Kosmetyki ze śluzem ślimaka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kosmetyki ze śluzem ślimaka charakteryzują się głównie działaniem regenerującym, nawilżającym i przeciwzmarszczkowym. Stąd też nieustannie rosnące zainteresowanie nimi wśród kobiet w różnym wieku. Kosmetyki tego rodzaju wykorzystywane są również w celu redukcji blizn, rozstępów oraz zmian trądzikowych.

Kosmetyki ze śluzem ślimaka

Kilka słów historii…

Cenne właściwości śluzu ślimaka znane były od wieków, które wykorzystywane były głównie przez lekarzy. W niedawnym czasie okazało się jednak, że śluz ślimaka może stanowić doskonały składnik kosmetyków. I tak w latach 80 XX wieku hodowca ślimaków z regionów nieopodal Chile zauważył, że w bezpośrednim kontakcie śluzu ślimaka, skóra jego rąk staje się gładsza, podrażnienia szybciej się goją, a blizny zmniejszają się. W związku z tym zapoczątkowano badania nad możliwością wykorzystania śluzu ślimaka w pielęgnacji skóry, czego efektem była produkcja pierwszych kosmetyków właśnie z tym składnikiem.

Jak wiadomo ślimaki produkują śluz, który ułatwia im przemieszczanie się. Jego głównym, a zarazem jedynym składnikiem jest woda. Warto podkreślić, że śluz ten nie posiada żadnej aktywności biologicznej. Jednak kiedy dojdzie do uszkodzenia ciała ślimaka, wówczas wytwarzają one wydzielinę o silnych właściwościach regenerujących i nawilżających (kryptozyna). To właśnie ten drugi rodzaj wydzieliny znalazł zastosowanie w kosmetyce. W jej skład wchodzą m.in.:

  • proteiny – mocno zbliżone do tych obecnych w ludzkim naskórku. Dzięki ich obecności skóra staje się gładka, odżywiona i rozświetlona;
  • alantoina – aktywuje procesy podziałów komórkowych oraz regenerację tkanek. Ponadto przyspiesza procesy gojenia się naskórka oraz niweluje podrażnienia;
  • witaminy A;
  • witamina C;
  • witamina E;
  • alfa-hydroksykwasy – wykazującą działanie lekko złuszczające oraz regenerujące naskórek;
  • mukopolisacharydy – działają nawilżająco oraz chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi;
  • kolagen i elastyna – główne białka budulcowe skóry warunkujące jej jędrność i elastyczność;
  • naturalne antybiotyki – zapobiegające stanom zapalnym skóry;
  • glikokoniugaty – czynniki wzrostu aktywności fibroblastów, które zwiększają ilość fibroblastów (komórek skóry), pobudzają produkcję nowego kolagenu, warunkują prawidłowy poziom kwasu hialuronowego w skórze oraz ułatwiają migrację keratynocytów, przyspieszając tym regenerację i odnowę naskórka.

Zobacz również: Kolagen i jego znaczenie w organizmie.

Jak działają kosmetyki ze śluzem ślimaka?

Kosmetyki ze śluzem ślimaka cechują się działaniem nawilżającym, regeneracyjnym oraz antyoksydacyjnym. Jednocześnie spowalniają procesy starzenia skóry. Dzięki ich regularnemu stosowaniu zyskuje ona jędrność i elastyczność. Alantoina obecna w śluzie ślimaka działa przeciwzapalnie, w związku z tym skutecznie niweluje zmiany trądzikowe oraz wszelkie podrażnienia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kosmetyki ze śluzem ślimaka bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji cery suchej, cery trądzikowej, cery dojrzałej, skutecznie poprawiając jej kondycję. Ze względu na właściwości przeciwzapalne mogą być również stosowane przez osoby z cerą wrażliwą, bądź cerą alergiczną.

Ze względu na zawartość w śluzie ślimaka kwasu glikolowego, a przez to działanie lekko złuszczające, zaleca się stosowanie tego rodzaju kosmetyków osobom ze skłonnościami do powstawania przebarwień.

Zobacz również: Przebarwienia na twarzy – jak sobie z nimi poradzić?

Nie należy zapominać o kosmetykach ze śluzem ślimaka w przypadku blizn oraz rozstępów. Dzięki regularnej pielęgnacji i unikatowym właściwościom, mankamenty te stają się znacznie mniej widoczne dla oka.

Zastosowanie śluzu ślimaka w kosmetyce

Śluz ślimaka w kosmetyce wykorzystywany jest głównie do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery, a więc preparatów takich jak kremy do twarzy, kremy pod oczy, maseczki czy serum. Bardzo często w tego rodzaju kosmetykach składnik ten występuje w towarzystwie innych, równie wartościowych jak np. masło shea czy witamina E.

Jak pozyskiwany jest śluz ślimaka?

Śluz pozyskiwany jest jedynie ze zdrowych mięczaków pod ścisłą kontrolą. Należy zaznaczyć, że proces ten nie należy do najłatwiejszych. Wszystko trwa około kilku dni, podczas których ślimaki poddawane są tzw. oczyszczaniu. Z kolei tuż przed samym zabiegiem są stymulowane, w wyniku czego produkują kryptozynę. Cały proces pozyskiwania śluzu ze ślimaków odbywa się beż żadnego uszczerbku na ich zdrowiu.

Z jednego ślimaka można uzyskać jedną łyżeczkę śluzu. Następnie ponownie wraca on do parku hodowlanego, gdzie samodzielnie regeneruje się przez okres około dwóch tygodni. W tym czasie śluz poddawany jest wielu procesom (oczyszczaniu, standaryzacji oraz obróbce).



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *