Badania ginekologiczne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Badania ginekologiczne mają na celu przybliżyć specjaliście anatomię oraz fizjologię narządów płciowych kobiety. Na tej podstawie lekarz jest w stanie przeprowadzić prawidłową diagnostykę oraz zlecić właściwe leczenie pacjentki.

Badania ginekologiczne

Badania ginekologiczne

W gabinecie ginekologicznym wykonuje się podstawowe badania:

  • podmiotowe (wywiad);
  • przedmiotowe ogólne;
  • badanie sutków;
  • ginekologiczne – oglądanie narządów płciowych zewnętrznych, badanie we wziernikach z pobraniem rozmazu cytologicznego oraz biocenozy pochwy, badanie wewnętrzne – dwuręczne, badanie zestawione pochwa-odbytnica;
  • badanie ultrasonograficzne.

Wskazówka

Badanie ginekologiczne wymaga stworzenia warunków pod względem intymności i delikatności, co przekłada się na uzyskanie zaufania do pacjentki oraz powodzenia przyszłej terapii.

1. Badanie podmiotowe.

Do badania ginekologicznego zalicza się m.in. wywiad miesiączkowy, a więc kiedy pojawiła się pierwsza miesiączka, jej regularność i nieregularność, długość cykli, długość krwawienia miesięcznego, obfitość miesiączek, skrzepy, ból, plamienia międzymiesiączkowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), data ostatniej miesiączki, terapia hormonalna. krwawienie po menopauzie. Oprócz tego duże znaczenie w wywiadzie podmiotowym ma wywiad ciążowy, a więc ciąże, które występowały po kolei z zaznaczeniem czasu ich trwania, metody zakończenia, a także wykonanych zabiegów położniczych oraz powikłania, masa płodu, skala Apgar i rozwój dziecka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowym wywiadem jest wywiad ogólny, który dotyczy schorzeń pochodzenia ginekologicznego, zabiegów operacyjnych w obrębie miednicy mniejszej, hormonoterapii oraz wywiad rodzinny, w którym należy uwzględnić choroby o podobnej etiologii genetycznej tj. nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

2. Badanie przedmiotowe.

W badaniu przedmiotowym szczególną uwagę należy zwrócić na:

3. Badanie gruczołów sutkowych.

Badanie gruczołów sutkowych powinno być wykonywane w momencie zgłoszenia się pacjentki niezależnie, w którym momencie cyklu się znajduje. Warto wiedzieć jednak, że lekarz powinien informować o konieczności samodzielnego badania piersi raz w miesiącu, po miesiączce. Z kolei kobiety niemiesiączkujące powinny wybrać dowolny dzień w miesiącu. Badanie obejmuje dokładne przebadanie palpacyjne sutków w różnych pozycjach ciała, stojącej, leżącej oraz na boku, a także z uniesionymi oraz opuszczonymi rękami.

4. Badanie ginekologiczne.

Badanie ginekologiczne przeprowadzane jest na fotelu ginekologicznym, podczas którego pacjentka znajduje się w pozycji leżącej. Kobieta przed wykonaniem badania powinna oddać mocz, a także opróżnić jelito grube.

Do etapów badania ginekologicznego zalicza się:

  • oglądanie narządów płciowych zewnętrznych;
  • badanie we wzierniku;
  • w celu odróżnienia nabłonka fizjologicznego oraz patologicznego wykonuje się test Schillera oraz test z 3% kwasem octowym;
  • badanie wewnętrzne-dwuręczne – palpacja pochwy, macicy, jajników. Istnieje również możliwość wykonania badania palpacyjnego z wykorzystaniem jednego palca u kobiet będących dziewicami lub z mało podatną błoną dziewiczą, przez odbytnicę.

5. Badanie zestawione pochwa-odbytnica.

Jest nieco zbliżone do badania ginekologicznego, jednak w tym przypadku palec środkowy umieszcza się w odbytnicy z zastosowaniem specjalnego żelu, z kolei palec wskazujący umieszcza się w pochwie. Badanie tego rodzaju ułatwia sprawdzenie zatoki Douglasa, tylnej ściany pochwy oraz odbytnicy, obecność guzków oraz krwi w stolcu.

6. Badanie ultrasonograficzne.

Badanie ultrasonograficzne powinno stanowić nieodłączny element każdego rodzaju badania ginekologicznego, ponieważ nie ma innego sposobu oceny niektórych narządów płciowych wewnętrznych (endometrium, wnętrze jajnika). Tego typu badanie zmniejsza ryzyko wystąpienia pomyłek oraz niedokładności związanych z diagnostyką badania palpacyjnego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *