Cykl rozwoju włosa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cykl rozwoju włosa składa się z trzech określonych etapów. Należy do nich faza aktywnego wzrostu włosa, inwolucji oraz spoczynku. Oznacza to, że włos podobnie jak inne przydatki skóry mają określony czas swojego życia, który waha się w granicach 3-4 lat.

Cykl rozwoju włosa

Cykl rozwoju włosa

Na skórze głowy znajduje się około 100-150 tysięcy mieszków włosowych, które znajdują się w różnych fazach cyklu. Dzięki temu wzrost włosów, a także proces ich utraty jest zjawiskiem ciągłym. W każdej z poszczególnych faz mieszek włosowy podlega wyraźnym zmianom, co widoczne jest najbardziej pod mikroskopem.

Należy zaznaczyć, że cykl rozwojowy pojedynczego włosa jest kwestią indywidualną i nie jest uwarunkowany od cyklu innych, pozostałych włosów.

Cykl rozwoju włosa składa się z trzech podstawowych etapów. Należy do nich faza:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • wzrostu (anagen);
  • inwolucji (katagen);
  • spoczynku (telogen).

1. Faza wzrostu (anagen).

Faza anagenu, to moment, w którym wzrasta włos. Ponadto cebulka włosa jest mocno połączona z brodawką, co zapewnia odpowiednie odżywienie włosów, a także umożliwia właściwy podział komórkowy. Faza wzrostu włosa trwa około 3-4 lat. Zdecydowana część włosów skóry głowy (80%) to tzw. włosy anagenowe.

2. Faza inwolucji (katagen).

W fazie katagenu dolna część korzenia (macierz) „zamiera” zamieniając się w tzw. kolbę telogenową. W pewnym momencie odczepia się ona od brodawki włosa blokując dalsze jego odżywianie tą drogą. Od tego czasu włos odżywiany jest wyłącznie drogą dyfuzji przez ścianki mieszka. Faza katagenu trwa około 2 tygodni.

3. Faza spoczynku (telogen).

Faza spoczynku jest fazą końcową, gdzie włos osadzony jest płytko w mieszku, a przy delikatnym szarpnięciu wypada. Po zakończonym cyklu w miejscu utraconego włosa pojawia się nowy, który również przechodzi wszystkie trzy fazy. Uważa się, że w ciągu całego życia mieszek włosowy może przechodzić cykl 20-30 razy.

Należy zaznaczyć, że cykl rozwoju włosa uwarunkowany jest gospodarką hormonalną. Hormony, które mają wpływ na wzrost włosów to:

  • androgeny – powodują łysienie androgenowe, które polega na zbyt wczesnym przechodzeniu włosów w fazę telogenu jednocześnie przyczyniając się do skracania fazy wzrostu. Problem ten zwykle dotyczy mężczyzn, choć występuje również u kobiet. Androgeny pobudzają również meszek włosowy do przekształcania się w grube twarde włosy typu męskiego powodując tzw. hirsutyzm;
  • estrogeny – przyczyniają się do pobudzania wzrostu włosów;
  • prolaktyna – w nadmiernej ilości powoduje wypadanie włosów stąd też u kobiet w ciąży zauważalne są znaczne ubytki włosów na głowie;
  • parathormon – syntezowany jest przez przytarczyce i pobudzają proces wzrostu włosów.

Funkcje włosów w organizmie człowieka

Główną rolą włosów jest funkcja ochronna. Owłosienie, szczególnie na głowie chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych tj. słońce, wiatr, niska lub wysoka temperatura. Ponadto niewątpliwą kwestią w temacie owłosienia jest również znaczenie estetyczne. Jednak, aby spełniały one rolę dobrego wyglądu muszą być utrzymywane we właściwej kondycji.

Należy zaznaczyć, że zdrowy włos charakteryzuje się odpowiednim nawilżeniem oraz właściwym poziomem składników odżywczych. Oba te czynniki uwarunkowane są codzienną dietą. Jeśli ilość aminokwasów, witamin oraz związków mineralnych będzie na niskim poziomie wówczas struktura włosów będzie słabsza i bardziej matowa. Ponadto sam proces wzrostu włosa stanie się wolniejszy.

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *