Mroczki przed oczami

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mroczki przed oczami to subiektywne uczucie ubytków, plamek, kropek, pręcików czy błysków pojawiających się w polu widzenia. Są one widoczne szczególnie wtedy, gdy skierujemy wzrok na jasne pole, np. białą ścianę. Osoby zgłaszające się do lekarza z mroczkami przed oczami bardzo często skarżą się również na bóle głowy, świąd oczu czy spadek ostrości widzenia.

Mroczki przed oczami

Przyczyny mroczków przed oczami

Pojawienie się mroczków przed oczami może mieć różne przyczyny. Bardzo często występuje po gwałtownym przyjęciu pozycji stojącej, po wcześniejszym dłuższym leżeniu. Wiąże się to z odpływem krwi z górnych partii ciała i nosi nazwę hipotonii ortostatycznej. Nie jest to niepokojące zjawisko. Do pozostałych możliwych przyczyn mroczków przed oczami zaliczamy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Z całą pewnością nie należy lekceważyć sytuacji, w których objaw pojawia się podczas ruchów głową, np. skręcaniu jej na boki. Może bowiem świadczyć nawet o miażdżycy tętnic szyjnych. To poważnych, wymagających leczenia przyczyn mroczków zaliczamy m.in.:

Przy często pojawiających się mroczkach przed oczami konieczna jest wizyta u specjalisty, zwykle jest to neurolog, kardiolog lub okulista. Należy rozpocząć od okulisty, aby dokładnie ocenił stan zdrowia naszych oczu.

Mroczki przed oczami u kobiet w ciąży

Mroczki przed oczami nierzadko pojawiają się u kobiet w ciąży. Choć często uznaje się je za fizjologiczne zjawisko, mają swoją przyczynę nie tylko w zmianach hormonalnych. Mogą wskazywać na anemię, niedobór magnezu i potasu, niskie ciśnienie krwi lub świadczyć o stanie przedrzucawkowym. W tym ostatnim przypadku towarzyszy im podwójne widzenie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak leczyć mroczki przed oczami?

Leczenie uzależnione jest od przyczyny dolegliwości. Nie ma sposobów leczenia objawowego, dlatego podstawą jest rozpoznanie przyczyny. W przypadku anemii i niedokrwistości należy wdrożyć zbilansowaną, urozmaiconą dietę wspomaganą suplementami takimi jak Spirulina. Przy zmęczeniu i niewyspaniu należy postawić na regenerację organizmu. Z kolei schorzenia siatkówki czy wszelkie guzy wymagają już leczenia specjalistycznego, niekiedy konieczna bywa nawet operacja.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Narożny W., Siebert J., Wojtczak R., Epidemiologia zawrotów głowy i zaburzeń równowagi, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2010.
  2. Lens A., Nemeth S., Ledford J., Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  3. Dubois L., Badania okulistyczne, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *