Medycyna estetyczna

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Medycyna estetyczna jest działem estetologii medycznej, zajmuje się badaniem, pielęgnacją i dążeniem do uzyskania pożądanego, oczekiwanego wyglądu zewnętrznego. W dzisiejszych czasach rozwija się ona niezwykle prężnie, a z jej oferty korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Mówiąc w skrócie, jej celem jest przywracanie atrakcyjności i tym samym poprawa samopoczucia pacjentów.

Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna – czym się zajmuje?

Medycyna estetyczna jest działem łączącym zarówno aspekty medyczne, jak i kosmetyczne, których połączonym celem jest poprawa wyglądu zewnętrznego. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób przykłada dużą wagę do estetyki ciała i twarzy, chcąc wyglądać jak najlepiej, a więc i jak najlepiej się czuć. Warto wiedzieć, że oferowane zabiegi są całkowicie bezpieczne, a odpowiednio dobrane mogą odmłodzić pacjenta nawet o kilka czy kilkanaście lat. Muszą być jednak wykonane przez doświadczonego specjalistę mającego odpowiednie uprawnienia do świadczenia takich usług.
Dużą zaletą zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest szybka poprawa wyglądu. W większości przypadków efekty możemy zaobserwować już tego samego dnia po zakończeniu wykonywania procedury przez specjalistę. W innych wypadkach na rezultaty należy poczekać kilka dni, jednak z pewnością się pojawią. Poprawa samooceny i pewności siebie jest psychologicznym rezultatem działań medycyny estetycznej.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Do grona najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej należą:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • botoks – iniekcje toksyną botulinową, czyli substancją produkowaną przez określone rodzaje bakterii. Metoda ma na celu głównie wygładzenie zmarszczek, choć co ciekawe, bywa szeroko stosowana w medycynie, np. celem likwidacji bruksizmu czy przewlekłych migren;
  • iniekcje kwasem hialuronowym – mają wiele zastosowań. Od modelowania rysów twarzy, poprzez powiększanie ust i ich modelowanie, aż po poprawę nawilżenia tkanek. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim ciele, dlatego ma wysoki profil bezpieczeństwa;
  • mezoterapia igłowa – metoda polegająca na wprowadzaniu bezpośrednio w głąb skóry substancji odżywczych, witamin, antyoksydantów i innych związków za pomocą mikroskopijnych igiełek.

Nie należy mylić medycyny estetycznej z chirurgią plastyczną. Pierwsza dziedzina skupia się na zabiegach małoinwazyjnych, zaś (jak wskazuje nazwa) chirurgia plastyczna obejmuje bardziej inwazyjne, chirurgiczne zabiegi takie jak np.:

  • blefaroplastykakorekcja powiek mająca zastosowanie głównie przy opadającej powiece górnej, która nie tylko nieestetycznie wygląda, ale i może upośledzać zdolność prawidłowego widzenia;
  • rynoplastyka – korekcja nosa znajdująca zastosowanie zarówno celem poprawy jego kształtu i ogólnego wyglądu, jak i poprawy drożności przewodów nosowych.

Aby móc wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej należy być albo lekarzem medycyny estetycznej, albo kosmetologiem. Prawnie kosmetyczka nie może samodzielnie wykonywać iniekcji tego typu lub innych inwazyjnych procedur.

Medycyna estetyczna – czy jest niebezpieczna?

Większość zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest mało inwazyjna i nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Do codziennych i zawodowych aktywności można wrócić natychmiast, nawet od razu po opuszczeniu kliniki czy gabinetu. Dlatego na tego typu poprawę wyglądu decyduje się coraz więcej osób.

Należy mieć jednak na uwadze, że większość zabiegów medycyny estetycznej wymaga przerwania ciągłości skóry za pomocą igły. Dlatego wcześniej należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do ich wykonania, takie jak np.:

Świadome podejście do wyboru zabiegu i własnego zdrowia daje jednak pewność nie tylko oczekiwanych rezultatów, ale i bezpieczeństwa oraz braku ewentualnych powikłań.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Mamcarz B., Prandecka D., Medycyna estetyczna w praktyce, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *