
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Asymetria twarzy do pewnego stopnia jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Choć ludzie od wieków dążą do symetrii, zarówno w wyglądzie, jak i budownictwie, sztuce czy gastronomii, na świecie mało jest naturalnie symetrycznych rzeczy. Podobnie z ciałem człowieka, nawet w sytuacjach, gdy twarz danej osoby wydaje się być idealnie symetryczna, po dokładniejszej obserwacji i nałożeniu na siebie połówek twarzy zawsze odnotowuje się pewne odchylenia.
Często problemem estetycznym jest widoczna asymetria twarzy. Może być zarówno wrodzona, jak i stanowić wynik różnych chorób. W pierwszym przypadku mniejsze lub większe asymetrie twarzy widać częściej u dzieci urodzonych siłami natury, a także u tych, których rodzice układają do snu zawsze na jednym boku. Należy pamiętać, że główka dziecka jest niezwykle plastyczna i podatna na odkształcenia, które pozostają już na zawsze. Można temu przeciwdziałać układając malucha raz na jednym, raz na drugim boku. Asymetrie twarzy mogą być także konsekwencją:
Wiele asymetrii można współcześnie korygować, jednak przed wyborem metody specjalista powinien dobrze zapoznać się ze stanem zdrowia pacjenta i określić przyczyny braku symetrii. Przy asymetriach szczęki lub żuchwy warto odwiedzić ortodontę i dowiedzieć się, czy wiąże się to z wadami zgryzu, których często nie widać na pierwszy rzut oka.
Podstawą korygowania wszelkich asymetrii twarzy jest medycyna estetyczna. Zabiegi z różnego rodzaju preparatami (choćby kwasem hialuronowym) skutecznie wyrównują różnice w asymetrii policzków, brody czy opadających powiek. Efekty są natychmiastowe i utrzymują się długi czas, jednak w pewnym momencie będą wymagały odświeżenia. Oprócz kwasu hialuronowego ceni się radiofrekwencję, czyli wprowadzanie fal radiowych w strukturę skóry. Można dzięki temu wymodelować owal twarzy i wypełnić nierówności w skórze, jednak metody nie zastosujemy u osób z metalowymi elementami w ciele, w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi.
Dość nietypową, wciąż mało rozpowszechnioną metodą jest używanie złotych nici celem uzyskania oczekiwanego kształtu twarzy. Nici wykonane ze szczerego złota są dobrze tolerowane przez organizm. Wokół nich gromadzą się komórki, które w pierwszej kolejności oczyszczają skórę z martwych i zbędnych już włókien, natomiast później odbudowują struktury. Efektem zabiegu jest uzyskanie jędrnej, młodej skóry o znacznie lepszej kondycji. Nieco częściej stosowane są nici hialuronowe.
Gdy asymetrie twarzy nie reagują na zabiegi medycyny estetycznej lub gdy są na tyle duże, że takie zabiegi nie przyniosłyby oczekiwanych rezultatów, stosuje się zabiegi chirurgii estetycznej. Chirurgia pomaga także wtedy, gdy poza wskazaniami estetycznymi istnieją wskazania medyczne, np. gdy asymetria nosa uniemożliwia normalne oddychanie lub asymetria żuchwy prowadzi do rozwoju wad zgryzu. Zaletą chirurgii jest uzyskanie trwałych efektów, bez konieczności ponownego wykonywania zabiegu za jakiś czas.
Najpopularniejszym sposobem na wyrównanie kształtu twarzy jest wstrzyknięcie w określone jej partie botoksu. Metodą tą można skorygować nawet trwałe asymetrie wynikające z porażenia nerwu twarzowego. Botoks, czyli toksyna botulinowa, działa na zasadzie odwracalnego zahamowania uwalniania neuroprzekaźnika acetylocholiny, który przewodzi impulsy między nerwami a mięśniami. Użycie botoksu skutkuje więc zahamowaniem kurczenia się mięśni, co sprawdza się bardzo dobrze przy:
Zabieg jest bezpieczny i niemal bezbolesny. Niewielki dyskomfort może wiązać się z wbijaniem igły, jest ona jednak bardzo cienka. Efekty utrzymują się do pół roku.
Zobacz również: Botoks a kwas hialuronowy – na co się zdecydować?
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły