Toksyna botulinowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Toksyna botulinowa (botox) to neurotoksyna wytwarzana przez bakterie Gram-dodatnie z rodzaju Clostridium botulinum. Występuje w 8 różnych serotypach (A, B, C1, C2, D, E, F i G), jednak to typ A i B zostały najlepiej poznane. Nie powodują powikłań i w związku z tym stosuje się je medycynie np. w leczeniu bruksizmu i nadpotliwości, a także w kosmetologii.

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa – co to jest?

Toksyna botulinowa została odkryta w 1817 r. przez niemieckiego lekarza Justina Kernera podczas oględzin ciała pacjenta, który zmarł w wyniku zatrucia po spożyciu spleśniałej kiełbasy. To jedna z najsilniejszych znanych toksyn pochodzenia naturalnego, a jej dawka letalna dla człowieka wynosi 0,2-2,0 µg/kg. Wraz z upływem czasu zaczęto odnajdywać nowe zastosowania tego związku. Obecnie jest niezwykle rozpowszechniony w kosmetologii estetycznej oraz w medycynie.

Jak działa toksyna botulinowa?

Toksynę botulinową wstrzykuje się do mięśni mimicznych twarzy, w których wywiera ona działanie miejscowe polegające na zmniejszeniu skurczów mięśni wpływających na powstawanie zmarszczek zarówno w trakcie ruchów mimicznych, jak i w spoczynku. Miejsca iniekcji toksyny można dobierać w zależności od indywidualnych potrzeb.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej najczęściej wykorzystuje się właśnie celem korekcji zmarszczek mimicznych twarzy. Prawidłowo wykonany zabieg przynosi efekt zmniejszenia ich widoczności i złagodzenia rysów twarzy. Wskazania do wykonania botoksu:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • zmarszczki – lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła, kurze łapki;
  • nadmierna potliwość dłoni, stóp i pach;
  • bruksizm – czyli zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi (zwykle dolegliwość ma podłoże stresowe);
  • relaksacja blizn pooperacyjnych i pourazowych;
  • zanik estetycznego owalu twarzy;
  • nadmierna wiotkość skóry.

Zabieg zawsze powinien być dobrany przez doświadczonego specjalistę. Może się okazać, że istnieją przeciwwskazania do zastosowania toksyny botulinowej lub inne zabiegi będą wykazywać większe korzyści u danej osoby. Efekty po wykonaniu zabiegu z użyciem toksyny botulinowej widoczne są po 3-4 dniach, jednak na pełny efekt należy zaczekać 1-2 tygodnie.

Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej

Przed zabiegiem należy bardzo dokładnie oczyścić skórę, aby nie doszło do wniknięcia brudu czy patogenów w głąb ciała. Po przygotowaniu odpowiedniej dawki toksyny botulinowej jest ona wstrzykiwania w skórę bardzo cienką, sterylną igłą. Zabieg trwa bardzo krótko i nie wymaga znieczulenia miejscowego. Większość pacjentów twierdzi, że czynność przebiega wręcz bezbólowo, u innych pojawia się niewielki dyskomfort.

Skutki uboczne toksyny botulinowej

To procedura z minimalnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych takich jak: obrzęk, rumień i ból w miejscu wstrzyknięcia. Ból głowy czy złe samopoczucie pojawiają się znacznie rzadziej i mają charakter przemijający. Działanie toksyny jest widoczne po 3-4 dniach. Zaburzenia pracy mięśni (a więc utrzymywanie się oczekiwanych, pożądanych efektów) trwają około 3-4 miesięcy. Ich czynność powraca stopniowo w miarę regeneracji zakończeń nerwowych, dlatego zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej należy powtarzać co kilka miesięcy.

Jednym z najczęściej występujących powikłań po podaniu preparatu w obszarze gładzizny czoła jest opadanie powiek i brwi, asymetria brwi oraz zaburzone widzenie. Również te działania niepożądane znikają wraz z upływem czasu. Większość osób dobrze reaguje na medyczne czy kosmetologiczne stosowanie toksyny botulinowej.

Toksyna botulinowa – przeciwwskazania

Jako że iniekcje toksyną botulinową są ingerencją w tkanki, istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu. Są to głównie:

Przed wstrzyknięciem botoksu należy przeprowadzić szczegółowy wywiad zdrowotny.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kozioł A., Werwińska N., Toksyna botulinowa – zastosowanie w zabiegach estetycznych i w medycynie, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.
  2. Dover J., Alam M., Dermatologia Kosmetyczna. Toksyna botulinowa, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *