
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Biała glinka nazywana również porcelanową, kaolinową bądź chińską to bardzo popularny, a zarazem często wykorzystywany kosmetyk w pielęgnacji skóry. Stosuje się ją w dwojaki sposób. Wewnętrznie jako forma wodnej zawiesiny lub zewnętrznie w postaci okładów, kompresów czy maseczek. Barwa glinek kosmetycznych warunkuje moc właściwości pielęgnacyjnych. Oznacza to, że im glinka jest jaśniejsza, tym posiada wyższe stężenie składników aktywnych.
Glinka biała stanowi źródło wielu składników odżywczych. Zalicza się do nich m.in. krzem, wapń, magnez, żelazo, potas, sód, krzemian glinu oraz aluminium. Dzięki zawartości tych pierwiastków biała glinka wykazuje szereg korzystnych właściwości, zarówno dla skóry jak i całego organizmu.
Przede wszystkim charakteryzuje się działaniem ściągającym i regenerującym. To właśnie z tego względu często wykorzystywana jest w kosmetologii i pielęgnacji skóry. Glinka biała skutecznie zwęża rozszerzone pory skóry, które stanowią częsty mankament cery tłustej oraz cery mieszanej. Dodatkowo regeneruje i przyspiesza gojenie się naskórka, co ma kluczowe znaczenie w przypadku cery trądzikowej oraz cery wrażliwej.
Często można spotkać się z wymienną nazwą białej glinki, która brzmi „kosmetyczny antybiotyk”. Nic w tym dziwnego, bowiem działa ona destrukcyjnie na mikroorganizmy, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zmarszczek. Dodatkowo pomaga w redukcji martwych komórek skóry, a także przyczynia się do pobudzania procesów regeneracji tych pozostałych.
Glinka kaolinowa najczęściej sprzedawana jest pod postacią białego proszku i zwykle dostępna jest w różnych wariantach opakowań 100, 200, a nawet 500 gram. Zakup konkretnej formy glinki zależy przede wszystkim od sposobu w jaki będziemy z niej korzystać. I tak, do stosowania wewnętrznego zwykle zaleca się kupno glinki spożywczej, zaś do stosowania zewnętrznego, glinkę kosmetyczną.
Glinka biała znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Z dodatkiem wody lub ziół wykorzystywana jest jako maseczka do pielęgnacji włosów, twarzy, a nawet skóry całego ciała.
Wykorzystuje się ją również jako formę:
Zobacz również: Okłady algowe – naturalny sposób na cellulit.
Biała glinka w kosmetyce stanowi główny składnik pudrów, zasypek, cieni do powiek, talku kosmetycznego oraz kremów. Ponadto jej cenne właściwości wykorzystywane są również w dolegliwościach organizmu takich jak np. kac, zaparcia, grzybica oraz zaburzenia pracy układu trawiennego. Dodatkowo pomaga zwalczać ból w stawach i przyspiesza regenerację owrzodzeń czy otwartych ran skórnych.
Wewnętrzne stosowanie glinki skuteczne jest w:
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły