Trycholog

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trycholog to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem problemów skóry głowy oraz włosów. Nie jest lekarzem, jednak ma odpowiednie wykształcenie, umożliwiające mu świadczenie stosownych usług. Wizyta u trychologa trwa przeważnie 30-50 minut, a jej integralną częścią jest szczegółowa diagnostyka skóry głowy i włosów, również z użyciem specjalistycznego sprzętu powiększającego.

Trycholog

Trycholog – kto to?

Trycholog to absolwent studiów kosmetologicznych ze specjalizacją trychologiczną. Aby zostać trychologiem, można również ukończyć studia podyplomowe, kursy lub szkolenia w tej dziedzinie. Istnieją również szkolenia kilkudniowe z podstaw trychologii. Należy jednak mieć na uwadze, że im dłuższe wykształcenie, tym większa wiedza specjalisty, a co się z tym wiąże – efektywniejsza pomoc pacjentowi.

Trycholog – czym się zajmuje?

Trycholog zajmuje się przede wszystkim analizą kondycji włosów oraz skóry głowy, do czego przydaje się mu urządzenie powiększające, nazywane trychoskopem. W ten sposób specjalista diagnozuje i leczy następujące problemy zdrowotne:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do trychologa może udać się jednak każda osoba, która chce ocenić kondycję włosów i skóry głowy, a tym samym dobrać odpowiednią dla siebie pielęgnację. Nawet jeśli u tej osoby nie występują żadne problemy zdrowotne, jednak celem jest poprawa wyglądu włosów (zwiększenie ich gęstości, długości, nawilżenia czy blasku).

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Wizyta u trychologa rozpoczyna się diagnostyką trychologiczną, która ma charakter interdyscyplinarny. Składa się ze szczegółowego wywiadu oraz badania fizykalnego. Wywiad obejmuje pytania dotyczące stanu zdrowia, diety, poziomu aktywności, przyjmowanych leków i suplementów diety, a także chorób własnych i tych występujących w rodzinie. Niemal zawsze specjalista zaleca wykonanie badań krwi, szczególnie pod kątem poziomu hormonów płciowych, stresu i tarczycy. Badanie krwi powinno uwzględniać również: ferrytynę, cynk, witaminę B12, witaminę D oraz pełną morfologię krwi. Trycholog analizuje wyniki, które nierzadko w dużym stopniu wpływają na przebieg i wystąpienie problemu, z którym zgłosił się pacjent.

Dalsza część wizyty opiera się na trichoskopii. To inaczej dermoskopia włosów i owłosionej skóry głowy – nieinwazyjne badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób włosów i skóry głowy oraz monitorowaniu efektów terapeutycznych. Badanie trichoskopowe można wykonywać za pomocą dermoskopu ręcznego (w 10-krotnym powiększeniu) lub wideodermatoskopu (w powiększeniu od 20-krotnego do 1000-krotnego). Obraz widoczny jest na ekranie przed pacjentem i trychologiem, dlatego może być na bieżąco analizowany.

Ostatnim etapem wizyty jest wdrożenie zaleceń i postępowania terapeutycznego. Może opierać się na suplementacji lub preparatach pielęgnacyjnych do stosowania miejscowego, dobranych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jeśli jest to konieczne, trycholog kieruje pacjenta do dermatologa lub innego specjalisty, np. diabetologa, jeśli podejrzewa, że schorzenie wynikać może z cukrzycy, bądź endokrynologa, jeśli wyniki badań hormonalnych wyjdą bardzo źle.

Ile kosztuje wizyta u trychologa?

Wizyta u trychologa przeważnie jest nieco tańsza niż wizyta u lekarza. Średni koszt w zależności od wielkości miasta i renomy specjalisty waha się w granicach 100-180 zł. Czas trwania jednej wizyty wynosi natomiast od 30 do 60 minut.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jach-Skrzypczak K., Bezpieczeństwo w trychologii, Trychologia Estetyczna, 3-4/2016.
  2. Waśkiel A., Rakowska A., Sikora M., Olszewska M., Rudnicka L., Obraz trichoskopowy liszaja płaskiego mieszkowego, Przegląd Dermatologiczny, 105/2018.
  3. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *