Plamienie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Plamienie to inaczej skąpa i nieregularnie występująca wydzielina z pochwy, zwykle koloru brunatnego lub brązowego wskutek niewielkiej domieszki krwi. Czas trwania plamienia jest różny, może wynosić zarówno kilka dni, jak i kilka godzin. Może pojawić się w dowolnym momencie cyklu, przed miesiączką, po jej zakończeniu, a nawet w trakcie ciąży czy po menopauzie.

Plamienie

Plamienie przed miesiączką

Jest naturalną reakcją organizmu na nadchodzące zmiany przygotowujące ciało do krwawienia właściwego. Jeśli wydzielina ma różowe zabarwienie, zwykle wynika z niewielkiego uszkodzenia naczyń krwionośnych w pochwie. Dzieje się tak, ponieważ błona śluzowa i ściany pochwy są przed miesiączką obrzęknięte i tym samym bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Te zaś mogą powstać nawet podczas stosunku seksualnego. Plamienie przed okresem może wskazywać na endometriozę – zwłaszcza, gdy miesiączki przechodzone są bardzo ciężko.

Z kolei jeśli przed miesiączką pojawi się brązowa wydzielina, najprawdopodobniej jest ona konsekwencją tzw. niedomogi lutealnej, czyli obniżenia poziomu progesteronu. Niski poziom tego hormonu ma miejsce w momencie, gdy ciałko żółte z różnych powodów staje się niewydolne (np. wskutek niedoczynności tarczycy czy zaburzeń funkcji podwzgórza). Należy jednak pamiętać, że bez względu na zabarwienie wydzieliny, gdy posiada ona charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, powinna stanowić bodziec skłaniający do wizyty u ginekologa. Brzydko pachnące wydzieliny wynikają zwykle z infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, które wymagają szybkiego leczenia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Plamienie po okresie

Jeśli plamienie występuje dosłownie 2-3 dni po zakończeniu miesiączkowania, zwykle nie ma powodów do obaw. Wynika z wahań hormonalnych, ponieważ miejsce ma wtedy spadek poziomu estradiolu. Kolejną niegroźną przyczyną może być odstawienie tabletek antykoncepcyjnych lub rozpoczęcie kuracji nimi, co zaburza dotychczasowy cykl i może skutkować wahaniami nastroju, napadami apetytu czy właśnie plamieniem. Nieco poważniejszymi przyczynami plamienia po okresie są polipy endometrialne lub torbiele jajników. Wszelkie patologie należy podejrzewać zwłaszcza wtedy, gdy wydzielina ma brązowe zabarwienie.

Plamienie w ciąży

Plamienie pojawiające się w trakcie ciąży często jest wysoce niepokojące dla przyszłych rodziców. Ze względy na specyficzny stan, w jakim znajduje się kobieta, każde plamienie warto jest skonsultować z lekarzem. We wczesnej ciąży (I trymestr) plamienia mogą wskazywać na poronienie. Zwłaszcza, gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak bóle podbrzusza czy nudności. Nie należy jednak z góry zakładać najgorszego, ponieważ równie dobrze plamienie może wynikać z implantacji zarodka w ścianach macicy.

Zobacz również: Plamienie implantacyjne.

Plamienie po menopauzie

Nie jest powiedziane, że wyłącznie miesiączkujące i ciężarne kobiety mogą plamić. Po menopauzie również pojawia się to zjawisko, wówczas może wskazywać na nowotwór endometrium, mięśniaki macicy czy polipy endometrialne. Niestety, w starszym wieku znacznie wzrasta ryzyko poważnych chorób narządów rozrodczych, w tym także nowotworowych. Z mniej poważnych przyczyn plamienia wyróżnia się zanik błony śluzowej pochwy i macicy, co jest zjawiskiem naturalnym i może wiązać się z niewielką ilością wydzieliny z pochwy.

Plamienie po stosunku

Najczęściej plamienie po współżyciu seksualnym dotyczy dziewic, czyli kobiet uprawiających seks po raz pierwszy. Dochodzi wówczas do przerwania błony dziewiczej, czyli uszkodzenia struktur anatomicznych zabezpieczających kanał pochwy. Może to skutkować intensywniejszym krwawieniem lub nieznacznym plamieniem. U kobiet, które współżyły już wcześniej, plamienie może wynikać z mechanicznego uszkodzenia ścian pochwy, np. niewielkiego zadrapania, gdy stosunek był uprawiany bez wystarczającego nawilżenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dmoch-Gajzlerska E., Rabiej M., Niepokojące objawy zmuszające kobiety do wizyty u lekarza ginekologa w okresie pomenopauzalnym – doniesienie wstępne, Gerontologia Polska, 4/2007.
  2. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *