Wosk pszczeli w kosmetyce

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wosk pszczeli staje się coraz bardziej popularny w dziedzinie jaką jest kosmetologia. Wszystko za sprawą swoich właściwości zdrowotnych jak i tych kosmetycznych. Sprawdźmy czym dokładnie jest wosk pszczeli oraz dlaczego tak chętnie stosuje się go w pielęgnacji ciała.

Wosk pszczeli w kosmetyce

Czym jest wosk pszczeli?

Wosk pszczeli jest skutkiem ubocznym powstającym podczas produkcji miodu. Stanowi również główny element budulcowy ulu. Z wosku pszczelego powstają plastry miodu, w których dorastają młode pszczoły. W profesjonalnym nazewnictwie wosk pszczeli określa się wydzieliną gruczołów woskowych pszczół, która służy im do budowania plastrów, znajdujących się w ulu.

Należy zaznaczyć, że wosk pszczeli stanowi źródło kwasów tłuszczowych, alkoholi tłuszczowych, estrów alkoholi, węglowodorów, węglowodanów, związków mineralnych, barwników oraz substancji aromatycznych. Ponadto w jego składzie znaleźć można również beta-baroten, flawonoidy, skwalen, kwas masłowy, palmitynowy, octowy, melisowy i walerianowy.

Wosk pszczeli posiada postać ciała stałego, które ulega topnieniu w temperaturze 70 stopni Celsjusza. Żółty kolor to jego naturalna barwa, która zależna jest od ilości zanieczyszczeń z jakimi ma styczność, a także od kitu pszczelego. Wosk pszczeli z czasem może jednak zmienić swoją barwę. Z żółtego koloru może przejść nawet w kolor brązowy.

Wosk pszczeli w kosmetyce

Wosk pszczeli głównie kojarzy się z dziedziną gastronomiczną oraz kwestią zdrowotną, rzadziej natomiast z kosmetologią i cennym działaniem wosku w przypadku pielęgnacji skóry. Często sięgamy po niego kiedy doskwiera nam grypa bądź przeziębienie. Mimo to wosk pszczeli to również doskonały kosmetyk. W kosmetologii zyskał nawet miano „złota natury”.

Zobacz również: Grypa i przeziębienie – jak nie zachorować?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jednym z głównych właściwości wosku pszczelego jest jego działanie nawilżające. Ponadto posiada szereg składników odżywczych, które docierają do głębokich warstw skóry właściwiej, zapewniając komórkom nawilżenie i odżywienie. Oprócz tych dwóch głównych cech, wosk pszczeli wykazuje działanie ochronne. Zapobiega bowiem utracie wody z naskórka, chroniąc go przed przesuszeniem, a w konsekwencji odwodnieniem i przyspieszonym procesem starzenia. W związku z tym kosmetyki na bazie wosku działają na skórę kompleksowo.

Warto wspomnieć również, że regularne stosowanie preparatów z zawartością wosku przyczyniają się do wzmożonej produkcji oraz zwiększonej wydajności włókien kolagenowych i elastynowych co przekłada się na zdrowy i świeży wygląd skóry.

Działanie ochronne wosku pszczelego nie ogranicza się jedynie do zapobiegania utraty wody z naskórka, ale oznacza również ochronę przed pojawianiem się wykwitów skórnych. Jak się okazuje pielęgnacja kosmetykami z woskiem pszczelim zapobiega występowaniu na skórze niedoskonałości m.in. pod postacią trądziku pospolitego.

Zastosowanie wosku pszczelego

Warto zaznaczyć, że wosk pszczeli znalazł zastosowanie nie tylko w przypadku skóry twarzy. Ten naturalny kosmetyk doskonale sprawdza się również w innych kwestiach. Stosowany jest w pielęgnacji całego ciała, mimo że skóra twarzy zwykle posiada inne wymagania niż skóra w pozostałych miejscach na ciele.

Ponadto wosk pszczeli wykorzystywany jest do produkcji plastrów do depilacji. Występuje także w różnego rodzaju maściach, balsamach, mydłach, a nawet pomadkach do ust. Ciekawostką jest tu fakt, że wosk pszczeli to kosmetyk o właściwościach hamujących działanie promieni UV. Jego aplikacja pozostawia na powierzchni skóry filtr chroniący przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Ze względu na szerokie właściwości, wosk pszczeli wykorzystywany jest do produkcji:

  • kremów do twarzy;
  • balsamów;
  • tuszu do rzęs;
  • szminek;
  • kremów pod oczy;
  • cieni do powiek;
  • podkładów;
  • mydeł;
  • kredek do oczu;
  • plastrów do depilacji;
  • kosmetyków do stylizacji włosów.

Działanie wosku pszczelego

Wosk pszczeli stosowany na włosy posiada działanie silnie odżywczo i regenerująco. Ponadto dodaje im blasku zapewniając zdrowy wygląd. Można stosować go zarówno jako oddzielny produkt lub z dodatkami np. olejem kokosowym lub glinką kosmetyczną. Wosk pszczeli bardzo dobrze radzi sobie również w przypadku zmian chorobowych skóry, zarówno gładkiej jak i tej owłosionej. Leczy rany, wykwity skórne, siniaki oraz wybroczyny. Przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka oraz zapewnia skórze dogłębne nawilżenie przywracając jej właściwością równowagę.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *