Dieta odmładzająca twarz może być silnym, naturalnym i bezpiecznym wsparciem kondycji skóry, ale również zdrowia całego organizmu. Zawiera bowiem źródła witamin, minerałów i antyoksydantów, niezbędnych do właściwego funkcjonowania wielu różnych układów ustroju. Co powinno się znajdować w diecie, jeśli chcemy wpłynąć na jej widoczne odmłodzenie, poprawę jędrności i elastyczności, zwiększenie nawilżenia oraz dodanie blasku?
Kolagen i kwas hialuronowy
Kolagen to podstawowe białko budulcowe całego organizmu. W ogromnych ilościach znajduje się właśnie w skórze, dbając o jej właściwe napięcie, jędrność i szczelność. Dzięki niemu stanowi ona skuteczną barierę między światem zewnętrznym, a wnętrzem ustroju, zapobiegając przenikaniu zanieczyszczeń czy patogenów chorobotwórczych. Kolagen odpowiada za elastyczność skóry i za jej szybkie powracanie do pierwotnego wyglądu po chwilowych odkształceniach. Niedobór tego białka skutkuje m.in. pojawianiem się wczesnych zmarszczek i bruzd na ciele. Dieta odmładzająca twarz powinna zawierać element suplementacji kolagenu, ale również kwasu hialuronowego.
Zobacz również: Co pić na zmarszczki?
Kwas hialuronowy również naturalnie występuje w skórze. Pełni jednak nieco inną rolę. Odpowiada przede wszystkim za wiązanie ogromnych ilości wody – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet do 250 cząsteczek wody, dzięki czemu tkanki, w których się on znajduje, są odpowiednio nawilżone i nawodnione. W przypadku skóry przekłada się to na jej jędrność, blask oraz brak zmarszczek i świeży, zdrowy wygląd.
Witamina C i witamina D
Dla zachowania dobrej kondycji skóry niezbędna jest też witamina C i witamina D. Witamina C jest kluczowym składnikiem wewnątrzustrojowej produkcji kolagenu. Dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne i działa przeciwutleniająco. Jej najbogatszym znanym źródłem jest acerola. Aby uzupełnić zapotrzebowanie na witaminę C, warto rozszerzyć dietę o produkty takie jak:
- zielone warzywa liściaste;
- owoce jagodowe;
- natka pietruszki;
- szczypiorek;
- papryka;
- pomidory.
Witamina D nie ma swoich dobrych źródeł pokarmowych, dlatego niezbędna jest jej suplementacja nawet przez całe życie człowieka. Uczestniczy w ochronie i odmładzaniu skóry, wspomagając wzrost, regenerację i metabolizm komórek skóry. Dodatkowo wzmacnia układ immunologiczny skóry i pomaga neutralizować wolne rodniki, które przyczyniają się do przedwczesnego procesu starzenia się.
Zobacz również: Sposoby i związki opóźniające proces starzenia się organizmu.
Źródła kwasów tłuszczowych Omega 3
Kolejnym istotnym składnikiem diety odmładzającej twarz są kwasy tłuszczowe Omega 3, z których niedoborami zmaga się większość Polaków. Niestety, przeważnie dieta obfituje w źródła Omega 6. Proporcje między tymi związkami powinny być jednak zupełnie odwrotne, na korzyść Omega 3 (podaż tych kwasów powinna być nawet 15-krotnie wyższa). Dobrymi źródłami Omega 3 są:
- tłuste ryby morskie;
- nasiona;
- orzechy;
- niektóre oleje roślinne tłoczone na zimno, np. olej lniany.
Przy braku wystarczającej podaży NNKT warto zdecydować się na ich suplementację.
Kwasy tłuszczowe Omega 3 wykazują silne właściwości odżywcze dla skóry, poprawiają jej napięcie oraz opóźniają powstawanie zmarszczek. Są ważnym i stałym składnikiem budulcowym błon komórkowych, także w odniesieniu do komórek budujących skórę. Warunkują ich przepuszczalność dla składników odżywczych zawartych we krwi lub kosmetykach.
Źródła witaminy E i cynku
Witamina E nazywana jest witaminą młodości, ponieważ jej wysoki poziom warunkuje utrzymanie dobrej kondycji skóry. Jej źródłami pokarmowymi są:
- oleje roślinne (zwłaszcza oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej migdałowy);
- orzechy;
- nasiona;
- kiełki roślin;
- Chlorella;
- młody zielony jęczmień;
- żółtka jaj.
Udowodniono, że substancja ta zwiększa nawilżenie skóry dzięki zdolności wiązania wody, czego rezultatem będzie redukcja i zahamowanie tworzenia się zmarszczek. Wzmacnia i uszczelnia błony komórkowe, zapobiegając utracie wody przez naskórek. Dzięki niej skóra jest jędrna i pełna blasku, optycznie odmłodzona.
Z kolei cynk, znajdujący się głównie w owocach morza, wątróbce, jajach, serach podpuszczkowych, produktach pełnoziarnistych oraz grzybach, jest niezbędny do procesów gojenia się ran i uszkodzeń skóry. Wspomaga leczenie trądziku, opóźnia procesy starzenia, a także zmniejsza widoczność przebarwień.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.