Płód

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Płód to stadium rozwojowe zarodka, rozpoczynające się w okolicy 11. tygodnia ciąży i trwające do chwili porodu. U płodu można już rozpoznać cechy morfologiczne dla danego gatunku. Ponadto rozwinęły się najważniejsze układy, a w miarę upływu czasu płód zaczyna coraz bardziej przypominać dziecko.

Płód

Rozwój płodu

Rozwój płodu dzieli się na miesiące lub trymestry. Najdokładniej jednak jest wyszczególnić najważniejsze cechy płodu dla poszczególnych miesięcy ciąży:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • 3 miesiąc – wykształcają się palce, powieki i paznokcie. Głowa wciąż pozostaje nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty tułowia. Choć nos nie jest wykształcony, formują się oczy wraz z ustami. To na tym etapie powoli zaczyna działać układ nerwowy;
  • 4 miesiąc – płód osiąga długość do 16 cm i zaczyna wykonywać pierwsze ruchy (wciąż nieodczuwalne dla mamy). Pojawia się zmysł smaku i słuchu oraz linie papilarne. Płód może wykonywać bardzo prymitywne ruchy, takie jak wydymanie policzków czy ssanie kciuka;
  • 5 miesiąc – ruchy płodu są odczuwalne przez matkę. Jego długość osiąga 30 cm, a skóra pokrywa się ochronnym meszkiem;
  • 6 miesiąc – pojawiają się bardzo delikatne rzęsy i brwi. Na tym etapie płód staje się wizualnie podobny do noworodka. Dopiero teraz zaczyna odkładać się tkanka tłuszczowa;
  • 7 miesiąc – stanowi początek III trymestru. Płód obraca się głową w kierunku ujścia macicy, przygotowując się do nadchodzącego porodu. Bardzo intensywnie rozwija się mózg i różnicuje osobowość. Wcześniak urodzony po 28. tygodniu ciąży ma szansę na przeżycie;
  • 8 miesiąc – zanika meszek płodowy, pojawia się barwa oczu, tkanka tłuszczowa osiąga swoją docelową grubość;
  • 9 miesiąc – płód powinien ważyć około 3,5 kg oraz mierzyć 55 cm długości. Skóra staje się różowa, dziecko znajduje się w ustawieniu główkowym. Mocno odczuwa się kopnięcia i ruchy, świadczące o zbliżającym się porodzie.

W momencie urodzenia płód zgodnie z terminologią staje się dzieckiem. Dla większości mam normą jest jednak, że płód jest dzieckiem już od momentu poczęcia.

Czy płód czuje ból?

Rozwój układu nerwowego i narządów zmysłów pozwala domniemywać, kiedy płód może nabywać zdolności do odczuwania bólu. Pierwsze nocyceptory pojawiają się w skórze w okolicy ust już w 7. tygodniu życia płodowego. Łączą się one z nagimi zakończeniami nerwowymi włókien C. Unerwienie czuciowe skóry kończyn rozwija się od 11. tygodnia, tułowia od 15., a do 20. tygodnia nocyceptory są już zlokalizowane w całej skórze i mięśniach, ale dojrzałość osiągają dopiero około 24-28 tygodnia.

Czy płód jest człowiekiem?

Polskie prawo wciąż zawiera wiele sprzeczności i niezgodności w zakresie praw płodu. Głośne są tematy aborcji i zapłodnień in vitro, co często dzieli społeczeństwo i wywołuje ostre konfrontacje. Z naukowego punktu widzenia płód staje się dzieckiem, a więc i człowiekiem, w momencie narodzin. Pozostaje kwestia etyczna. Mimo wielu dyskusji społeczeństwo w Polsce wciąż nie doszło do porozumienia.

Ciekawostki

  • od około 24. tygodnia życia płodowego płód ma szansę przeżyć poza macicą;
  • wzrok w życiu płodowym jest bardzo słabo rozwinięty, dziecko rozpoznaje jedynie natężenie światła;
  • nienarodzone jeszcze dziecko zapamiętuje muzykę, a słuchanie przyjemnej klasycznej muzyki wpływa na jego rozwój;
  • dziecko reaguje na dźwięki od 4. miesiąca życia;
  • wady wrodzone dotyczą do 5% płodów. Część z nich zależy od stylu życia rodziców.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szewczyk K., Czy płód jest pacjentem? Medyczne modele relacji kobieta brzemienna – dziecko nienarodzone, Diametros, 32/2012.
  2. Kosińska-Kaczyńska K., Wielgoś M., Czy płód może odczuwać ból?, Ginekologia Polska, 82/2011.
  3. Huras H., Radoń-Pokracka M., Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrastania płodu – schemat diagnostyczny i postępowanie, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *