Tachykardia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Tachykardia (inaczej: częstoskurcz) odnosi się do szybkiej, przekraczającej ustalone normy dla osoby zdrowej, akcji serca. Diagnozuje się ją w momencie, gdy serce bije powyżej 100 uderzeń na minutę. Może mieć charakter patologiczny (wówczas wynika z chorób i schorzeń) lub fizjologiczny (np. w związku z aktywnością fizyczną lub stresem). Diagnostyką i leczeniem patologicznych przypadków tachykardii zajmuje się lekarz kardiolog.

Tachykardia

Tachykardia – przyczyny

Najczęściej akcja serca przyspiesza wskutek całkowicie fizjologicznych, normalnych czynników, takich jak:

  • nadmierny stres, moment silnego zdenerwowania i tremy;
  • podniecenie seksualne, orgazm;
  • strach, lęk, przerażenie;
  • spożycie kawy, mocnej herbaty, niektórych naparów ziołowych (np. z głogu czy serdecznika) lub alkoholu;
  • intensywna aktywność fizyczna.

U młodych, zdrowych osób oddychających z prawidłową częstotliwością, akcja serca może zmieniać się w zależności od fazy oddechowej. Zwykle przyspiesza podczas wdechu i zwalnia podczas wydechu. Tachykardia może pojawić się także u kobiet w ciąży wskutek działania hormonów oraz obniżenia wydolności spowodowanej rosnącym płodem uciskającym na przeponę. Natomiast do patologicznych przyczyn tachykardii zaliczamy:

Tachykardię może także wywołać przyjmowanie niektórych leków.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Tachykardia – objawy

Tachykardię diagnozujemy w następujących przypadkach:

  • dzieci poniżej 1. roku życia – akcja serca powyżej 180 uderzeń na minutę;
  • dzieci powyżej 1. roku życia – akcja serca powyżej 160 uderzeń na minutę;
  • osoby dorosłe – akcja serca powyżej 100 uderzeń na minutę.

Tachykardia to przyspieszone bicie serca, które może być odczuwane przez pacjenta jako bardzo mocne uderzenia serca o ścianę klatki piersiowej. Określa się to również kołataniem serca. W zależności od przyczyny, mogą towarzyszyć temu objawy takie jak:

Jeśli tachykardia powtarza się często, towarzyszą jej inne objawy lub wiemy, że nie wynika z czynników fizjologicznych, warto zgłosić się do kardiologa.

Diagnostyka tachykardii

W diagnostyce tachykardii największe znaczenie ma szczegółowa ocena kardiologiczna. Wykonuje się EKG Holter, ECHO serca oraz RTG klatki piersiowej, a uzupełniająco warto wykonać  pulsoksymetrię, gazometrię, badania krwi i badanie moczu oraz próbę wysiłkową. Zwykle na podstawie takiego pakietu badań lekarz jest w stanie ustalić przyczynę oraz jej stopień zaawansowania.

Tachykardia – leczenie

Leczenia wymaga jedynie tachykardia spowodowana czynnikami patologicznymi. Polega ono na ustabilizowaniu choroby pierwotnej, najczęściej za pomocą farmakoterapii i modyfikacji stylu życia. Lekami pierwszego wyboru przy tachykardii są między innymi: beta-blokery, blokery kanału wapniowego, digoksyna, amiodaron. Ważna jest zdrowia dieta uboga w sól i tłuszcze nasycone, zaś bogata w warzywa, owoce, NNKT i antyoksydanty. Przy problemach sercowych najlepiej sprawdza się dieta śródziemnomorska. Warto uzupełnić ją o suplementację kwasów tłuszczowych Omega 3, Spiruliny oraz kolagenu. Regularna aktywność fizyczna również jest istotna, jednak zawsze powinna być dobrana podczas konsultacji z kardiologiem lub fizjoterapeutą. Uzupełnieniem postępowania jest unikanie stresu i czynników wyzwalających tachykardię.

Przy tachykardii komorowej oraz w przypadku pacjentów, którzy przebyli migotanie komór, niezbędne może się okazać wszczepienie defibrylatora (tzw. rozrusznika serca). Inną metodą leczenia może być ablacja termiczna, czyli zabieg niszczący źródło impulsów przyspieszających pracę serca.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Rasmus P., Kozłowska E., Ruchała J., Ptaszyński P., Kaczmarek K., Sobów T., Nieadekwatna tachykardia zatokowa – obraz kliniczny i możliwe podłoże psychogenne, Psychiatria i Psychologia Kliniczna, 14/2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *