Rodzaje filtrów UV

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rodzaje filtrów UV uwarunkowane są przede wszystkim zasadą swojego działania. Bez względu na to jaki rodzaj wybierzemy, bardzo ważne jest korzystanie z tego rodzaju preparatów w celu ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Całkowity brak preparatów z faktorem UV może przyczynić się do negatywnych skutków w wyglądzie cery w postaci przebarwień, zmarszczek, a nawet rozwoju chorób nowotworowych, do których należy czerniak skóry.

Rodzaje filtrów UV

Promieniowanie UV

Wybór danego filtra UV uwarunkowany jest długością promieniowania jakie na nas działa. Wyróżnia się więc trzy rodzaje promieniowania słonecznego:

  • UVC – posiada najkrótszą długość fali do 290 nm. Jest pochłaniane niemalże w całości przez warstwę ozonową atmosfery.
  • UVB – mieści się w zakresie 290-320 nm. Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest za odczyn rumieniowy, który występuje po 12-24 godzinach od ekspozycji skóry na słońce. Dodatkowo wywołuje efekt pigmentacji, który rozwija się od 48 do 72 godzin od opalania. Ponadto przyczynia się do powstawania oparzeń słonecznych, przez co przyspiesza proces starzenia się skóry oraz zwiększa ryzyko rozwoju zmian nowotworowych. Promieniowanie to przechodzi nie tylko do warstw naskórka, ale również do skóry właściwej.
  • UVA – charakteryzuje się największą długością fali 320-400 nm. W związku z tym dociera do głębokich warstw skóry, nawet do tkanki podskórnej. Duża ilość promieniowania UVA wywołuje natychmiastowy odczyn rumieniowy, a także tymczasowe zjawisko hiperpigmentacji. Odpowiedzialne jest za powstawanie uszkodzeń skóry tj. fotostarzenie czy nowotwory. Przenika przez chmury, szyby okienne i samochodowe.

Rodzaje filtrów UV

Filtry UV (przeciwsłoneczne) to związki chemiczne wykorzystywane w preparatach kosmetycznych, których głównym celem jest ochrona skóry przed działaniem szkodliwego światła słonecznego. We współczesnej kosmetologii wyróżnia się trzy rodzaje filtrów:

  • chemiczne – pochłaniające energię, która niesiona jest przez promieniowanie słoneczne;
  • fizyczne (mineralne) – odbijają szkodliwe promienie słoneczne;
  • mieszane – połączenie filtrów chemicznych i fizycznych, w celu poszukiwania nowych rozwiązań.

1. Filtry chemiczne.

Ich działanie polega na absorpcji szkodliwego promieniowania słonecznego. Do tego rodzaju filtrów można zaliczyć:

  • oktokrylen – ochrona przed promieniowaniem UVB;
  • trisiloxan drometrizolu i jego pochodne – chroni przed UVB i UVA, spotykany pod handlowymi nazwami silatrisol;
  • butyl methoxydibenzoylomethane – czyli avobenzon, który jest obecnie jednym z nielicznych związków chroniących przed promieniowaniem UVA.

2. Filtry fizyczne (mineralne).

W odróżnieniu od filtrów chemicznych, odbijają szkodliwy wpływ słońca. W skład filtrów fizycznych wchodzi:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • dwutlenek tytanu;
  • tlenek cynku.

Wadą filtrów fizycznych jest pozostawianie na powierzchni skóry białego filmu, który uciążliwy jest w przypadku nakładania makijażu. Czasami zdarza się, że problematyczna jest również sama aplikacja preparatu, ponieważ bywają one trudne w rozsmarowywaniu. Łatwo zmywają się również pod wodą, w związku z tym ich aplikację należy często powtarzać.

Wskazówka

Użycie kilku filtrów w jednym preparacie zapewnia skórze właściwą ochronę.

Na jaki filtr warto się zdecydować?

Przy wyborze filtru UV należy kierować się szerokim zakresem pochłaniania lub odbijania promieni słonecznych. Ponadto bardzo ważne jest, aby preparaty tego typu nie ulegały odparowaniu tuż po ich aplikacji, rozkładowi pod wpływem działania słońca lub innych czynników, a także nie powodowały reakcji alergicznych. Ponadto filtry UV powinny być lipofilowe (rozpuszczalne w tłuszczach). Czynnik ten wskazuje na znacznie większą odporność filtru na bezpośredni kontakt z wodą podczas kąpieli słonecznych czy obecnego potu na skórze.

Wskazówka

Przed zakupem filtru UV należy zwrócić szczególną uwagę na skład preparatu, ponieważ niektóre z nich mogą zawierać toksyczne dla organizmu związki. Mowa tu o filtrze PABA, u którego wykryto działanie rakotwórcze, po czym ostatecznie wycofano go ze sprzedaży.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *