Trądzik guzkowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik guzkowy (inaczej: trądzik guzkowo-torbielowaty) to odmiana trądziku pospolitego, wyróżniająca się torbielowatymi zmianami wypełnionymi treścią ropną. Towarzyszy temu stan zapalny, który może zaostrzać się pod wpływem licznych czynników zewnętrznych. Choroba rozpoznawana jest i leczona przez dermatologa, jednak spore znaczenie ma pomoc kosmetologa i zmiana trybu życia.

Trądzik guzkowy

Przyczyny trądziku guzkowego

Bezpośrednią przyczyną rozwoju trądziku guzkowego jest nadaktywność gruczołów łojowych produkujących sebum. Gdy jednocześnie kanaliki wyprowadzające stają się niedrożne, sebum gromadzi się wewnątrz ciała i nie może opuścić swoich przewodów. Wraz z upływem czasu gromadzi bakterie i martwy naskórek, tworząc środowisko idealne do dalszego rozwoju bakterii i stanu zapalnego. Jeśli w gruczołach łojowych nie doszło do zakażenia, tworzą się zaskórniki, tak często występujące w przebiegu trądziku guzkowego. Co natomiast wpływa na nadaktywność gruczołów łojowych?

Najczęściej czynnikiem ryzyka nadaktywności gruczołów łojowych są zmiany hormonalne pojawiające się w okresie dojrzewania. Za rozwój ropnych zmian odpowiada głównie nadmiar androgenów (z testosteronem na czele). Dlatego trądzik dotyczy przeważnie chłopców w okresie dojrzewania i ustępuje kilka lat później, gdy gospodarka hormonalna wyrównuje się. Inne możliwe czynniki ryzyka trądziku guzkowego:

Niekiedy nawet pomimo przestrzegania zasad prawidłowej pielęgnacji skóry, zdrowej diety oraz zbilansowanego trybu życia, nie da się uniknąć trądziku guzkowego. Należy wiedzieć, że skłonność do niego można odziedziczyć genetycznie, po rodzicach lub dziadkach. Z całą pewnością jednak zdrowy tryb życia w takich przypadkach łagodzi intensywność objawów i pozwala na bardziej komfortowe przejście okresu trądzikowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trądzik guzkowy – objawy

Objawy trądziku guzkowego przypominają podskórne, twarde guzki (stąd jego nazwa). Są to w rzeczywistości mniejsze lub większe podskórne torbiele powodujące ból. Skóra wokół nich jest zazwyczaj zaczerwieniona, a zmiany wraz z upływem czasu przedostają się na powierzchnię skóry i zamieniają w wypryski wypełnione treścią ropną. Zmiany trądzikowe mogą lokalizować się w różnych częściach ciała, najczęściej na twarzy, plecach i ramionach, a niekiedy też na nogach, pośladkach czy przedramionach. Rozmiar guzków jest wysoce zróżnicowany, od kilku milimetrów nawet do kilku centymetrów.

Rozdrapywanie zmian czy wyciskanie ich jest w przebiegu trądziku guzkowego absolutnie przeciwwskazane. Czynność ta doprowadzi jedynie do zaostrzenia ognisk zapalnych, rozprzestrzeniania się bakterii i nasilenia całej choroby. Mogą nawet pozostać nieestetyczne, trwałe blizny w miejscu większych guzków.

Trądzik guzkowy – leczenie

Leczenie trądziku guzkowego powinno przebiegać pod okiem doświadczonego dermatologa. Istnieje wiele metod, które łączy się ze sobą lub zamienia w zależności od fazy trądziku:

  • retinoidy do stosowania doustnego;
  • antybiotyki doustne;
  • leczenie hormonalne;
  • wyrównanie chorób przewlekłych, które powodują nasilenie trądziku guzkowego;
  • dietoterapia;
  • suplementacja.

Ogromne znaczenie ma domowe, codzienne postępowanie pacjenta. Powinien on:

Wszelkie zabiegi kosmetologiczne są możliwe do wykonania dopiero po uzyskaniu zgody dermatologa. Trądzik guzkowy to najcięższa postać trądziku zwykłego, a niewłaściwe postępowanie mogłoby doprowadzić do powstania trwałych blizn.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Webster G., Rawlings A., Trądzik. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009.
  2. Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  3. Nowicki R., Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *