Jak pozbyć się przebarwień po trądziku?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak pozbyć się przebarwień po trądziku, aby przywrócić skórze promienny blask, równomierny koloryt i gładkość? Pozostałości po trądziku są niestety dość częste, zwłaszcza jeśli choroba trwała wiele lat lub gdy pacjent nie stosował się do zaleceń dermatologa. Co można wówczas z nimi zrobić? Oto polecane metody.

Jak pozbyć się przebarwień po trądziku?

Przebarwienia potrądzikowe – czym są?

Przebarwienia potrądzikowe powstają zazwyczaj w momencie opalania skóry z wypryskami. Czynnikiem ryzyka jest także nieodpowiedni rozkład melaniny w skórze, co może wiązać się np. z zaburzeniami hormonalnymi. Także wykonywanie niektórych peelingów kwasowych tuż przed wyjściem na słońce może sprawić, że na skórze pacjenta z trądzikiem powstaną przebarwienia.

Przebarwienia potrądzikowe mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Te pierwotne powstają w konsekwencji czynników genetycznych lub wspomnianych zaburzeń hormonalnych, natomiast przebarwienia wtórne są skutkiem czynników takich jak m.in. zbyt duża ekspozycja na promieniowanie UV, działanie substancji chemicznych, stosowanie niektórych leków, mechaniczne uszkodzenia skórne, a także stany zapalne towarzyszące trądzikowi i wielu innym chorobom dermatologicznym (łuszczycy, łojotokowemu zapaleniu skóry i innym).

Przybierają postać mniejszych lub większych plam, które mogą przypominać płaskie punkciki o okrągłym kształcie. Ich zabarwienie na skórze może być różnorodne – od jasnoróżowego, aż po ciemnobrązowe. Nie towarzyszą temu żadne inne dolegliwości.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Jak rozjaśnić przebarwienia?

Jak pozbyć się przebarwień po trądziku?

Metody zmniejszania widoczności przebarwień potrądzikowych można podzielić na domowe i profesjonalne.

Usuwanie przebarwień potrądzikowych – metody profesjonalne

Profesjonalne wykonywane są przez doświadczonego kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Do najpopularniejszych zabiegów profesjonalnych zaliczamy następujące:

  • laseroterapia – wiązka lasera rozbija cząsteczki melaniny na mniejsze kawałki, przez co pigment może sprawniej ulec rozprowadzeniu po całej powierzchni skóry;
  • peelingi kawitacyjne i peelingi chemiczne – mogą delikatnie złuszczać wierzchnią warstwę naskórka, a niekiedy nawet sięgać powierzchownych partii skóry, skutecznie usuwając przebarwienia;
  • mezoterapia igłowa – nakłuwanie skóry na określoną głębokość celem aplikacji substancji aktywnych o działaniu redukującym przebarwienia potrądzikowe;
  • IPL – terapia intensywnym światłem pulsującym. Wiązka lasera pochłaniana jest wyłącznie przez komórki odpowiedzialne za przebarwienia, w przeciwieństwie do klasycznej laseroterapii, w przebiegu której laser pochłaniany jest przez całą powierzchnię skóry, na którą pada.

Zawsze dobrym pomysłem jest konsultacja przed wykupieniem zabiegów, aby specjalista mógł obejrzeć skórę, ocenić zaawansowanie przebarwień, przeanalizować stan zdrowia pacjenta i na tej podstawie pomóc w doborze optymalnych metod.

Usuwanie przebarwień potrądzikowych – domowe metody

W zmniejszaniu widoczności przebarwień potrądzikowych bardzo dobrze sprawdzają się odpowiednio dobrane kosmetyki zawierające składniki, które wyrównują koloryt skóry i rozjaśniają. Warto wypróbować serum z witaminą C o stężeniu 15%- 30%, arbutyną, retinolem, kwasem fitowym bądź tiamidolem. Peelingi enzymatyczne z tymi składnikami, a nawet maseczki do twarzy również mogą okazać się pomocne.

Jednocześnie warto zadbać o kondycję skóry – jeśli będzie ona nawilżona, jędrna i elastyczna, może dojść do zamaskowania przebarwień, a nawet ich lekkiego rozjaśnienia. Należy więc pamiętać o codziennym nawilżaniu (kremami, olejkami, mgiełkami), wyrównywaniu pH (tonikami) oraz regeneracji (maseczkami). Niektóre osoby wskazują na znaczne rozjaśnienie przebarwień po systematycznych maseczkach wykonanych z miodu manuka lub żelu aloesowego. Należy aplikować je na skórę twarzy 1-2 razy w tygodniu przez okres przynajmniej 4 tygodni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czerwonka W., Przebarwienia skóry, etiologia i leczenie za pomocą lasera, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015.
  2. Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2018.
  3. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *