Naturalne surowce kosmetyczne są cennymi składnikami zarówno gotowych, drogeryjnych kosmetyków, jak i tych wykonanych samodzielnie w domu. Czerpią inspirację z bogactwa roślin, minerałów i innych surowców, które od wieków służyły do pielęgnacji skóry i włosów. Charakteryzują się łagodnym działaniem, dużą ilością prozdrowotnych właściwości oraz mniejszym ryzykiem wystąpienia podrażnień skóry i innych działań niepożądanych. Kosmetyki naturalne zalicza się do grona tych najbardziej wartościowych, a także wysokiej jakości, ponieważ są bogate w cenne substancje odżywcze oraz pozbawione syntetycznych dodatków mogących wywoływać nawet reakcje alergiczne.
Naturalne surowce kosmetyczne
Naturalne surowce kosmetyczne mogą mieć zarówno pochodzenie roślinne (np. aloes), jak i zwierzęce (np. miód). Ich cechą główną jest jednak to, że nie zostały wyprodukowane w laboratorium z użyciem sztucznych związków chemicznych. Najczęściej izoluje się je z tkanek roślin lub zwierząt oraz ze zwierzęcych produktów. Oto najczęściej wykorzystywane naturalne surowce kosmetyczne.
Oleje roślinne
Oleje roślinne, aby charakteryzowały się najwyższą jakością i pełnym pakietem składników prozdrowotnych, powinny być tłoczone na zimno i nierafinowane. Jeśli samodzielnie przygotowujemy kosmetyki, należy kupować wyłącznie oleje w ciemnych, szklanych buteleczkach. Można też aplikować je bezpośrednio na skórę. Jak w przypadku wszystkich naturalnych surowców kosmetycznych, tak i tutaj przed użyciem na większą partię ciała warto wykonać próbę uczuleniową na zgięciu łokcia. Oleje roślinne mogą wykazywać różne działanie, dlatego dobór zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Przykłady:
- olej arganowy – bogaty w witaminę E, kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. Bardzo dobrze nawilża skórę i włosy, działa przeciwstarzeniowo, a także łagodzi podrażnienia. Nadaje się do pielęgnacji włosów wysokoporowatych;
- olej jojoba – jego skład chemiczny podobny jest do naturalnego sebum skóry, dzięki czemu idealnie ją nawilża i reguluje wydzielanie łoju skórnego. Jest lekki i nie należy do olejów komedogennych, czyli takich, które zatykają pory. Najczęściej wykorzystuje się go celem pielęgnacji cery tłustej i cery mieszanej oraz włosów wysokoporowatych;
- olej kokosowy – powszechnie znany jest ze swoich właściwości nawilżających, odżywczych i antybakteryjnych. Nadaje się do pielęgnacji włosów niskoporowatych oraz każdego rodzaju skóry.
Inną grupą tłuszczów roślinnych są masła, np. masło shea czy masło kakaowe. Masło shea bardzo dobrze regeneruje, łagodzi podrażnienia i stany zapalne oraz zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Z kolei masło kakaowe przede wszystkim nawilża i odżywia.
Ekstrakty roślinne
Kolejną grupą naturalnych surowców roślinnych są ekstrakty izolowane z tkanek roślinnych, a więc np.:
- żel aloesowy – wykazuje właściwości łagodzące, nawilżające i gojące. Nadaje się do pielęgnacji podrażnionej skóry, cery suchej i cery trądzikowej. Zmniejsza świąd, zaczerwienienie skóry i uczucie ściągania;
- rumianek – działa przeciwzapalnie, łagodząco i antyoksydacyjnie;
- zielona herbata – działa przeciwstarzeniowo, chroni skórę przed wolnymi rodnikami i pomaga w walce z trądzikiem;
- hydrolaty – to czyste esencje roślinne nazywane również wodami kwiatowymi lub ziołowymi.
Ekstrakty roślinne bardzo dobrze sprawdzają się również jako toniki, w szczególności mowa tu o hydrolatach.
Glinki
Glinka to sterylny sproszkowany minerał ilasty o właściwościach bakteriobójczych, mineralizujących oraz zabliźniających. Istnieje wiele rodzajów glinki, np.:
- czerwona glinka;
- biała glinka;
- różowa glinka;
- zielona glinka.
Glinki kosmetyczne zazwyczaj znajdują się w kosmetykach o działaniu oczyszczającym, detoksykującym i normalizującym pracę gruczołów łojowych, pH oraz funkcje skóry. Znaleźć je można więc np. w maseczkach matujących i przeciwtrądzikowych.
Miód pszczeli
Miód pszczeli jest przykładem naturalnego surowca kosmetycznego o pochodzeniu zwierzęcym. W składzie zawiera duże ilości minerałów, witamin, antyoksydantów i enzymów, których nie ma w żadnym innym surowcu. Można nakładać go bezpośrednio na skórę lub włosy, jak również dodawać do kosmetyków domowych i drogeryjnych. Co interesujące, istnieje wiele rodzajów miodu (np. miód gryczany, miód spadziowy, miód wrzosowy, miód wielokwiatowy), a każdy z nich może mieć nieco inne działanie. Do naturalnych surowców kosmetycznych pochodzenia zwierzęcego zaliczyć można również:
- mleko;
- śluz ślimaka;
- lanolinę;
- sproszkowane owady;
- propolis;
- pyłek pszczeli;
- wosk pszczeli
Tego rodzaju naturalnych surowców kosmetycznych pochodzenia zwierzęcego jest wiele więcej.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Durok A., Klasik-Ciszewska S., Rogalska M., Substancje czynne pochodzenia naturalnego o działaniu fotoprotekcyjnym, Aesthetic Cosmetology and Medicine 2 / 2023 / vol. 12.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.