Picie alkoholu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Picie alkoholu należy do grona najczęściej spotykanych nałogów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Konsekwencje takich praktyk są poważne – od zaniedbań na tle rodzinnym i zawodowym, aż do powikłań zdrowotnych czy nawet zgonu. Każde uzależnienie należy więc jak najszybciej leczyć. Sporadyczne picie alkoholu nie przyniesie trwałych następstw, jednak w niektórych grupach konsumentów także ono jest przeciwwskazane (np. u kobiet w ciąży czy przy chorobach wątroby).

Picie alkoholu

Picie alkoholu a zdrowie

Rezultatem toksycznego działania alkoholu na organizm są między innymi:

  • niedobory witaminowe oraz utrata tzw. pierwiastków śladowych;
  • zwiększone ryzyko zarażenia chorobami wenerycznymi oraz HIV;
  • wzmocnienie działania różnych czynników rakotwórczych;
  • uszkodzenie ważnych narządów wewnętrznych, zwłaszcza nerek i wątroby, ale nie tylko;
  • upośledzenie płodności;
  • pogorszenie kondycji skóry, a głównie jej przesuszenie i przyspieszenie procesów starzenia, co manifestuje się zwłaszcza szybkim i wyraźnym pojawianiem się zmarszczek mimicznych;
  • powikłania psychiatryczne, które są następstwem wieloletniego i intensywnego picia alkoholu.

W okresie przedpokwitaniowym alkohol wywołuje u kobiety spadek wydzielania lutropiny i hormonu wzrostu, jak również destabilizuje czynność układu rozrodczego poprzez zaburzenia cyklu miesięcznego, przyspieszenie okresu menopauzalnego i niepłodność. Picie alkoholu, nawet w umiarkowanych ilościach, zwiększa ryzyko endometriozy i zaburzeń jajeczkowania. U obu płci alkohol przyczynia się do podwyższenia stężenia wolnych rodników w komórkach organizmu poprzez zahamowanie powstawania enzymów, które uczestniczą w przemianie metabolicznej katalazy i dysmutazy ponadtlenkowej. Wzrost stężenia cytokin prozapalnych, zwłaszcza interleukiny 1 (IL-1), indukuje uwalnianie wolnych rodników azotu, co z kolei znacząco zwiększa ryzyko chorób cywilizacyjnych.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na skórę?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zatrucie alkoholowe

Głównymi objawami zatrucia alkoholowego są: zaczerwienienie skóry, przekrwienie spojówek, zapach alkoholu z ust, dobre samopoczucie przy obniżonym krytycyzmie (euforia), pobudzenie psychoruchowe, ciężkie zaburzenia równowagi, bełkotliwa mowa, niezborność ruchów, przytłoczenie, śpiączka, osłabienie, zniesienie odruchów, zaburzenia oddychania oraz krążenia. Do takiego stanu dochodzi w momencie, w którym dana osoba wypije więcej alkoholu, niż jest w stanie przyswoić jej organizm. Może się to przytrafić zarówno osobie, która pije alkohol po raz pierwszy, jak i takiej, która ma doświadczenie w piciu alkoholu. Tolerancja na alkohol zależy od wielu zmiennych czynników, w tym np. od spożytego posiłku, wyspania czy poziomu regeneracji organizmu.

Picie alkoholu w ciąży

Prawidłowy rozwój płodu zależy od stylu życia i właściwej diety kobiety ciężarnej. Powszechnie mówi się o tym, że picie alkoholu przez ciężarne jest całkowicie zabronione przez cały okres ciąży, nawet w minimalnych ilościach. Niestety w praktyce wciąż zdarza się, że nie przestrzegają one w pełni tego zalecenia. Wiadomo jednak, że nie istnieje graniczna dawka alkoholu wypitego przez kobietę w ciąży, poniżej której jego spożycie jest na pewno bezpieczne, a powyżej której zawsze szkodliwe. Negatywne konsekwencje występują u dziecka zarówno w przypadku spożywania przez ciężarną 14 g alkoholu etylowego dziennie, jak i 20 g tygodniowo.

W każdym trymestrze ciąży może dojść wskutek picia alkoholu do uszkodzenia płodu. Jedno upicie się w pierwszych tygodniach ciąży może mieć konsekwencje w postaci charakterystycznych uszkodzeń i rozwoju FAS (alkoholowy zespół płodowy), zmian wyglądu twarzy dziecka i jego psychiki. Alkohol jest substancją silnie toksyczną i psychoaktywną w stosunku do rozwijającego się płodu, a zwłaszcza jego układu nerwowego.

Picie alkoholu – leczenie uzależnienia

Leczenie uzależnienia od alkoholu powinno odbywać się wieloetapowo i obejmować przede wszystkim: wsparcie najbliższych, psychoterapię indywidualną i grupową (w tym meetingi grup AA), ewentualną farmakoterapię, jeśli jest to konieczne, detoks alkoholowy pod okiem lekarzy lub specjalistów mających wykształcenie medyczne. Dużym problemem jest jednak często brak chęci do rezygnacji z nałogu – alkoholik musi sam mieć motywację do działania. W innym razie leczenie nie będzie skuteczne lub będzie skuteczne jedynie krótkotrwale. Warto zaznaczyć, że w Polsce nie ma prawa sądowego zmuszającego alkoholika do przymusowego odwyku, chyba że zagraża on sobie lub innym, co zostanie potwierdzone obserwacjami i wywiadami z innymi ludźmi.

Zobacz również: Alkoholizm.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Włodarczcyk E., Społeczne konsekwencje problemu alkoholowego w Polsce, Pedagogika Społeczna, 2/2018.
  2. Dulęba M., Chądzyńska M., Kozakiewicz B., Wpływ picia alkoholu na zdrowie kobiet w ciąży i ich dzieci – przegląd badań, Pediatr Med Rodz 2021, 17 (3), p. 203–210.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *