Zmarszczki posłoneczne to cienkie, drobne linie umiejscowione zazwyczaj w obrębie szyi i dekoltu, choć można spotkać je także na twarzy. Są konsekwencją nadmiernej lub długotrwałej ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne, które działa destrukcyjnie na tworzenie się i wytrzymałość włókien kolagenowych. Ich utrata prowadzi do postępującej wiotkości skóry i powstawania zmarszczek.
Zmarszczki posłoneczne – przyczyny
Skóra stanowi największą barierę ochronną w organizmie człowieka. Chroni ciało przed chorobami, drobnoustrojami, czynnikami chemicznymi oraz fizycznymi, spośród których wyjątkowo destrukcyjne jest promieniowanie UV (słoneczne). W nadmiarze może powodować choroby skóry oraz przyśpieszać proces starzenia (tzw. fotostarzenie skóry). Największe zmiany pojawiają się w zasięgu naskórka i skóry właściwej. Skóra staje się mniej elastyczna, przesuszona, pojawiają się w jej obrębie liczne zmarszczki oraz przebarwienia.
Oddziaływanie promieni słonecznych bezpośrednio na skórę, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu, może skutkować:
- nieprawidłowością czynności melanocytów;
- defektem naczyń włosowatych;
- przerostem ujść gruczołów łojowych;
- występowaniem elastozy;
- redukcją ilości włókien kolagenowych.
Promieniowanie w połączeniu z różnymi czynnikami, takimi jak: zaburzenia hormonalne, stany zapalne czy różnego rodzaju leki fotouczulające, może prowadzić do melazmy (niesymetryczne ciemne plamy rozmieszczone na twarzy).
Promienie słoneczne niszczą stopniowo kolagen budujący ludzką skórę, dlatego osoby, które wiele czasu spędzają na słońcu (a nawet w solarium) są dużo bardziej podatne na powstawanie zmarszczek. Nazywane są one zmarszczkami posłonecznymi, choć tak naprawdę są to zmarszczki mimiczne i zmarszczki grawitacyjne, które znacznie szybciej pojawiają się w odpowiedzi na kontakt skóry ze słońcem.
Zobacz również: Wpływ słońca na skórę.
Zmarszczki posłoneczne – profilaktyka
Aby uniknąć pojawiania się zmarszczek posłonecznych oraz aby niwelować ryzyko szybszego starzenia się tkanek i nowotworu skóry (czerniaka), należy systematycznie stosować filtry przeciwsłoneczne, chroniące przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Kremy z SPF aplikuje się każdego dnia na skórę twarzy, zwykle około 15 minut przed wyjściem na zewnątrz – zwłaszcza latem, choć taka ochrona jest istotna przez cały rok. Do twarzy najlepiej sprawdzają się kremy SPF 50+, dające najwyższą ochronę.
Dodatkowo warto nosić okulary przeciwsłoneczne, które zapobiegają częstemu mrużeniu oczu. Takie mrużenie przyspiesza powstawanie zmarszczek wokół oczu, które są potocznie nazywane kurzymi łapkami, a także zmarszczki między brwiami, potocznie nazywanej lwią zmarszczką.
Aby opóźniać pojawianie się zmarszczek posłonecznych, rekomenduje się dodatkowo rezygnację z używek (palenie papierosów, picie alkoholu), codzienną, odpowiednią pielęgnację skóry (włącznie z masażami twarzy i szyi oraz coraz popularniejszą jogę twarzy), a także unikanie opalania się i korzystania z solarium. Uzupełnieniem działań jest zdrowa, zbilansowana dieta poparta świadomą suplementacją. Wśród suplementów diety poprawiających kondycję skóry wyróżnia się zwłaszcza kolagen, kwas hialuronowy, witaminę D oraz kompleks witamin z grupy B.
Promieniowanie słoneczne – konsekwencje skórne
Nadmierne opalanie się lub częste przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry sprawia, że staje się ona szorstka, przesuszona, pojawiają się przebarwienia. Zmarszczki tworzą się znacznie szybciej, a skóra staje się wiotka i mało elastyczna. Wraz z upływem czasu obniża się działanie układu immunologicznego, przyczyniając się do występowania licznych chorób, także tych ogólnoustrojowych. Najpoważniejszym ryzykiem ekspozycji skóry na promieniowanie UV jest jednak czerniak, czyli nowotwór złośliwy skóry. Jest chorobą bezpośrednio zagrażającą życiu. Udowodniono, że słońce jest jej głównym czynnikiem ryzyka.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szpanka J., Dębowska R., Rogiewicz K., Eris I., rFGF1 w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, Dermatologia Praktyczna, 1/2013.
- Grządziel P, Goździalska A. Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(1):3-10.