Miód Manuka charakteryzuje się szerokim działaniem leczniczym. Warto podkreślić, że ze względu na swoje cenne właściwości coraz częściej spotkać go można w produktach kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji skóry.
Jak miód wpływa na skórę?
Miód to produkt pochodzenia naturalnego. Z racji bogatego składu chemicznego stanowi mocno pożądany składnik produktów kosmetycznych. Warto podkreślić, że kosmetyki z miodem można stosować przez cały rok, bez względu na porę roku. Dodatkowo przeznaczone są dla każdego typu cery, jednak ze względu na silne działanie przeciwbakteryjne szczególnie polecany jest osobom z cerą tłustą, mieszaną oraz trądzikową. Dzięki zawartości flawonoidów oraz miedzi kosmetyki z miodem wykazują działanie antyoksydacyjne skutecznie opóźniając proces starzenia się skóry. Karotenoidy obecne w miodzie wpływają na poprawę koloru skóry. Miód w pielęgnacji cery doskonale nawilża, zmiękcza naskórek oraz przyspiesza gojenie się ran.
Warto podkreślić, że miód znalazł zastosowanie w terapiach naturalnych, szczególnie chorób skóry. Dzięki właściwościom antybiotycznym posiada zdolność do eliminacji bakterii i grzybów, które bytują na jej powierzchni.
Właściwości przeciwdrobnoustrojowe uzyskuje się dzięki możliwościom miodu do pochłaniania wydzielanych przez skórę związków, z kolei efekt przeciwzapalny uzyskuje się poprzez wytwarzanie cytokin w wyniku aktywacji monocytów i makrofagów.
Miód Manuka – skład
Miód Manuka charakteryzuje się obecnością wielu cennych substancji chemicznych. Należą do nich m.in. związki fenolowe, do których należą flawonoidy oraz fenolokwasy. Mimo to tak zwaną substancją przewodnią jest metyloglioksal – pozyskiwany z nektaru drzewa herbacianego.
Pielęgnacja skóry miodem manuka
Miód manuka coraz częściej stanowi składnik preparatów kosmetycznych. W związku z tym duże zastosowanie znajduje w pielęgnacji skóry objętej chorobami dermatologicznymi tj. trądzik pospolity. Ponadto hamuje rozwój ognisk zapalnych, a także łagodzi istniejące.
Warto podkreślić, że oprócz występowania miodu w kosmetykach, przede wszystkim zaleca się jego bezpośrednie stosowanie lub spożywanie. W takim przypadku dochodzi do aktywacji działania naturalnej mikroflory. Kosmetyki na bazie miodu spowalniają również transepidermalną utratę wody TEWL, a także wykazują działanie protekcyjne przed nadmiernym wysuszeniem.
Podsumowanie
Nieustannie rosnące zainteresowanie medycyną naturalną wpływa na coraz większe zastosowanie miodu manuka w kosmetologii. Oznacza to, że w coraz większym stopniu docenia się zapomniane do tej pory produkty pochodzenia naturalnego.
Bibliografia
- Kaźmierczak A., Wcisła-Dziadecka D., Kosmetologia Estetyczna, Miód Manuka – charakterystyka i zastosowanie w terapiach naturalnych, 5/2017.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |