Choroba Parkinsona

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Choroba Parkinsona to nieuleczalna, zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego, prowadząca do postępującej niesprawności, uzależnienia od pomocy innych oraz obniżonej jakości życia. Jednocześnie jest jedną z najczęstszych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. Podłoże choroby Parkinsona stanowi proces patologiczny polegający na utracie komórek produkujących dopaminę w części zbitej istoty czarnej śródmózgowia.

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona – przyczyny

W przebiegu choroby Parkinsona dochodzi do utraty neuronów w konsekwencji odkładania się w nich patologicznego białka a-synukleiny, z obecnością tzw. wtrętów śródcytoplazmatycznych,
określanych nazwą ciała Lewy’ego. Stanowią one patologiczny marker choroby. Jeszcze do niedawna wiązano patogenezę objawów z wybiórczym uszkodzeniem istoty czarnej śródmózgowia, która zawiera komórki dopaminergiczne, dające projekcje do prążkowia. Dziś wiadomo jednak, że choroba ta wykazuje znacznie większy zasięg i obejmuje wiele innych neuronów, łącznie z neuronami podkorowymi i korowymi.

Mimo licznych badań wciąż nie udało się ustalić bezpośrednich przyczyn takich zmian w układzie nerwowym. Nie wiadomo, dlaczego w neuronach odkładają się patologiczne białka. Głównym czynnikiem ryzyka jest wiek powyżej 50. roku życia i płeć męska.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Choroba Parkinsona – objawy

Do charakterystycznych objawów choroby Parkinsona zaliczamy przede wszystkim:

  • drżenia spoczynkowe mięśni, początkowo rąk, niewystępujące podczas snu;
  • sztywność mięśniową z oporem przy biernym poruszaniu kończyną;
  • spowolnienie ruchowe (bradykinezja);
  • zaburzenia stabilności postawy, zaburzenia równowagi;
  • zubożenie mimiki twarzy, w tym rzadkie mruganie powiekami;
  • ślinienie się;
  • zaburzenia mowy.

Wykonywanie ruchów jednej kończyny wywołuje drżenie w kończynie przeciwstawnej. Spowolnienie ruchowe objawia się między innymi trudnościami z rozpoczęciem ruchu, a także nagłym przerwaniem już rozpoczętego ruchu. Wraz z postępem choroby pacjent przybiera charakterystyczną postawę ciała, wyróżnia się ona przodopochyleniem wraz ze zgięciem tułowia. Sylwetka staje się przygarbiona, zaś stawy kolanowe, stawy biodrowe i stawy łokciowe są ugięte. W konsekwencji tego chory porusza się drobnymi krokami, nie odrywając stóp od podłoża (tzw. chód parkinsonowski).

Poza objawami ruchowymi u pacjentów z chorobą Parkinsona diagnozuje się zaburzenia sercowo-naczyniowe, gastroenterologiczne, termoregulacyjne, afektywne oraz psychotyczne, a także dysfunkcje ze strony układu moczowo-płciowego. Niestety do dnia dzisiejszego nie udało się stworzyć leku, który mógłby pokonać chorobę Parkinsona. Jest nieuleczalna i prowadzi do niesprawności, unieruchomienia, inwalidztwa.

Choroba Parkinsona – leczenie

Ważnym elementem leczenia jest kinezyterapia, czyli rehabilitacja ruchowa. Zawsze jest dobierana do etapu choroby:

  • I – długie i krótkie spacery po nierównej nawierzchni, ćwiczenia złożone, kształtujące koordynację ruchową, gry i zabawy w grupie;
  • II – ćwiczenia wymuszające utrzymywanie wyprostowanej, prawidłowej postawy ciała, wzmacnianie umiejętności czynności codziennych, ćwiczenia rozciągające;
  • III – regularne chodzenie długimi krokami, unosząc stopy przynajmniej 1,5 cm ponad podłoże, a także ćwiczenia stabilnościowe;
  • IV – chodzenie z asekuracją, ćwiczenia rozciągające;
  • V – nauka chodzenia z zaopatrzeniem ortopedycznym, ćwiczenia czynno-bierne.

Drugą częścią leczenia pacjentów z chorobą Parkinsona jest farmakoterapia. Złotym standardem wciąż pozostaje Lewodopa, będąca prekursorem dopaminy i przechodząca przez barierę krew-mózg. Po przekształceniu w dopaminę, uzupełnienia jej niedobór w mózgu, przynajmniej częściowo stabilizując stan pacjenta. Inną opcją w leczeniu choroby Parkinsona jest stosowanie agonistów receptora dopaminergicznego (zwłaszcza u młodszych pacjentów na początku choroby). Mimo rehabilitacji i leków choroba Parkinsona ma charakter postępujący i jest nieuleczalna. Średnia długość życia pacjentów od chwili rozpoznania wynosi około 20 lat.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gaweł M., Potulska-Chromik A., Choroby neurodegeneracyjne: choroba Alzheimera i Parkinsona, Postępy Nauk Medycznych, 7/2015.
  2. Gatkowska I., Mirek E., Rudzińska M., Szczudlik A., Choroba Parkinsona. Poradnik dla pacjentów i ich rodzin, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2009.
  3. Friedman A., Choroba Parkinsona, Problemy Nauk Biologicznych, 2/1999.
  4. Sławek J., Choroba Parkinsona – jak właściwie rozpoznawać, skutecznie i bezpiecznie leczyć?, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2014.
  5. Kozak-Putowska D., Iłżecka J., Piskorz J., Wójcik G., Nalepa D., Kinezyterapia w chorobie Parkinsona, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *