Błona dziewicza

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Błona dziewicza to drobna, niewielka struktura anatomiczna znajdująca się na granicy wejścia do pochwy. Występuje u niemal wszystkich kobiet, które nigdy nie współżyły (w skrajnych przypadkach może się nie wykształcić). Błonę dziewiczą uznaje się za symbol niewinności, moralności i cnoty.

Błona dziewicza

Gdzie znajduje się błona dziewicza?

Błonę dziewiczą możemy znaleźć ku tyłowi od warg sromowych mniejszych, tuż na granicy wejścia do pochwy. Posiada okrężny lub pierścieniowaty kształt, chroniąc wejście do pochwy.

Błona dziewicza – anatomia

Błona dziewicza nie zasłania całkowicie wejścia do pochwy. W jej obrębie znajduje się otwór lub przerwanie umożliwiające wydostawanie się krwi menstruacyjnej na zewnątrz. Niektóre kobiety rodzą się z błoną dziewiczą całkowicie zasłaniającą wejście do pochwy. Wówczas niezbędny jest zabieg chirurgiczny polegający na przebiciu tej struktury. W praktyce nie jest ona błoną lecz bardzo elastycznym fałdem skóry.

Tak jak w przypadku narządów płciowych zewnętrznych (sromu) nie ma jednego, uniwersalnego kształtu błony dziewiczej. Może mieć ona na swojej powierzchni kilka otworów lub tylko jeden, a jej kształt także może być mocno zróżnicowany. W niektórych przypadkach fałd skórny jest tak mały, że nie można go zobaczyć gołym okiem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Błona dziewicza po współżyciu

Pierwszy stosunek seksualny kobiety kojarzony jest z bólem i krwawieniem z dróg rodnych, co ma świadczyć o przerwaniu ciągłości błony dziewiczej. Nie jest to jednak do końca prawdą. Przede wszystkim ból i krwawienie nie pojawiają się zawsze – gdy fałd jest bardzo mały, mimo dziewictwa wspomniane objawy mogą w ogóle nie mieć miejsca. Po drugie błona dziewicza nie ulega przerwaniu, a jedynie trwałemu rozciągnięciu, przez co przy kolejnych stosunkach seksualnych jej obecność nie powoduje już dyskomfortu.

Brak błony dziewiczej

Nie każda kobieta rodzi się z błoną dziewiczą, co jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i normalnym. U innych kobiet ulega ona rozciągnięciu podczas:

  • wzrostu organizmu;
  • aplikacji tamponu;
  • uprawiania aktywności fizycznych, np. jazdy konnej;
  • codziennej gimnastyki;
  • profilaktycznych badań ginekologicznych.

Jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. Podsumowując, rozmiar błony dziewiczej (a także pochwy) czy ból i krwawienie podczas stosunku seksualnego nie są żadnym wyznacznikiem niewinności danej kobiety. Nie można na tej podstawie ustalić czy wcześniej kobieta miała pewne doświadczenia seksualne.

Rekonstrukcja błony dziewiczej

Rekonstrukcja błony dziewiczej jest współcześnie często wykonywanym zabiegiem, zwanym profesjonalnie hymenoplastyką. Polega na odpowiednim uformowaniu strzępków błony dziewiczej oraz odtworzeniu jej ciągłości. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na zeszyciu pozostałości naturalnej błony dziewiczej znajdującej się na ściankach pochwy. Przeciwwskazaniami są jednak:

Hymenoplastyka uznawana jest za zabieg bezpieczny, ewentualne skutki uboczne zdarzają się bardzo rzadko. Przez kilka dni po rekonstrukcji należy zachować wstrzemięźliwość seksualną oraz unikać aktywności fizycznej. Zabieg trwa maksymalnie do 2 godzin.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Filipek K., Marcyniak M., Zarys historii problematyki dziewictwa w Polsce, Seksuologia Polska, 1/2011.
  2. Filipek K., Marcyniak M., Chirurgiczna rekonstrukcja błony dziewiczej. Piętnaście lat później, Seksuologia Polska, 10/2012.
  3. Raszewska-Żurek B., Kobieca cnota. Próba zrozumienia ewolucji znaczenia cnoty na przestrzeni wieków, Warszawa 2011.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *