
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Jak słońce działa na skórę? To pytanie, które często pomijane jest latem, w szczególności kiedy przebywamy na wyjeździe wakacyjnym. W czasie urlopu nie pamiętamy o regularnym stosowaniu fotoprotekcji, co w negatywny sposób odbija się na wyglądzie skóry.
Na kondycję skóry oddziałuje wiele czynników środowiska zewnętrznego. Jednym z nich jest słońce. Światło słoneczne to wiązka fal elektromagnetycznych, które posiadają różne długości.
Należy do nich:
Ze wszystkich wyżej wymienionych rodzajów promieniowania do Ziemi dociera promieniowanie podczerwone, widzialne oraz większa część promieniowania ultrafioletowego. Inne zatrzymywane są przez warstwy atmosfery m.in. przez warstwę ozonową.
Największą część promieniowania (56%) docierającego do Ziemi to promieniowanie podczerwone, które cechuje się długą falą, a także tym, że przedostaje się do głębokich warstw skóry (nawet do tkanki podskórnej).
Należy zaznaczyć, że jedynie 5% promieniowania ultrafioletowego dociera do Ziemi. W jego skład wchodzi:
Promieniowanie UVA posiada największą długość fali, która wnika najgłębiej, sięgając do dolnych warstw skóry właściwej. Działanie promieni UVA wykazuje szkodliwy wpływ na strukturę włókien kolagenowych i elastynowych. Dodatkowo przyczynia się do tworzenia szkodliwych cząsteczek czyli wolnych rodników. Powodują one uszkodzenie skóry, przekładając się na zmniejszenie jej elastyczności, a także pojawianie się zmarszczek.
Należy zaznaczyć, że promieniowanie UVA warunkuje uwalnianie pigmentu, który wytwarzany jest w melanocytach, przyczyniając się do pojawienia tzw. wczesnej opalenizny. Jest ona nietrwała, ponieważ pojawia się i znika stosunkowo szybko. Promieniowanie słoneczne UVA przenika przez szkło i szyby. Emitowane jest przez lampy stosowane w solariach.
Charakteryzuje się krótszą falą niż promieniowanie UVA. Przenika przez naskórek, ale nie wnika na głębokość skóry właściwej. Wykazuje szkodliwy wpływ na komórki warstwy rozrodczej naskórka, co z kolei przekłada się na ryzyko pojawienia się zmian przednowotworowych. Dodatkowo powoduje rumień skóry, poparzenia oraz uszkodzenie keratynocytów. Promieniowanie UVB pobudza proces melanogenezy, czego efektem jest opalenizna właściwa. Jest trwała i utrzymuje się nawet do kilku miesięcy. W odróżnieniu od promieniowania UVA, nie przenika przez szkło okienne.
Promieniowanie UVC cechuje się najkrótszą długością fali. W całości pochłaniane jest przez warstwę ozonową. Mimo to w wyniku powszechnej opinii o ubytkach w warstwie ozonowej, może przyczyniać się do przepuszczania pewnej jego ilości, co przekłada się na bezpośrednie oddziaływanie na Ziemię oraz organizm ludzki.
Promieniowanie UVC wywołuje silny rumień skóry, ale działa również bakteriobójczo. Jego najbardziej znanym zastosowaniem jest wykorzystywanie go do dezynfekcji pomieszczeń.
Działanie promieniowania UVC przyczynia się do obniżenia odpowiedzi immunologicznej organizmu, co z kolei powoduje zwiększoną skłonność na infekcje, a także choroby nowotworowe. Tego rodzaju światło przyczynia się również do występowania zjawiska noszącego nazwę elastoza słoneczna. Oznacza to, że działanie wolnych rodników (wytwarzanych przez światło UV) powoduje kumulowanie się nieprawidłowo wytworzonej elastyny. Białko to nie wykazuje już korzystnych właściwości stąd powoduje zwiotczenie skóry.
1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły