Asymetria twarzy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Asymetria twarzy do pewnego stopnia jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Choć ludzie od wieków dążą do symetrii, zarówno w wyglądzie, jak i budownictwie, sztuce czy gastronomii, na świecie mało jest naturalnie symetrycznych rzeczy. Podobnie z ciałem człowieka, nawet w sytuacjach, gdy twarz danej osoby wydaje się być idealnie symetryczna, po dokładniejszej obserwacji i nałożeniu na siebie połówek twarzy zawsze odnotowuje się pewne odchylenia.

Asymetria twarzy

Widoczna asymetria twarzy

Często problemem estetycznym jest widoczna asymetria twarzy. Może być zarówno wrodzona, jak i stanowić wynik różnych chorób. W pierwszym przypadku mniejsze lub większe asymetrie twarzy widać częściej u dzieci urodzonych siłami natury, a także u tych, których rodzice układają do snu zawsze na jednym boku. Należy pamiętać, że główka dziecka jest niezwykle plastyczna i podatna na odkształcenia, które pozostają już na zawsze. Można temu przeciwdziałać układając malucha raz na jednym, raz na drugim boku. Asymetrie twarzy mogą być także konsekwencją:

Wiele asymetrii można współcześnie korygować, jednak przed wyborem metody specjalista powinien dobrze zapoznać się ze stanem zdrowia pacjenta i określić przyczyny braku symetrii. Przy asymetriach szczęki lub żuchwy warto odwiedzić ortodontę i dowiedzieć się, czy wiąże się to z wadami zgryzu, których często nie widać na pierwszy rzut oka.

Korekcja asymetrii twarzy

Podstawą korygowania wszelkich asymetrii twarzy jest medycyna estetyczna. Zabiegi z różnego rodzaju preparatami (choćby kwasem hialuronowym) skutecznie wyrównują różnice w asymetrii policzków, brody czy opadających powiek. Efekty są natychmiastowe i utrzymują się długi czas, jednak w pewnym momencie będą wymagały odświeżenia. Oprócz kwasu hialuronowego ceni się radiofrekwencję, czyli wprowadzanie fal radiowych w strukturę skóry. Można dzięki temu wymodelować owal twarzy i wypełnić nierówności w skórze, jednak metody nie zastosujemy u osób z metalowymi elementami w ciele, w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dość nietypową, wciąż mało rozpowszechnioną metodą jest używanie złotych nici celem uzyskania oczekiwanego kształtu twarzy. Nici wykonane ze szczerego złota są dobrze tolerowane przez organizm. Wokół nich gromadzą się komórki, które w pierwszej kolejności oczyszczają skórę z martwych i zbędnych już włókien, natomiast później odbudowują struktury. Efektem zabiegu jest uzyskanie jędrnej, młodej skóry o znacznie lepszej kondycji. Nieco częściej stosowane są nici hialuronowe.

Gdy asymetrie twarzy nie reagują na zabiegi medycyny estetycznej lub gdy są na tyle duże, że takie zabiegi nie przyniosłyby oczekiwanych rezultatów, stosuje się zabiegi chirurgii estetycznej. Chirurgia pomaga także wtedy, gdy poza wskazaniami estetycznymi istnieją wskazania medyczne, np. gdy asymetria nosa uniemożliwia normalne oddychanie lub asymetria żuchwy prowadzi do rozwoju wad zgryzu. Zaletą chirurgii jest uzyskanie trwałych efektów, bez konieczności ponownego wykonywania zabiegu za jakiś czas.

Botoks a asymetria twarzy

Najpopularniejszym sposobem na wyrównanie kształtu twarzy jest wstrzyknięcie w określone jej partie botoksu. Metodą tą można skorygować nawet trwałe asymetrie wynikające z porażenia nerwu twarzowego. Botoks, czyli toksyna botulinowa, działa na zasadzie odwracalnego zahamowania uwalniania neuroprzekaźnika acetylocholiny, który przewodzi impulsy między nerwami a mięśniami. Użycie botoksu skutkuje więc zahamowaniem kurczenia się mięśni, co sprawdza się bardzo dobrze przy:

  1. asymetrii brwi;
  2. opadającym kąciku ust;
  3. asymetrii mięśni żwaczy.

Zabieg jest bezpieczny i niemal bezbolesny. Niewielki dyskomfort może wiązać się z wbijaniem igły, jest ona jednak bardzo cienka. Efekty utrzymują się do pół roku.

Zobacz również: Botoks a kwas hialuronowy – na co się zdecydować?



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Sobieska E., Walerzak M., Molińska M., Asymetria twarzy – etiologia, klasyfikacje i diagnostyka na podstawie piśmiennictwa, Forum Ortodontyczne, 2/2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *