Talasoterapia to popularna i lubiana przez pacjentów forma leczenia, wykorzystująca terapeutyczne właściwości morskiego klimatu. W jego skład wchodzą m.in. piasek, woda czy powietrze. Taka forma leczenia może być stosowana w szczególności przy chorobach układu oddechowego, niedoczynności tarczycy czy przewlekłych dolegliwościach bólowych.
Talasoterapia – na czym polega?
Talasoterapia (inaczej: terapia morzem) obejmuje szereg różnych zabiegów wykorzystujących naturalne właściwości prozdrowotne morskiego klimatu. Można zatem powiedzieć, iż w skład talasoterapii wchodzą:
- zjonizowane powietrze bogate w składniki mineralne;
- woda morska;
- muł z morskiego dna;
- piasek;
- algi;
- niektóre gatunki ryb;
- masa perłowa.
Kompleksowa talasoterapia obejmuje szereg dziedzin medycyny uzdrowiskowej w tym:
- hydroterapię;
- klimatoterapię;
- aerozoloterapię;
- peloidoterapię;
- helioterapię;
- fitoterapię;
- i wiele innych.
Nie ma złotego standardu postępowania dla każdego pacjenta. Poszczególne metody i zabiegi dobiera się indywidualnie do stanu zdrowia i potrzeb. Jak zatem może wyglądać sesja talasoterapii? Może ona obejmować np. spacery boso po wilgotnym piasku na plaży, brodzenie w wodzie na nadbrzeżu, polewanie ciała wodą morską, a nawet odpoczynek i oddychanie morskim powietrzem. Bardziej zaawansowane zabiegi obejmują wykonywanie okładów z peloidów lub ikry, a także wykonywanie ćwiczeń terapeutycznych na plaży. Należy uważać, aby przed wyjściem nad morze odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę i oczy. Niezbędne jest stosowanie kremów z filtrami UV, a także noszenie kapelusza oraz okularów przeciwsłonecznych.
Talasoterapia – wskazania
Podstawowymi wskazaniami do stosowania talasoterapii są:
- słaba odporność;
- nadwaga i otyłość;
- przewlekła, nadmierna senność i zmęczenie;
- brak apetytu;
- problemy żylne i krążeniowe;
- zaburzenia psychiczne, w tym depresja i rozdrażnienie;
- reumatyzm;
- niedoczynność tarczycy;
- osteoporoza;
- grzybica skóry;
- bóle kręgosłupa;
- łuszczyca.
Zabiegi z zakresu talasoterapii nierzadko przepisują lekarze – zarówno specjaliści, jak i zajmujący się leczeniem uzdrowiskowym. Popularne miejscowości uzdrowiskowe, w których znajdują się sanatoria nad morzem to: Dziwnówek, Kołobrzeg, Ustka, Sopot, Kamień Pomorski czy Świnoujście.
Talasoterapia – przeciwwskazania
Chociaż talasoterapia ma wiele zalet, nie sprawdzi się u każdego pacjenta. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:
- nadczynność tarczycy;
- ostre stany zapalne;
- zaawansowane choroby nerek;
- padaczka fotogenna;
- przyjmowanie leków fotouczulających;
- alergia na słońce;
- zaawansowane choroby psychiczne;
- albinizm.
W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Morze Bałtyckie – specyfika
Dobrze znany jest łagodzący klimat polskiego wybrzeża. Nad Morzem Bałtyckim wieje znacznie silniejszy wiatr, niż na nizinach w głębi kraju. W ciągu dnia wiatr wieje od strony morza, z kolei nocą od lądu. W powietrzu unosi się mnóstwo rozdrobnionych kropelek wody morskiej, zajmując pas o szerokości 300 metrów strefy przybrzeżnej. Powietrze nad Morzem Bałtyckim jest praktycznie wolne od zanieczyszczeń czy alergenów. Znaleźć w nim można bardzo dużą zawartość jodu, bromu, wapnia i magnezu. Ma działanie oczyszczające na drogi oddechowe, ponieważ upłynnia zalegające w nich wydzieliny.
Woda w Morzu Bałtyckim rzadko przekracza 17 stopni Celsjusza. Z tego względu rekomenduje się raczej krótkie kąpiele, ale kilka razy dziennie. Surowcami terapeutycznymi talasoterapii w Morzu Bałtyckim są: bursztyn, gąbki, sól morska, muszle, jedwab morski oraz błoto.
Talasoterapia a dietoterapia
Niektórzy specjaliści włączają do talasoterapii elementy dietoterapii, a dokładniej spożywanie ryb i owoców morza oraz suplementację alg morskich. Są to wartościowe źródła dobrze przyswajalnego białka, składników mineralnych oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3 i Omega 6. Większość mieszkańców Polski zmaga się z niedoborami Omega 3 i wielu minerałów, dlatego spożycie tych produktów jest istotne. Dużą zaletą takiej dietoterapii jest fakt, że można stosować ją, nie przebywając nad morzem.
Polecane produkty:
Omega 3 - czysty olej z Pachnotki zwyczajnej
Olej omega 3 to 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Uzupełnia codzienną dietę m.in. w mikroelementy, witaminę E, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kiełtyka-Dadasiewicz A., Gorzel M., Elementy talasoterapii i możliwości ich rozwoju w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 1/2015.
- Kwaśniak M., Litwińska M., Talasoterapia, jako kuracja wykorzystująca dary morza, Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia.