Pochwa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pochwa (vagina) to jeden z elementów układu rozrodczego kobiety, który ściśle powiązany jest z prokreacją. Mimo że budowa anatomiczna tego narządu wygląda u wszystkich kobiet tak samo, to wygląd zewnętrzny oraz rozmiary nieco różnią się od siebie. 

Pochwa

Anatomia pochwy

Pochwa powstaje z dolnego odcinka kanału maciczno-pochwowego, a także z zatoki moczowo-płciowej i zlokalizowana jest między pęcherzem moczowym, a odbytnicą. Stanowi ona kanał o długości 8-10 cm, który rozpoczyna się w przedsionku pochwy, z kolei kończy w górze obejmując szyjkę macicy. Łukowate zagięcia, które obejmują szyjkę macicy nazywają się sklepień pochwy. Wejście do pochwy kobiet, które nie współżyją płciowo ogranicza błona dziewicza.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ściana pochwy od wewnątrz pokrywa błona śluzowa, która tworzy tzw. poprzeczne zmarszczki. Z kolei pokrywa ją nabłonek paraepidermalny, który bogaty jest w glikogen. Ulega on procesowi rozkładu przez pałeczki bakterii Lactobacillus i Corynebacterium, na skutek, czego powstaje kwas mlekowy oraz kwas octowy. Dzięki temu utrzymywane jest odpowiednio niskie pH w pochwie na poziomie 3,5-4,1. Niskie pH ma za zadanie chronić przed rozwojem infekcji intymnych.

Wielowarstwowy nabłonek, który pokrywa tarczę szyjki macicy oraz pochwę zbudowany jest z warstwy podstawnej (germinalnej), który zachowuje zdolność podziałów komórkowych. Nad warstwą podstawną znajduje się kilka warstw komórek wielobocznych, które tworzą warstwę pośrednią, następnie kilka warstw komórek spłaszczonych, zaś na powierzchni występują komórki płaskie.

Funkcje pochwy

Pochwa:

  • pełni funkcję prokreacyjną;
  • stanowi odcinek dróg rodnych kobiety;
  • zapewnia przyjemność z życia seksualnego.

Wygląd

Pochwa (vagina) zmienia się wraz z wiekiem kobiety. Mówiąc jednak o wyglądzie miejsc intymnych kobiety najczęściej odnosimy się do sromu, a więc zewnętrznych części narządów rodnych. Srom obejmuje więc wargi sromowe mniejsze, większe, ujście cewki moczowej, wzgórek łonowy oraz łechtaczkę. Pochwa na zewnątrz może przybierać różny kolor – od różowego przez fioletowy do brązowego. Różnice w zabarwieniu są zjawiskiem naturalnym i warunkują naturalny wygląd kobiety.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

 

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *