Reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne stanowią odpowiedź organizmu na działanie promieni UV. W wyniku jego działania dochodzi do zmian w strukturze łańcucha DNA, które spowodowane są tworzeniem się dimerów pirymidynowych prowadzących do mutacji tkanek skóry, a w efekcie tworzenia się komórek nowotworowych.

Reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne

Reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne

Reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne powodują negatywne skutki w wyglądzie skóry. W wyniku tego zjawiska dochodzi do powstawania fotodermatoz egzogennych. Fotodermatozy fototoksyczne zachodzą w wyniku pochłaniania promieniowania UV przez związki pochodzenia zewnętrznego. Przyczynia się to do powstawania toksycznych substancji wywołujących objawy kliniczne tj. przebarwienia, rumień, obrzęk oraz łuszczenie się skóry. Warto podkreślić, że reakcje fototoksyczne nie wykazują podłoża immunologicznego. Oznacza to, że niewłaściwa reakcja organizmu posiada charakter punktowy. Ustępuje tuż po zakończeniu ekspozycji skóry na działanie promieni UV. Reakcje fotoalergiczne wykazują podłoże immunologiczne. Związane są bowiem z przekształcaniem się substancji pochodzenia zewnętrznego w hapten lub alergen, co przekłada się na wytworzenie kontaktowej reakcji alergicznej.

Zobacz również: Kontaktowe zapalenie skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Źródła reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych

1. Produkty ochrony przeciwsłonecznej.

Preparaty, które przeznaczone są do ochrony przeciwsłonecznej aplikowane w sposób miejscowy na skórze zapobiegają negatywnym skutkom promieniowania UV na skutek absorpcji, odbicia lub rozproszenia fotonów.

Należy podkreślić, że tego rodzaju związki niekiedy powiązane są z ryzykiem braku stabilności niektórych organicznych lub nieorganicznych komponentów. Te na skutek działania promieniowania UV mogą przekształcić się w substancje wywołujące reakcje fototoksyczne lub fotoalergiczne.

2. Substancje biologicznie czynne.

Należy podkreślić, że istnieje wiele związków aktywnych biologicznie, które przyczyniają się do reakcji fototoksycznych lub fotoalergicznych. Należą do nich pochodne benzofenonu, a także ketoprofen, kwas tiaprofenowy, suprofen czy tolmetyna należąca do niesteroidowych czynników przeciwzapalnych.

Pochłanianie promieniowania UV przez benzofenon przyczynia się do wprowadzenia jego cząsteczki w fazę aktywną. Na skutek tego związki aktywne biologicznie tj. ketoprofen, kwas tiaprofenowy, suprofen czy tolmetyna mogą stanowić jedną z głównych przyczyn reakcji fototoksycznych lub fotoalergicznych.

Podsumowanie

Fotodermatozy egzogenne powstają na skutek reakcji związków pochodzenia zewnętrznego z promieniowaniem UV. Efektem tego jest powstawanie nieestetycznych zmian w obrębie skóry w postaci przebarwień, obrzęku czy zaczerwienień – reakcje fototoksyczne, a także nieco trudniejszych w leczeniu reakcji fotoalergicznych. Warto podkreślić, że źródła substancji pochodzenia zewnętrznego, które wywołują fotodermatozy mogą występować w różnego rodzaju preparatach występujących nawet w najbliższym otoczeniu. Oznacza to, że należy zwracać szczególną uwagę na temat fotodermatoz egzogennych w profilaktyce niepożądanych reakcji skórnych.

Bibliografia

  1. Skrobiszewski A., Kosmetologia Estetyczna, Reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne, 4/2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *