Jak chronić skórę przed słońcem, aby uniknąć przykrych konsekwencji nadmiernego działania promieniowania UV, powinien wiedzieć każdy. Najpoważniejszą chorobą jest czerniak, czyli nowotwór złośliwy skóry o wysokim ryzyko zgonu pacjenta. Jakie są skutki braku ochrony skóry przed słońcem i które metody ochrony są najskuteczniejsze?
Działanie słońca na skórę – skutki
Do grona konsekwencji nadmiernego opalania się bez odpowiedniej ochrony skóry należą:
- oparzenia słoneczne;
- rumień słoneczny;
- przyspieszenie procesów starzenia się skóry;
- nasilanie objawów przewlekłych schorzeń dermatologicznych, np. trądziku czy łojotokowego zapalenia skóry;
- różnego rodzaju dermatozy;
- pokrzywka słoneczna;
- reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne;
- czerniak.
Należy zaznaczyć, że rak skóry jest spośród nich najgroźniejszy. Należy do grona nowotworów o systematycznie wzrastającym współczynniku zachorowalności. Chociaż stanowi jedynie 4% złośliwych nowotworów skóry, odpowiada już za 79% zgonów wywołanych tymi nowotworami. Częste opalanie się i unikanie stosowania ochrony przeciwsłonecznej sprawia ponadto, że skóra starzeje się znacznie szybciej. Wcześniej pojawiają się zmarszczki i bruzdy na ciele, a jeśli już wystąpią, są bardziej widoczne.
Zobacz również: Wpływ słońca na skórę.
Jak chronić skórę przed słońcem?
Ochrona skóry przed słońcem może odbywać się na 3 podstawowe sposoby. Pierwszym jest unikanie wychodzenia na słońce, co z pewnością jest metodą najskuteczniejszą, jednak obarczoną licznymi wadami. Nie zachodzi wówczas w organizmie odpowiednia synteza witaminy D, zaś większość osób nie może pozwolić sobie na przebywanie w domu w godzinach największego słońca, ponieważ muszą wychodzić do pracy czy do szkoły. Taka profilaktyka rekomendowana jest więc praktycznie wyłącznie osobom z albinizmem czy innymi schorzeniami, które źle reagują na nadmiar słońca.
Drugim sposobem jest noszenie odzieży osłaniającej większą powierzchnię skóry. Powinna być jednak przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów, aby gwarantowała tym samym właściwą cyrkulację powietrza oraz nie sprzyjała nadmiernej potliwości ciała. Nie całą powierzchnię skóry można jednak osłonić w ten sposób.
Metodą pozwalającą na zabezpieczenie całej powierzchni skóry bez względu na jej lokalizację, jest stosowanie kremów z filtrami UV. Dostępne są kremy z SPF od 5 do 50+, przy czym rekomenduje się korzystanie głównie z tych z filtrem 30 lub 50+. Zwłaszcza w przypadku twarzy.
Jak często nakładać krem z filtrem?
Kosmetyki z filtrami UV zabezpieczające przed nadmiernym słońcem powinny być stosowane nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Ich działanie osłabiane jest przez pot czy częste pocieranie skóry, nie wszystkie są również wodoodporne. Ponadto takie kremy nie chronią przed całym zakresem promieniowania słonecznego, dlatego nawet ich aplikacja bezpośrednio na skórę nie uchroni całkowicie przed słońcem. Uważa się, że kremy z filtrem UV powinny być stosowane codziennie bez względu na porę roku czy pogodę panującą za oknem, przy czym wiosną, latem i wczesną jesienią czynność wykonuje się częściej, nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Krem należy nałożyć na skórę za każdym razem po wyjściu z wody, np. podczas plażowania.
Aby krem zdążył się wchłonąć i rozpocząć swoje chroniące działanie, najlepiej zastosować go około 15-20 minut przed wyjściem z domu na duże słońce. Kobiety powinny wiedzieć, że smarując nim twarz, powinno się odczekać chociaż kilka minut przed nałożeniem podkładu i reszty makijażu – w innym razie podkład może się rolować, dając nieestetyczny efekt.
Zobacz również: Rodzaje filtrów UV.
Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać?
Istnieje wiele różnych związków chroniących skórę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Podzielono je na:
- filtry chemiczne;
- filtry fizyczne;
- filtry naturalne.
Aktualnie uważa się, że produkty kosmetyczne w swoim składzie nie powinny zawierać wyłącznie filtrów pochłaniających promieniowanie UVB. Coraz powszechniej stosuje się kilka filtrów przeciwsłonecznych jednocześnie, co daje gwarancję maksymalnej ochrony. Warto zwrócić na to uwagę wybierając krem. Ponadto w składzie nie może znajdować się oxybenzone, jeszcze do niedawna powszechnie dodawany do kosmetyków. Wykazuje wysoką toksyczność dla człowieka. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej wybierać kremy SPF 30 lub SPF 50+.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farmakologia Polska, 2009, 65(5): 363-368.
- Panek G., Malara B., Wpływ oddziaływania promieniowania ultrafioletowego oraz fotoprotekcji na proces starzenia się skóry. Ocena świadomości kosmetyczek i kosmetologów, Aesthetic Cosmetology and Medicine 3 / 2021 / vol. 10.
- Piejko L., Promieniowanie UV – jak się przed nim chronić?, Akademia Paznokcia, 63 (1) 2018.
- Kycler W., Teresiak M., Czerniak skóry: aktualne możliwości leczenia w Polsce na podstawie analizy leczonych pacjentów i przeglądu literatury, Współczesna Onkologia (2006) vol. 10; 9 (437-448).