtrami przeciwsłonecznymi. Blokują one wnikanie promieniowania słonecznego do skóry nawet na poziomie 98%. Kremowanie należy jednak powtarzać nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.

Zobacz również: Krem z filtrem.

Aby zadbać o odpowiednią produkcję witaminy D, rekomenduje się przebywanie na słońcu około 15 minut (w przypadku osób z jasną karnacją) lub 30 minut (w przypadku osób z ciemną karnacją), przy jednoczesnym odsłonięciu przedramion i podudzi oraz bez zastosowania kremów z filtrem UV. To czas wystarczający, aby słońce mogło wywrzeć korzystny wpływ na organizm. Nadwyżki uznaje się już na niekoniecznie dobre dla zdrowia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Węgłowska J., Milewska A., Pozytywne i negatywne skutki promieniowania słonecznego, Postępy Kosmetologii 2/2011, vol. 2.
    Kuros F., Pinas K., Skalska K., Skupień J., Świadomość młodego społeczeństwa na temat wpływu działania promieni UV oraz profilaktyka fotostarzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2019 / vol. 8.
  2. Ebisz M., Brokowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health, 2015, 50 (3): 467-473.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *