Co pić na zmarszczki?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Co pić na zmarszczki, aby w krótkim czasie zaobserwować ich spłycenie, a nawet zanik? Domowe metody na zmarszczki mają zastosowanie głównie wtedy, gdy są one stosunkowo płytkie i mają mimiczne pochodzenie. Dla uzyskania oczekiwanych efektów liczy się systematyczność, a także właściwa pielęgnacja uzupełniająca i zdrowy tryb życia. Co pić na zmarszczki, aby wesprzeć dbanie o skórę?

Co pić na zmarszczki?

Naturalny kolagen do picia

Naturalny kolagen do picia bardzo szybko wchłania się w układzie pokarmowym i tym samym może być efektywnie transportowany do miejsca największego zapotrzebowania. Są to stawy oraz skóra właściwa. Jego suplementacja nie tylko uzupełnia bieżące niedobory, ale także stymuluje komórki do tworzenia własnych włókien kolagenowych. Warto zaznaczyć, że kolagen jest podstawowym składnikiem budulcowym skóry każdego człowieka. To właśnie jego niedobory przekładają się na tworzenie zmarszczek.

Za pomocą suplementacji kolagenu możemy przeciwdziałać spadkowi fizjologicznej produkcji tego białka, co przekłada się na opóźnianie tworzenia się zmarszczek. Wewnątrzustrojowa synteza kolagenu maleje już w okolicach 25. roku życia. To idealny moment, aby rozpocząć suplementację.

Zobacz również: Kolagen – dlaczego jest nam potrzebny?

Koktajle z Chlorellą i młodym jęczmieniem

Zarówno Chlorella, jak i młody jęczmień słyną z ponadprzeciętnej zawartości chlorofilu oraz innych antyoksydantów. To również bardzo dobre źródła witamin z grupy B, witaminy C i minerałów. Zawierają te składniki, które odpowiadają m.in. za odżywienie, nawilżenie i regenerację skóry. Dodatkowo Chlorella jest silnym oczyszczaczem – ma potwierdzone właściwości detoksykujące. Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczenia gromadzące się w tkankach przekładają się negatywnie na kondycję skóry, samopoczucie oraz ogólne zdrowie fizyczne. Zarówno Chlorella, jak i młody, zielony jęczmień można dodawać do koktajlów owocowo-warzywnych.

Zobacz również: Detoksykacja organizmu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Koktajle ze Spiruliną

Alternatywą dla obu wymienionych wyżej produktów jest Spirulina. Ta wyjątkowa alga stanowi skarbnicę fikocyjaniny, pełnowartościowego białka i aminokwasów oraz składników mineralnych. Nie oczyszcza z toksyn tak intensywnie, jak Chlorella, jednak ma ponadprzeciętne właściwości regenerujące i odżywcze, ponieważ uzupełnia niedobory większości składników. Dzięki temu skóra staje się bardziej napięta i nawilżona, co przekłada się na zmniejszenie widoczności zmarszczek, a nawet na opóźnienie powstawania nowych. Najlepiej zdecydować się na Spirulinę w proszku.

Zobacz również: Koktajl ze Spiruliną.

Zioła na zmarszczki

Ziołolecznictwo może być z powodzeniem wykorzystywane również w kosmetologii do prewencji zmarszczek. Bardzo dobrze sprawdza się klasyczna, dobrej jakości zielona herbata, napary z ostropestu plamistego i pokrzywy, dziurawca. Dla przykładu dziurawiec zawiera w swoim składzie hiperycynę, która pomaga w regeneracji skóry i łagodzi stany zapalne. Zioła pije się w formie naparów. Podobnie jak w powyższych przypadkach, tak i tutaj liczy się systematyczność – każdego dnia warto wypijać 1-2 filiżanki wybranego naparu. Napary ziołowe śmiało można łączyć z koktajlami czy kolagenem.

Zobacz również: Zioła na urodę.

Woda

Na koniec warto wspomnieć, że podstawą profilaktyki zmarszczek u każdego człowieka, a także podstawą dbania o zdrowie i samopoczucie, powinno być wypijanie co najmniej 1,5 l wody dziennie. Skóra składa się nawet z 70% wody, przy czym ilość na maleje wraz z wiekiem oraz pod wpływem licznych czynników zewnętrznych (palenie papierosów, niski poziom nawodnienia organizmu w diecie, niezdrowa dieta, opalanie się itd.). Jeśli nie pijemy odpowiedniej ilości wody, skóra staje się przesuszona, szara, pozbawiona blasku, z tendencją do nadmiernego łuszczenia naskórka i silnego uwidaczniania zmarszczek mimicznych.

Zobacz również: Woda w pielęgnacji skóry.

Podsumowanie

Zmarszczki tworzą się na poziomie skóry właściwej, która znajduje się pomiędzy naskórkiem a tkanką podskórną. Za prawidłową elastyczność i wytrzymałość skóry odpowiadają przede wszystkim włókna kolagenowe i włókna elastynowe, do których produkcji i rozwoju niezbędna jest obecność m.in.:

I wielu innych związków odżywczych. Warto zadbać, aby w diecie znajdowała się spora ilość tych związków. W razie konieczności należy rozpocząć ich suplementację. Rekomendowanym suplementem diety jest również witamina D.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  3. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *