
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Badanie moczu to jedno z podstawowych metod diagnostyki stanu zdrowia. Jego wykonanie daje możliwość wykrycia chorób nerek, dróg moczowych, a także chorób ogólnoustrojowych, do których należy cukrzyca czy żółtaczka. Zaletą badania moczu jest jego szybkość, łatwość oraz całkowita bezinwazyjność.
Badanie moczu to jedna z głównych metod laboratoryjnych, która umożliwia rozpoznanie chorób układu moczowego, a także dolegliwości ogólnoustrojowych. Wykonuje się je w każdym laboratorium analitycznym, po wcześniejszym skierowaniu wydanym przez lekarza pierwszego kontaktu. Badanie moczu można również wykonać odpłatnie.
Badanie moczu najczęściej wykonuje się w przypadku chęci zdiagnozowania:
Wskazówka
W moczu można wykryć wiele, różnego rodzaju związków, które stanowią końcowy wynik przemiany materii. Zbyt wysoki lub niski poziom może wskazywać na rozwój infekcji lub choroby.
Do głównych składników moczu należy:
Najbardziej wartościowe pobranie próbki moczu następuje podczas porannej mikcji. Próbkę moczu (100-150ml) należy umieścić w specjalnym, sterylnym pojemniku, które dostępne są w każdej aptece.
W celu uniknięcia zanieczyszczenia próbki moczu, wcześniej należy:
Podczas wykonywania badania moczu brany jest pod uwagę:
Odczyn moczu to tzw. pH moczu. Prawidłowy wynik moczu wskazuje na odczyn lekko kwaśny, a więc jego pH znajduje się w granicach 5,5. Z kolei w przypadku zakażeń lub chorób dróg moczowych jego pH staje się obojętne, a nawet zasadowe. Jednym ze sposobów leczenia tego problemu jest podawanie kwasu askorbinowego lub picie dużych ilości soku z żurawiny.
Prawidłowy kolor moczu jest barwy żółtej (słomkowożółty). Jego barwa uwarunkowana jest barwnikiem zwanym urochromem. Intensywność barwnika w moczu świadczy zatem o poziomie nawodnienia organizmu. Należy podkreślić, że po wypiciu dużej ilości płynów, mocz staje się niemal przeźroczysty. Z kolei w przypadku odwodnienia organizmu przybiera intensywnie żółtą barwę. Inne zabarwienie może świadczyć o:
Norma waha się w granicach 1,016-1,022 kg/l. W sytuacji kiedy ciężar moczu jest zbyt niski może to świadczyć m.in. o utracie ważnych funkcji nerek. Zwykle jest to objaw zwiastujący niewydolność nerek. Z kolei wartości podwyższone mogą świadczyć o zawartości w moczu białka lub glukozy.
Duży ciężar moczu 1,030 kg/l i więcej występuje w przypadku:
Prawidłowy mocz jest klarowny i przejrzysty, kiedy długo jest przetrzymywany mętnieje. Jeśli zaś od początku mocz jest mętny świadczyć to może o zapaleniu dróg moczowych lub kamicy nerkowej.
W prawidłowym wyniku moczu nie występuje białko, jednak jako normę podaje się wynik do 100 mg/dobę, ponieważ wraz z moczem mogą być wydalane niewielkie jego ilości. Tak zwany białkomocz występuje na skutek schorzeń nerek lub dróg moczowych. Należy podkreślić, że zjawisko obecności białka w moczu zawsze należy wyjaśnić z lekarzem, jednak nie zawsze musi świadczyć o rozwoju choroby. Białkomocz może być następstwem dużego wysiłku fizycznego, działania niskiej temperatury lub występowania wysokiej gorączki.
Glukoza nie występuje w prawidłowym wyniku moczu. Jego obecność z kolei może świadczyć o nieprawidłowym leczeniu cukrzycy lub o uszkodzeniu cewki nerkowej (rzadko).
Nie występują w moczu, a ich obecność świadczyć może o chorobach wątroby lub dróg żółciowych.
Występują w moczu osób niedożywionych lub stosujących dietę bogatotłuszczową. Ponadto występują w przebiegu gorączki lub ciężkiej niewydolności nerek. Ciała ketonowe występują u osób chorych na cukrzycę, w przypadku kiedy choroba jest źle leczona.
Krwiomocz to bardzo częsty objaw chorób układu moczowego. U osób zdrowych produkowane są w ilości nieprzekraczającej 3 milionów na dobę, co równoznaczne jest z 1-2 krwinkami w polu widzenia (pod mikroskopem). Przyczyną występowania krwinek czerwonych w moczu jest uszkodzenie nerki lub odcinka dróg moczowych. Ponadto może to być kamica nerkowa, nowotwór nerki lub pęcherza moczowego.
Zdrowa osoba w ciągu doby wydala od 1,5 do 4 milionów leukocytów, co w trakcie badania moczu przekłada się na 1-5 leukocytów w polu widzenia. Jeśli ich ilość wynosi 10, wówczas wynik badania wskaże leukocyturię, która występuje na skutek zakażenia układu moczowego.
Wałeczki to białkowe odlewy mikrofragmentów nerek. Posiadają cylindryczny kształt i powstają w cewkach nerkowych. Wałeczki w moczu mogą wystąpić na skutek gorączki, po ciężkim wysiłku fizycznym lub w przypadku ciężkiej choroby nerek.
Mogą występować także u osób zdrowych. Zbudowane są z fosforanów lub moczanów.
Wystąpienie bakterii w moczu zwykle świadczy o namnożeniu się ich w próbce moczu po jego pobraniu. W związku z tym do wykrycia bakterii w moczu służy tzw. posiew moczu.
W prawidłowym, kwaśnym moczu mogą wystąpić niewielkie ilości kwasu moczowego, moczanów wapnia czy szczawianów wapnia.
Nabłonki to złuszczone komórki nabłonka płaskiego lub komórki nabłonkowe nerek oraz dróg moczowych, których obecność w moczu nie ma większego znaczenia w analizie badania moczu.
W sytuacji kiedy wynik moczu jest nieprawidłowy w którymkolwiek zakresie, wówczas koniecznie należy skonsultować go z lekarzem. Szczególnie istotne jest to w przypadku:
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły