
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Plamienie to inaczej skąpa i nieregularnie występująca wydzielina z pochwy, zwykle koloru brunatnego lub brązowego wskutek niewielkiej domieszki krwi. Czas trwania plamienia jest różny, może wynosić zarówno kilka dni, jak i kilka godzin. Może pojawić się w dowolnym momencie cyklu, przed miesiączką, po jej zakończeniu, a nawet w trakcie ciąży czy po menopauzie.
Jest naturalną reakcją organizmu na nadchodzące zmiany przygotowujące ciało do krwawienia właściwego. Jeśli wydzielina ma różowe zabarwienie, zwykle wynika z niewielkiego uszkodzenia naczyń krwionośnych w pochwie. Dzieje się tak, ponieważ błona śluzowa i ściany pochwy są przed miesiączką obrzęknięte i tym samym bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Te zaś mogą powstać nawet podczas stosunku seksualnego. Plamienie przed okresem może wskazywać na endometriozę – zwłaszcza, gdy miesiączki przechodzone są bardzo ciężko.
Z kolei jeśli przed miesiączką pojawi się brązowa wydzielina, najprawdopodobniej jest ona konsekwencją tzw. niedomogi lutealnej, czyli obniżenia poziomu progesteronu. Niski poziom tego hormonu ma miejsce w momencie, gdy ciałko żółte z różnych powodów staje się niewydolne (np. wskutek niedoczynności tarczycy czy zaburzeń funkcji podwzgórza). Należy jednak pamiętać, że bez względu na zabarwienie wydzieliny, gdy posiada ona charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, powinna stanowić bodziec skłaniający do wizyty u ginekologa. Brzydko pachnące wydzieliny wynikają zwykle z infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, które wymagają szybkiego leczenia.
Jeśli plamienie występuje dosłownie 2-3 dni po zakończeniu miesiączkowania, zwykle nie ma powodów do obaw. Wynika z wahań hormonalnych, ponieważ miejsce ma wtedy spadek poziomu estradiolu. Kolejną niegroźną przyczyną może być odstawienie tabletek antykoncepcyjnych lub rozpoczęcie kuracji nimi, co zaburza dotychczasowy cykl i może skutkować wahaniami nastroju, napadami apetytu czy właśnie plamieniem. Nieco poważniejszymi przyczynami plamienia po okresie są polipy endometrialne lub torbiele jajników. Wszelkie patologie należy podejrzewać zwłaszcza wtedy, gdy wydzielina ma brązowe zabarwienie.
Plamienie pojawiające się w trakcie ciąży często jest wysoce niepokojące dla przyszłych rodziców. Ze względy na specyficzny stan, w jakim znajduje się kobieta, każde plamienie warto jest skonsultować z lekarzem. We wczesnej ciąży (I trymestr) plamienia mogą wskazywać na poronienie. Zwłaszcza, gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak bóle podbrzusza czy nudności. Nie należy jednak z góry zakładać najgorszego, ponieważ równie dobrze plamienie może wynikać z implantacji zarodka w ścianach macicy.
Zobacz również: Plamienie implantacyjne.
Nie jest powiedziane, że wyłącznie miesiączkujące i ciężarne kobiety mogą plamić. Po menopauzie również pojawia się to zjawisko, wówczas może wskazywać na nowotwór endometrium, mięśniaki macicy czy polipy endometrialne. Niestety, w starszym wieku znacznie wzrasta ryzyko poważnych chorób narządów rozrodczych, w tym także nowotworowych. Z mniej poważnych przyczyn plamienia wyróżnia się zanik błony śluzowej pochwy i macicy, co jest zjawiskiem naturalnym i może wiązać się z niewielką ilością wydzieliny z pochwy.
Najczęściej plamienie po współżyciu seksualnym dotyczy dziewic, czyli kobiet uprawiających seks po raz pierwszy. Dochodzi wówczas do przerwania błony dziewiczej, czyli uszkodzenia struktur anatomicznych zabezpieczających kanał pochwy. Może to skutkować intensywniejszym krwawieniem lub nieznacznym plamieniem. U kobiet, które współżyły już wcześniej, plamienie może wynikać z mechanicznego uszkodzenia ścian pochwy, np. niewielkiego zadrapania, gdy stosunek był uprawiany bez wystarczającego nawilżenia.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły