
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Cykl rozwoju włosa składa się z trzech określonych etapów. Należy do nich faza aktywnego wzrostu włosa, inwolucji oraz spoczynku. Oznacza to, że włos podobnie jak inne przydatki skóry mają określony czas swojego życia, który waha się w granicach 3-4 lat.
Na skórze głowy znajduje się około 100-150 tysięcy mieszków włosowych, które znajdują się w różnych fazach cyklu. Dzięki temu wzrost włosów, a także proces ich utraty jest zjawiskiem ciągłym. W każdej z poszczególnych faz mieszek włosowy podlega wyraźnym zmianom, co widoczne jest najbardziej pod mikroskopem.
Należy zaznaczyć, że cykl rozwojowy pojedynczego włosa jest kwestią indywidualną i nie jest uwarunkowany od cyklu innych, pozostałych włosów.
Cykl rozwoju włosa składa się z trzech podstawowych etapów. Należy do nich faza:
Faza anagenu, to moment, w którym wzrasta włos. Ponadto cebulka włosa jest mocno połączona z brodawką, co zapewnia odpowiednie odżywienie włosów, a także umożliwia właściwy podział komórkowy. Faza wzrostu włosa trwa około 3-4 lat. Zdecydowana część włosów skóry głowy (80%) to tzw. włosy anagenowe.
W fazie katagenu dolna część korzenia (macierz) „zamiera” zamieniając się w tzw. kolbę telogenową. W pewnym momencie odczepia się ona od brodawki włosa blokując dalsze jego odżywianie tą drogą. Od tego czasu włos odżywiany jest wyłącznie drogą dyfuzji przez ścianki mieszka. Faza katagenu trwa około 2 tygodni.
Faza spoczynku jest fazą końcową, gdzie włos osadzony jest płytko w mieszku, a przy delikatnym szarpnięciu wypada. Po zakończonym cyklu w miejscu utraconego włosa pojawia się nowy, który również przechodzi wszystkie trzy fazy. Uważa się, że w ciągu całego życia mieszek włosowy może przechodzić cykl 20-30 razy.
Należy zaznaczyć, że cykl rozwoju włosa uwarunkowany jest gospodarką hormonalną. Hormony, które mają wpływ na wzrost włosów to:
Główną rolą włosów jest funkcja ochronna. Owłosienie, szczególnie na głowie chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych tj. słońce, wiatr, niska lub wysoka temperatura. Ponadto niewątpliwą kwestią w temacie owłosienia jest również znaczenie estetyczne. Jednak, aby spełniały one rolę dobrego wyglądu muszą być utrzymywane we właściwej kondycji.
Należy zaznaczyć, że zdrowy włos charakteryzuje się odpowiednim nawilżeniem oraz właściwym poziomem składników odżywczych. Oba te czynniki uwarunkowane są codzienną dietą. Jeśli ilość aminokwasów, witamin oraz związków mineralnych będzie na niskim poziomie wówczas struktura włosów będzie słabsza i bardziej matowa. Ponadto sam proces wzrostu włosa stanie się wolniejszy.
![]() |
Mgiełka kolagenowa do włosów
Mgiełka kolagenowa zawiera wyłącznie naturalny kolagen. Jest to czynna forma przeznaczona do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Mocno odżywia, regeneruje i sprawia, włosy stają się gęstsze. Zastosowanie unikalnej formuły mgiełki kolagenowej sprawia, że ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły