Jak szybko rosną włosy?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak szybko rosną włosy? to pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Jest to ważna informacja zwłaszcza dla tych, którzy są na etapie ich zapuszczania i dążą do uzyskania długich, gęstych włosów. Jak wygląda to w praktyce i czy da się przyspieszyć wzrost włosów?

Jak szybko rosną włosy?

Włosy na ciele człowieka

Włosy porastają niemal całe ciało człowieka z wyjątkiem dłoni, podeszew i czerwieni wargowej. Szacuje się, że na skórze całego ciała znajduje się około 5 milionów mieszków włosowych, w tym średnio 100 000 w obrębie owłosionej skóry głowy. Ciekawostką jest, że blondyni mają z reguły więcej włosów niż osoby rudowłose czy bruneci. Pierwotne zalążki mieszków włosowych pojawiają się w skórze w okolicach 10. tygodnia życia płodowego, a około 6. miesiąca życia płodowego kształtują się ostateczne mieszki włosowe i cały proces zakańcza się. Po urodzeniu nie tworzą się już nowe mieszki włosowe, w związku z czym w przypadku ich zniszczenia niemożliwe jest ich odtworzenie. Z każdego mieszka włosowego w ciągu życia wyrasta od 20 do 70 włosów.

Część z nich to włosy meszkowe, a część włosy terminalne. Włosy meszkowe są cienkie, krótkie, z reguły słabo zabarwione (np. włosy na przedramionach u kobiet), natomiast włosy terminalne mają większą średnicę niż włosy meszkowe, mogą być dłuższe i być silniej zabarwione. Znajdziemy je na głowie, pod pachami i w okolicach genitalnych, u mężczyzn także na brodzie.

Jak szybko rosną włosy?

Tempo wzrostu włosów zależy od wielu czynników fizjologicznych i konstytucjonalnych, a są nimi m.in.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • płeć – w większości przypadków włosy rosną szybciej u mężczyzn, niż u kobiet;
  • wiek – włosy najszybciej rosną pomiędzy 15. a 30. rokiem życia, po czym tempo ich wzrastania wyraźnie spada;
  • okolica ciała – nieco inne tempo wzrastania wykazują włosy na głowie, inne zaś na pozostałych częściach ciała;
  • pora roku – włosy szybciej rosną wiosną i latem, co może wiązać się z większą podażą witamin, minerałów i antyoksydantów w związku z dużą dostępnością sezonowych produktów.

Włosy nie rosną jednak w sposób ciągły, gdyż aktywność mieszków włosowych wykazuje charakter cykliczny. Każdy cykl rozwoju włosa, trwający średnio 2-6 lat obejmuje trzy fazy występujące kolejno po sobie. U człowieka włosy rosną średnio 1-1,5 cm w skali miesiąca, a więc około 0,35 mm dziennie w przypadku osób dorosłych oraz około 0,41 mm w przypadku dzieci.

Fazy wzrostu włosa

Trzema wspomnianymi fazami wzrastania włosów są:

  • anagen – trwa 2-6 lat, a zależy to wyłącznie od czynników indywidualnych. To faza wzrostu, w przebiegu której podziału komórkowe są najintensywniejsze, w związku z czym miejsce ma wzrastanie włosa na długość. W warunkach fizjologicznych nawet 90% włosów na głowie znajduje się w anagenie;
  • katagen – zakończenie podziałów komórkowych, a więc faza spoczynku. Trwa 2-4 tygodnie, po czym włosy przechodzą w fazę kolejną;
  • telogen – faza wypadania włosów, a więc ich powolnego wychodzenia z cebulek włosowych. Dotyczy około 10% wszystkich włosów na głowie i trwa 2-6 miesięcy. Nie da się jej w żaden sposób zahamować.

Z różnych względów patologicznych może dojść do skrócenia fazy anagenu lub przyśpieszenia fazy telogenu, który obejmuje większą liczbę włosów, niż ma to miejsce normalnie. Takimi czynnikami są głównie nieodpowiednia dieta, niedobory pokarmowe, silny stres czy choroby ogólnoustrojowe i zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej.

Czy można przyspieszyć wzrost włosów?

Wzrostu włosów nie można znacznie przyśpieszyć, jednak można zapobiegać ich nadmiernemu wypadaniu oraz sprawiać, że będą bardziej lśniące, nawilżone i gęstsze, w efekcie czego fryzura stanie się po prostu piękniejsza i zdrowsza. Wpływają na to zwłaszcza następujące czynniki:

Przy jakichkolwiek problemach z włosami warto udać się do trychologa, jeśli jednak towarzyszą im choroby skóry głowy, dodatkowo warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, PDiA, 5/2003.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *