Niestrawność w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Niestrawność w ciąży jest bardzo częstą dolegliwością, która wynika głównie ze zmian hormonalnych, ale również niewłaściwych nawyków żywieniowych. Może dotyczyć każdego trymestru, częstotliwość epizodów jest jednak najwyższa w trymestrze I. Niestrawnością nazywa się zespół objawów związanych z układem pokarmowym, pojawiających się po spożyciu posiłku.

Niestrawność w ciąży

Nudności w ciąży a niestrawność

Nudności w ciąży mogą pojawiać się zarówno po spożyciu posiłku (wówczas są objawem niestrawności), jak i bez konkretnego powodu. Są charakterystyczne dla ciąży, począwszy od 4. aż do zakończenia 16., a nawet 20. tygodnia ciąży. Szacuje się, że mogą dotyczyć aż do 80% populacji kobiet ciężarnych. Niekiedy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i prowadzą do zaburzeń homeostazy ustroju. Przyczyna występowania tych dolegliwości wciąż nie została w pełni poznana, choć przyjmuje się, że najprawdopodobniej jest to reakcja na wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Czynnikami ryzyka są: młody wiek ciężarnej, niski wskaźnik BMI, pierwsza ciąża, płód płci żeńskiej.

Niestrawność w ciąży – przyczyny

Niestrawność w ciąży wynika głównie z nagłych zmian hormonalnych (zwłaszcza podwyższenia poziomu progesteronu) i może dotyczyć każdego trymestru. Zmiany hormonalne są najintensywniejsze w I trymestrze ciąży, dlatego właśnie wtedy dominują częste i uporczywe nudności z wymiotami. W III trymestrze niestrawność wiąże się w dużej mierze z dużym rozmiarem płodu, który uciska na żołądek, przeponę, jelita i inne narządy znajdujące się w obrębie jamy brzusznej. Upośledza to perystaltykę jelit, zwiększając ryzyko niestrawności i zgagi w ciąży.
Choroby towarzyszące, będącymi czynnikami ryzyka omawianego problemu, obejmują: stany przebiegające z nadczynnością tarczycy, choroby i zaburzenia psychiczne, cukrzycę przed ciążą, zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz astmę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Niestrawność w ciąży – objawy

Objawy charakterystyczne dla wielu kobiet ciężarnych i związane z niestrawnością to m.in.:

  • mdłości i wymioty;
  • bóle brzucha, zwłaszcza w jego górnej części i w okolicach żołądka;
  • szybkie najadanie się nawet niewielkimi porcjami;
  • niekontrolowane napady głodu, po których zaspokojeniu pojawiają się dolegliwości trawienne;
  • uczucie pełności po posiłku;
  • wzdęcia;
  • biegunki lub zaparcia;
  • zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy.

Objawy te występują głównie po spożyciu posiłków. Nasilają się wówczas, gdy posiłek ten spożywany jest w pośpiechu, stresie lub gdy kęsy nie są dokładnie przeżuwane.

Domowe sposoby na niestrawność w ciąży

Imbir stosowany był od wieków w medycynie chińskiej i indyjskiej jako naturalny lek ziołowy zmniejszający nudności i wymioty oraz poprawiający trawienie. Jest bezpieczny do użycia także w przypadku kobiet ciężarnych już od pierwszych tygodni ciąży, dlatego jest często polecany jako produkt I rzutu. Najlepiej dodawać go do herbaty lub naparu ziołowego, jak również można przyrządzać napary z imbiru. Korzeń imbiru bywa też dodatkiem do wielu dań, zwłaszcza kuchni indyjskiej, japońskiej i chińskiej. Domowe sposoby na niestrawność w ciąży obejmują także:

  • suplementację witaminy B1, witaminy B6 i kwasu foliowego;
  • akupresurę;
  • psychoterapię;
  • ziołolecznictwo – dozwolone zioła w ciąży na trawienie to np. mięta pieprzowa, mniszek lekarski, rumianek czy melisa;
  • zmniejszenie objętości pojedynczych posiłków;
  • zmianę jakości posiłków – unikanie ciężkostrawnych, tłustych i bardzo słodkich dań, na rzecz chudego mięsa i ryb, świeżych warzyw i owoców oraz olejów roślinnych;
  • picie dużej ilości wody i płynów, przynajmniej 1,5 l dziennie;
  • całkowitą rezygnację z palenia papierosów (które w ciąży i tak są zabronione);
  • ćwiczenia relaksacyjne.

W ciężkiej postaci niestrawności przebiegającej z biegunkami i wymiotami konieczne jest leczenie szpitalne z dożylnym uzupełnianiem niedoboru płynów, elektrolitów i witamin. Zaleca się podawanie 0,9% NaCl, ponieważ wysokie stężenia NaCl mogą doprowadzić do demielinizacyjnego zespołu neurologicznego. Po konsultacji z lekarzem można również zdecydować się na farmakoterapię. Metoklopramid jest przykładową substancją poprawiająca motorykę przewodu pokarmowego często stosowaną w leczeniu nudności i wymiotów związanych z ciążą. Jego skuteczność może być podobna do prometazyny, ma jednak mniej działań niepożądanych. Bezpieczeństwo tego związku w czasie ciąży zostało bardzo dobrze udokumentowane.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tylec-Osóbka E., Wojtuń S., Gil J., podstawowe zasady postępowania w przebiegu chorób układu pokarmowego u kobiet w ciąży, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8/2012.
  2. Tkaczuk-Włach J., Robak-Chołubek D., Sobstyl M., Baran A., Jakiel G., Niepowściągliwe wymioty ciężarnych, Przegląd Menopauzalny, 5/2007.
  3. Spaczyński M., Nowak-Markwitz E., Oszukowski P., Rechberger T., Karowicz-Bilińska A. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania preparatu „Prevomit” w położnictwie, Ginekologia Polska, 86/2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *